Karol Cengel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Karol Cengel
slovenský preparátor, múzejník, lesník a entomológ
Narodenie22. október 1915
Valča, Slovensko
Úmrtie16. marec 1987 (71 rokov)
Kláštor pod Znievom, Slovensko

Karol Cengel (* 22. október 1915, Valča, Slovensko – † 16. marec 1987, Kláštor pod Znievom) bol slovenský preparátor, múzejník, lesník a entomológ, pracovník Považského múzea v Žiline – Budatíne.

Málo známy, ale z hľadiska muzeálneho významný slovenský zoologický i entomologický preparátor. Venoval sa hlavne preparovaniu vtákov a väčších zvierat, ale tiež aj zberu a preparovaniu hmyzu. Počas svojho života pôsobil ako lesník a neskôr ako preparátor v Považskom múzeu v Žiline – Budatíne (v priestoroch Budatínskeho zámku), kde pracoval 20 rokov.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v obci Valča na úpätí Lúčanskej Malej Fatry. Po skončení základnej školy v rodisku pokračoval v štúdiu na štvorročnej meštianke v Martine, kde sa hlavne pod vplyvom svojho učiteľa prírodopisu začína významnejšie venovať štúdiu prírodovedy. Začína si zakladať rôzne zbierky prírodnín: herbáre, zbierky hmyzu a pokúša sa o vyhotovenie prvých preparátov živočíchov.

Po ukončení povinnej dvojročnej prezenčnej vojenskej služby v rokoch 1937 – 1939 začína navštevovať dvojročnú horársku školu v Liptovskom Hrádku, ktorú ukončil v roku 1941, počas rokov II. svetovej vojny. Ihneď po skončení školy (1941) nastupuje ako lesník do služieb Univerzitnej základiny v Gápli (dnes súčasť Valašskej Belej). Tu pracoval až skoro do konca roku 1944.
V roku 1941, ako 26-ročný sa oženil s Máriou Šimkovou, ktorá bola rodáčka zo Slivian. Po skončení druhej svetovej vojny pôsobil v rokoch 1945 – 1949 ako lesník v Necpaloch.

Pre slovenskú entomológiu má Karol Cengel význam v tom, že pre viacerých entomológov Slovenska (RNDr. Vladimír Straka, Ing. Ivan Obuch, RNDr. Karel Hrubý a iní) zabezpečoval rôzne zbery hmyzu: (vo voľnej prírode, ale i parazity a iné skupiny hmyzu [napr. švoly], ktoré nazbieral a „vyčesal“ pri preparovaní dermoplastických preparátov hlavne veľkých cicavcov Slovenska, ale i vtákov a iných živočíchov. Počas svojho života nazbieral i hodne hmyzu, ktorý vypreparoval a mnohé druhy i správne určil. Svoje informácie o zberoch hmyzu poskytol aj už spomínanému autorovi, RNDr. Karlovi Hrubému k napísaniu jeho gigantického diela: „Prodromus lepidopter Slovenska“, ktorý vyšiel v roku 1964. Informácie o hmyze] od Karola Cengela sú uvedené v práci na strane 99 a označené skratkou, ako „Cl“.

Zomrel 16. marca roku 1987 v Kláštore pod Znievom, kde je i pochovaný.

Jeho zbierky hmyzu a preparáty sa nachádzajú čiastočne v Turčianskom múzeu Andreja Kmeťa v Martine a hlavná časť v Považskom múzeu v ŽilineBudatíne. Menšie časti zo zbierok jeho preparátov sa nachádzajú i v iných múzeách na Slovensku a tiež v rôznych súkromných, prevažne poľovníckych zbierkach rôznych majiteľov.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Hrubý, K.: 1964, Prodromus lepidopter Slovenska, SAV, Bratislava, 99.
  • Svatoň, J. et Straka, V.: 1986, Životné jubileum Karola Cengela. Múzeum, Met. inf. inf. mat. Bratislava, 31/1, p. 87.
  • Stollmann, A.: 2004, Karol Cengel. Biografie, Považské múzeum Žilina, edícia medailóny, 20 pp.