Košický bridžový klub

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Košický bridžový klub je bridžový klub s dlhoročnou tradíciou. V súčasnosti je to na Slovensku klub s najväčším počtom členov.[1] Košickí hráči v rokoch 20032006 a 20102016 vyhrali Slovenskú bridžovú ligu, v roku 2004 vyhrali Otvorené majstrovstvá Slovenska družstiev, 2004 vyhrali súťaž družstiev Avas Cupa v Miškovci.

Košický klub každoročne v máji organizuje Veľkú cenu Košíc pod patronátom primátora Košíc.

Organizuje pravidelné priateľské zápasy družstiev s bridžovým klubom Miškovec. Ide o zápasy troch družstiev z Košíc a troch družstiev z Miškovca – každé proti každému. Zápasy sa konajú dvakrát ročne, raz v Košiciach a raz v Miškovci. Víťaz zápasu získava putovný pohár, po piatich víťazstvách mu pohár zostáva natrvalo. Zápasy sa s menšími prestávkami konajú od roku 1969. Na jar tohto roka sa zápas bude prvýkrát v Miškovci hrať pod záštitou primátora Miškovca.

Klub sa každoročne zúčastňuje bridžovej simultánky, organizovanej Maďarským bridžovým zväzom a celosvetovej simultánky Svetovej bridžovej federácie.

Hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Košický bridžový klub má 93 registrovaných členov, aktívne v klube hráva do 40 kmeňových hráčov, sporadicky tu hrávajú aj hráči z Michaloviec, Užhorodu a Česka.[2]

Najúspešnejší hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Medzi najúspešnejších hráčov klubu, nepočítajúc legionárov, patria:[3]

Legionári[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 2010 hrá za klub družstvo Légia Košice, pod vedením kapitána Eduard Velecký. V družstve sa vystriedalo viacero hráčov zo západného Slovenska a z Česka. Niekoľko rokov hral za družstvo aj kmeňový hráč Karol Lohay. Légia Košice je základom Slovenskej bridžovej reprezentácie.

Ostatní hráči[upraviť | upraviť zdroj]

Košické osobnosti, ktoré hrávali v KBK[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Slovenský bridžový zväz. Evidencia platby členského v klube Košice za posledné 3 roky [online]. Košice: databaza.bridgeclub.sk, [cit. 2021-12-19]. Dostupné online.
  2. http://bridgekosice.sk/KCS/ Priebežný rebríček
  3. Slovenský bridžový zväz. Rebríček hráčov podľa získaných výkonnostných tried [online]. databaza.bridgeclub.sk, [cit. 2021-12-19]. Dostupné online.
  4. So skalpelom a bez neho. Rudolf Schuster, Ján Štiavnický NVK INTERNATIONAL 1994
  5. NÉMETHOVÁ, Renáta. Rudolf Bauer miluje sladké koláče, no diéty držať nemusí. sme.sk (Bratislava: Petit Press), 2000-08-19. Dostupné online [cit. 2021-12-19]. ISSN 1335-4418.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]