LP (speváčka)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
LP
LP počas vystúpenia vo Freiburgu (2018)
LP počas vystúpenia vo Freiburgu (2018)
Základné informácie
Rodné meno Laura Pergolizzi
Narodenie 18. marec 1981 (38 rokov)
Long Island, New York, USA
Pôsobenie Hudobníčka, skladateľka
Žáner Pop rock
alternatívny rock
pop
Hrá na nástroje spev
ukulele
gitara
harmonika
Roky pôsob. 2001 - súčasnosť
Vydavateľstvá Warner Bros. Records
Lightswitch Records
Koch Records
Vagrant Records
LP na Zelt-Musik-Festivale 2018 vo Freiburgu v Nemecku

LP, vlastným menom Laura Pergolizziová (angl. Laura Pergolizzi; * 18. marec 1981, Long Island, New York, USA), je americká speváčka s talianskymi koreňmi. Vyrastala na Long Islande a po dokončení štúdia na strednej škole sa v roku 1996 presťahovala do New Yorku. V roku 2010 sa usadila v Los Angeles. Preslávila sa skladaním skladieb pre Cher, Christinu Aguileru, Ritu Oru, Rihannu a Backstreet Boys. Následne začala spievať samostatne a je veľmi úspešnou.[chýba zdroj] Kebyže nemá vytetovanú loď na svojej hrudi, tak by vzhľadom aj štýlom pripomínala speváka Boba Dylana.[1] Svoj prvý album s názvom Heart-Shaped Scar vydala v roku 2001 (cez vydavateľstvo Koch Records). Neskôr vydala niekoľko ďalších albumov.[2] V niektorých skladbách spieva o svojej bývalej partnerke Tamzin Brownovej. V súčasnosti je jej partnerkou Lauren Ruth Wardová, ktorá je taktiež speváčkou a majú spolu psa, ktorý sa volá Orson Johny Valentine. V júli 2017 speváčka vystúpila na festivale Colours of Ostrava a webová stránka iReport ohodnotila jej vystúpenie veľmi kladne.[3]

História[upraviť | upraviť kód]

Začiatky[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa na Long Islande. Má korene z Talianska, jej predkovia pochádzajú z Neapolu a Palerma. Po absolvovaní strednej školy Walta Whitmana v roku 1996 sa presťahovala do New Yorku z Huntington Station v štáte New York a počas tohto obdobia prijala meno „LP“. David Lowery zo skupiny Cracker videl LP vystupovať a uviedol ju v skladbe „Cinderella“, v skrytej skladbe albumu skupiny Cracker z roku 1998 s názvom Gentleman's Blues. Lowery neskôr produkoval debutový album LP s názvom Heart-Shaped Scar, ktorý vyšiel v roku 2001 cez vydavateľstvo Koch Records.

Druhý album LP, Suburban Sprawl & Alcohol, vyšiel v júni 2004 prostredníctvom vydavateľstva Lightswitch Records. Na albume spolupracovala so skladateľkou a hudobnou producentkou Lindou Perryovou. Okrem toho, napriek rozsiahlemu turné, ktoré podporovalo vydanie albumu a pozitívnym recenziám od hudobných kritikov, nezískal široké uznanie.

2006 - 2010[upraviť | upraviť kód]

V roku 2006 sa LP objavila na hudobnej konferencii South by Southwest a údajne vyvolala vojnovú ponuku medzi hlavnými hudobnými vydavateľstvami a nakoniec bola zaregistrovaná L. A. Reidom s jeho vydavateľstvom Island Def Jam Music Group, ktoré je súčasťou Universal Music Group. Okrem toho, kvôli umeleckým rozdielom LP odstúpila zo zmluvy. V roku 2007 podpísala zmluvu so spoločnosťou SoBe Entertainment, nezávislým hudobným vydavateľstvom, s albumovými skladbami, ktoré napísala pri hlavnom vydavateľstve. „Love Will Keep You Up All Night“, jedna zo skladieb, ktorú napísala na festivale Def Jam Music Group s Billy Mannem, vyšla koncom roka 2007 na albume skupiny Backstreet Boys, Unbreakable. LP napísala a uviedla skladbu „Wasted“ z albumu Suburban Sprawl & Alcohol, ktorá bola tematickou skladbou pre televiznu reláciu South of Nowhere na stanici The N, v súčasnosti známej ako TeenNick. V polovici roka 2010 uviedla relácia televíznej stanice MTV s názvom The Hills skladbu LP s názvom „Damage Is Done“ a vyšla tiež na iTunes.

