Preskočiť na obsah

Korniansky ropný prameň

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Korniansky ropný prameň
prírodná pamiatka
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Okres Čadca
Obec Korňa
Súradnice 49°24′39″S 18°34′56″V / 49,410728°S 18,582186°V / 49.410728; 18.582186
Rozloha 0,00171 km² (0 ha)
Vznik 1973
 - posledná novelizácia 1984
Správa Kysuce
Kód 314
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Slovenska
Poloha v rámci Žilinského kraja
Poloha v rámci Žilinského kraja
Wikimedia Commons: Korniansky ropný prameň
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Prírodná pamiatka Korniansky ropný prameň predstavuje unikátny prirodzený povrchový výver ľahkej ropy sprevádzaný výronmi samozapaľujúceho sa metánu a občasným bublaním. Vyhlásená za prírodnú pamiatku bola v roku 1984.[1] Patrí medzi najznámejšie turistické atrakcie na Kysuciach.

Lokalita[upraviť | upraviť zdroj]

Ropný prameň sa nachádza v obci Korňa v okrese Čadca neďaleko lesov Turzovky v blízkosti Beskýd. Je k nemu voľný prístup. GPS: N 49,41115°, E 18,57962°.

Základné informácie a zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

Aktívny prírodný povrchový výver ropy s pozvoľným odtokom, doprevádzaný výronom plynu (metánu - CH4), dokumentuje roponosnosť flyšového pásma. Význam tohto ropného prameňa zvyšuje skutočnosť, že sa zachoval ako jediný z niekoľkých ďalších menších výskytov povrchového výtoku ropy na Kysuciach a vôbec na Slovensku a v strednej Európe. Typovo sa jedná o parafinickú ropu s nízkym obsahom olejov, malým množstvom aromatických uhľovodíkov a asfalticko-smolných látok.

Prameň sa rozprestiera na ploche 0,171 ha.

Na mieste výveru ropy sa v minulosti uskutočnilo niekoľko vrtov, ukázalo sa však, že ťažba by bola vzhľadom na množstvo ropy ekonomicky náročná a nerentabilná. Ropný prameň dodnes nenašiel žiadne využitie, slúži len ako unikátna turistická atrakcia. V blízkosti však bolo nájdené nálezisko zemného plynu, ktorý môže v budúcnosti slúžiť na vykurovanie obce.

Podľa dávnej legendy bol objavený vďaka pytliakovi, ktorý pri prenasledovaní zveri zapadol do náleziska ropy. Povesť zo 17. storočia hovorí, že v lesoch pri Turzovke vyvierala „čierna voda“ z ktorej chodili piť čerti. Počas druhej svetovej vojny obyvatelia Korne využívali palivo na osvetľovanie a vykurovanie príbytkov, mazanie vozov a obuvi ako aj liečbu kožných chorôb dobytka.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Korniansky ropný prameň. In: Zoznam osobitne chránených častí prírody SR [online]. Banská Bystrica: Štátna ochrana prírody SR, [cit. 2015-03-11]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • HAŽÍKOVÁ, I. 2013. Ropný prameň v Korni si prišli pozrieť zvedavci z Nového Zélandu. Dostupné online.
  • ČENKOVÁ, E. Korňanský ropný prameň. Dostupné online.