Preskočiť na obsah

Kevin Rudd

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Kevin Michael Rudd
austrálsky politik, predseda vlády
austrálsky politik, predseda vlády
Narodenie21. september 1957 (66 rokov)
Nambour, Queensland, Austrália (štát)
PodpisKevin Rudd, podpis (z wikidata)
Odkazy
Webstránkakevinrudd.com
CommonsSpolupracuj na Commons Kevin Rudd

Kevin Michael Rudd (* 21. september 1957 v Nambour, Queensland, Austrália) je austrálsky politik, 26. predseda vlády Austrálie a bývalý líder stredo-ľavej Austrálskej Labouristickej Strany. Pod Ruddovým vedením Labouristická strana zvíťazila v austrálskych federálnych voľbách v novembri 2007 a Rudd nahradil 3. decembra 2007 v kresle premiéra Johna Howarda, dovtedajšieho predsedu stredo-pravej Liberálnej strany.

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Rudd sa narodil v meste Nambour, asi 100 km na sever od hlavného mesta Queenslandu Brisbane. Vyrástol na mliečnej farme v blízkosti mesta Eumundi. Ruddov otec zomrel, keď mal Rudd 11 rokov a rodina musela kvôli biede farmu opustiť. Vo veku 15 rokov, v roku 1972 Rudd vstúpil do labouristickej strany.

Rudd vyštudoval čínštinu a čínske dejiny na Národnej univerzite v Canberre. Hovorí plynulo mandarínčinou. V roku 1980 pokračoval v štúdiu na univerzite v Tchaj-peji na Taiwane.

V roku 1981 si vzal za manželku Thérèse Reinovú, s ktorou sa spoznal počas štúdií. Majú tri deti, Jessicu (1984), Nicholasa (1986) a Marcusa (1986).

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V rokoch 1981-1988 Rudd pracoval na ministerstve zahraničných vecí. Väčšinu osemdesiatych rokov strávil s rodinou na veľvyslanectvách v Štokholme vo Švédsku a v Pekingu v Číne. Po návrate do Austrálie pracoval najprv ako vedúci kancelárie opozičného lídra v Queenslande, Waynea Gossa. V rokoch 1989-92 bol vedúcim kancelárie vtedy už queenslandského premiéra Gossa. V tejto úlohe sa Rudd zaslúžil okrem iného o rozvoj vyučovania cudzích jazykov na školách. Rudd sa tiež zaslúžil o vytváranie politiky približovania ázijských jazykov a kultúry Austrálčanom.

Po tom, čo Goss v roku 1995 prehral voľby, pracoval Rudd v KPMG ako seniorský konzultant pre Čínu. V roku 1996 sa neúspešne pokúšal dostať do parlamentu; podarilo sa mu to až v nasledujúcich voľbách v roku 1998.

V rokoch 2001-2005 bol tieňovým ministrom zahraničných vecí. Z tejto pozície kritizoval predsedu vlády Johna Howarda za podporu USA pri invázii do Iraku v roku 2003. Napriek tomu, že Rudd sa vďaka úlohe tieňového ministra zahraničných vecí známym a v rokoch 2003-2005 sa niekoľkokrát zmenilo vedenie labouristickej strany (Simon Crean, Kim Beazley, Mark Latham, Kim Beazley), nepokúšal sa získať vedúcu pozíciu v strane. O tú sa uchádzal až v decembri 2006, keď prieskumy verejnej mienky naznačovali, že jeho podpora je dvakrát vyššia ako podpora dovtedajšieho predsedu Kima Beazleyho. 4. decembra 2006 bol Rudd zvolený za predsedu strany. Za svoje priority vyhlásil pracovno-právne vzťahy, vyriešenie vojny v Iraku, riešenie dopadov klimatickej zmeny, úpravu austrálskej federácie, sociálnu spravodlivosť a budúcnosť austrálskeho výrobného priemyslu.

Zakrátko Rudd a Austrálska labouristická strana (ALP) predbehli Howarda v prieskumoch verejnej mienky. Rudd si získaval obyvateľstvo vyhláseniami o témach ako budúcnosť federácie, klimatické zmeny, širokopásmový internet a domáca výroba áut.

24. novembra 2007 vyhral Rudd federálne voľby a zosadil po viac ako desiatich rokoch z kresla premiéra Johna Howarda. 3. decembra zložil premiérsky sľub a vymenoval federálnu vládu. Jedným z prvých krokov na poste predsedu vlády bolo podpísanie Kyótskeho protokolu a jeho ratifikácia v parlamente. Rudd sa tiež ospravedlnil pôvodným obyvateľom Austrálie za spôsobené príkorie. Rudd tiež vyhlásil, že plánuje stiahnuť austrálskych vojakov z Iraku a angažuje sa v právach pre lesbičky a gejov. Prieskumy verejnej mienky z marca 2008 ukázali, že Rudd je preferovaným premiérom pre 73% Austrálčanov, čo je doterajší absolútny rekord obľúbenosti. Od 3. decembra 2007 bol predsedom vlády Austrálie do jeho rezignácie 24. júna 2010, kedy ho vo funkcii nahradila Julia Gillardová.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Kevin Rudd

Externé odkazy (v angličtine)[upraviť | upraviť zdroj]