Počas roka 2009 začala LP písať skladby pre ďalších umelcov, vrátane niekoľkých skladieb, ktoré skončili na albume Heidi Montagovej s názvom Superficial (Warner Music). LP napísala jeden singel „More Is More“, rovnako ako skladby „Twisted“, „Hey Boy“ a „Love It or Leave It“. Skladba LP, ktorú napísala s Alexandrom Kronlundom, „Standing Where You Left Me“, bola vydaná na debutovom britskom albume Pieces (Roxy / EMI / Universal) od Erika Hassla.

2011 - 2012[upraviť | upraviť kód]

V auguste 2010 bolo oznámené, že podpísala zmluvu s nahrávacou spoločnosťou 2101 Records. Veľký posun vo svojej kariére spravila ako autorka skladieb, keď spolupracovala na skladbe speváčky Rihanny s názvom „Cheers (Drink to That)“ (v preklade „Na zdravie“ (Pripíjam na to)), ktorá bola na jej piatom štúdiovom albume s názvom Loud. Rihanna tiež túto skladbu označila ako jednu zo svojich najobľúbenejších z tohto albumu. Ďalším prielomom LP bola skladba „Beautiful People“ , ktorú zaspievala speváčka Christina Aguilera.

2013 – súčasnosť[upraviť | upraviť kód]

V máji roku 2012 bola LP uvedená v časopise Vogue ako „umelec týždňa“. V nasledujúcich dvoch rokoch dokončila nahrávanie svojho albumu, ktorý obsahoval spoluprácu s Billym Steinbergom, Isabellou "Machine" Summersovou, Joshom Alexanderom, Claudom Kellym, Justynom Pilbrowom, Carlom Rydenom a Robom Kleinerom.[4] Producentom albumu bol Rob Cavallo. Dňa 1. Apríla 2014 bolo oznámené, že tretí štúdiový album LP bude niesť názov Forever for Now a že výjde 3. júna 2014. Hlavným singlom albumu je „Night Like This“. [5] V Septembri 2015 vyšla skladba „Muddy Waters“ ako prvý singel zo štvrtého albumu speváčky LP s názvom Lost On You. [6] V roku 2018 vydala najnovší album s názvom Heart to Mouth. V júni 2018 speváčka na svojej Facebookovej stránke oznámila, že pracuje na novom albume. O deň neskôr vyšla prvá skladba „Girls Gone Wild“. [7]

Diskografia[upraviť | upraviť kód]

Vydané albumy[upraviť | upraviť kód]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. KOVAL, Vojtěch. Stejná jako Bob Dylan? Kdybychom před vámi stáli nazí, našli byste spoustu rozdílů, říká zpěvačka LP [online]. iRozhlas, 2017-03-29, [cit. 2017-08-27]. Dostupné online. (po česky)
  2. KRAWCZYK, Emily. Interview with Singer Songwriter: LP [online]. The Laughing Lesbian, 2016-02-18, [cit. 2017-05-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. IREPORT.CZ. LIVE: LP byla druhý festivalový den na Colours of Ostrava bezkonkurenční. iREPORT – music&style magazine. Dostupné online [cit. 2017-07-22]. (po česky)
  4. LP* - Forever For Now [online]. Discogs, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. LP Focuses on LP With First Album in a Decade [online]. Billboard, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online.
  6. Consequence of Sound [online]. 2015-11-16, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online. (po anglicky)
  7. LP Announces New Album, Shares New Single 'Girls Go Wild': Watch [online]. Billboard, [cit. 2019-06-27]. Dostupné online.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku LP (zpěvačka) na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).