Ladislav Hubenák

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Hubenák
slovenský právnik a vysokoškolský pedagóg
Narodenie27. október 1928
Horša, Česko-Slovensko
Úmrtie31. január 2018 (89 rokov)
Bratislava, Slovensko
Národnosťslovenská
Alma materPrávnická fakulta Univerzity Komenského,
Filozofická fakulta Univerzity Komenského
Profesiavysokoškolský pedagóg

prof. JUDr. PhDr. Ladislav Hubenák, DrSc. (* 27. október 1928, Horša - † 31.1.2018, Bratislava[1]) bol slovenský právnik a vysokoškolský pedagóg. Patril medzi popredných slovenských právnych historikov. Vo svojej práci sa zameriaval na dejiny práva a dejiny štátu a práva v Česko-Slovensku a na Slovensku.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v obci Horša, ktorá je v súčasnosti už mestskou časťou mesta Levice. V roku 1952 úspešne absolvoval právo na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, pričom následne začal na tejto fakulte pôsobiť ako pedagóg. Patril k žiakom významného profesora Štefana Lubyho, no občianskemu právu sa nezačal napriek tomu intenzívnejšie venovať. V roku 1960 absolvoval štúdium aj na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského, pričom na tejto fakulte získal v roku 1962 aj titul kandidát vied (CSc.) z histórie. V roku 1962 sa stal na šesť rokov riaditeľom Ústredného štátneho archívu v Bratislave. O tri roky neskôr habilitoval na Filozofickej fakulte na docenta, taktiež z histórie. V roku 1978 získal na Slovenskej akadémii vied titul doktor vied (DrSc.) z histórie. Od roku 1977 pôsobil taktiež na Ministerstve školstva ako riaditeľ odboru vysokých škôl. V roku 1978 bol vymenovaný za profesora v odbore česko-slovenské dejiny. V priebehu svojej kariéry pôsobil ako externý pedagóg postupne na viacerých vysokých školách ako napr. Právnickej fakulte Masarykovej univerzity v Brne, Právnickej fakulte Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici (kde istý čas pôsobil aj ako garant štúdia), Právnickej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Akadémii Policajného zboru v Bratislave, neskôr na Fakulte práva Paneurópskej vysokej školy, či ako vedecký pracovník na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied. Postupne sa prepracoval na významného právneho historika. Vďaka svojej činnosti získal viacero domácich, ako i zahraničných ocenení[2] [3].

Publikačná činnosť[upraviť | upraviť kód]

Ladislav Hubenák napísal počas svojej pedagogickej činnosti viac ako 30 kníh a stovky odborných článkov.

  • L. Hubenák Rasové zákonodarstvo na Slovensku (1939-1945), Univerzita Komenského, 2003
  • L. Hubenák Nekorunovaný kráľ Európy F.M.Voltaire, Univerzita Mateja Bela, 2004
  • P. Mosný, L. Hubenák Dejiny štátu a práva na Slovensku, Aprilla, 2008
  • L. Hubenák Lexikón právnych dejín Slovenska, Wolters Kluwer, 2014

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Oznamujeme Vám veľmi smutnú správu.. Spoločnosť Prometheus, 2018-02-01. Dostupné online [cit. 2018-08-13].
  2. Miroslav Janek sa zhovára s 85-ročným jubilantom Ladislavom Hubenákom [online]. humanisti.sk, [cit. 2017-12-20]. Dostupné online.
  3. Zo slávnostného udeľovania Cien humanistov 2012 [online]. prometheus.sk, [cit. 2017-12-20]. Dostupné online.

Zdroje[upraviť | upraviť kód]