Leopard škvrnitý amurský

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Leopard škvrnitý amurský
Lev
Leopard amurský v ZOO vo Philadelphii
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Panthera pardus orientalis
Schlegel, 1857
Synonymá
leopard
Rozšírenie leoparda amurského
Rozšírenie leva:

██ Pôvodné

██ Súčasné

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Leopard škvrnitý amurský (iné názvy: leopard škvrnitý mandžuský, leopard amurský, leopard mandžuský; lat. Panthera pardus orientalis) je ohrozený poddruh leoparda, pôvodom zo severovýchodného Ruska (Prímorský kraj) a juhovýchodnej Číny (provincia Ťi-lin).

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Samce leoparda amurského môžu dorasť od 1,2 - 1,5 metra. Samice sú menšie a dorastajú do dĺžky 107 do 136 cm, chvost 82 – 90 cm, výškou 64 – 78. Dospelý samec môže dosiahnuť hmotnosti 32,2 – 48 kilogramov a samica môže dosiahnuť 25 – 42,5 kilogramov.[1] Tieto mačkovité šelmy majú dlhé nohy, ktoré im pomáhajú v zime pri chodení po vysokom snehu. Jeho srsť je svetlohnedej až oranžovej farby a má charakteristické tmavé škvrny, ktoré sú vidieť u všetkých leopardov. Srsť tohto leoparda sa počas ročných období mení, počas zimy bledne a v lete je veľmi svetlá, aby splynula s okolitým prostredím. V zimných mesiacoch rastie srsť rýchlejšie, pretože leopardovi dodáva teplo.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Leopard amurský obýva ruský Ďaleký východ, pričom väčšina žije na juhovýchode Ruska. Niektoré žili aj v severovýchodnej Číne a v Severnej Kórei (v týchto častiach je pravdepodobne vyhynutý[2]). Obývajú zalesnené a horské oblasti, predovšetkým tajgy.

Potrava a lov[upraviť | upraviť zdroj]

Sú skúsený lovci a lovia predovšetkým v noci. Pri love sa vyhýbajú tigrom, ktoré sú omnoho agresívnejšie. Títo leopardi sú dobrí horolezci a plavci, čo im pomáha pri chytaní a zabíjaní koristi. Hlavnú potravu tvoria: diviaky, zajace, jelene, hlodavce, srnce, kabary a jazvece.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Leopardy amurské sa rozmnožujú na jar a začiatkom letných mesiacov. Gravidita samice trvá tri a pol mesiaca. Mávajú jedno až šesť mláďat. Mláďa je po troch mesiacoch odstavené a učí sa loviť. Po dvoch rokoch sa môžu od rodičov osamostatniť.

Ohrozenie[upraviť | upraviť zdroj]

Tento poddruh leoparda sa považuje za jednu z najvzácnejších veľkých mačiek na svete. Jeho populácia sa zmenšuje. Po sčítaní v roku 2007 žije v Prímorskom kraji len 14 – 20 dospelých jedincov a 5 – 6 mláďat. Je vážne ohrozený druh a dokonca mu hrozí aj vyhynutie. V Kórei a Číne sa považuje za vyhynutého.[2]

Ohrozuje ho najmä pytliactvo ale aj odlesňovanie a inbríding.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Geptner, V.G., Sludskii, A. A. (1972). Mlekopitaiuščie Sovetskogo Soiuza. Vysšaia Škola, Moskva. (In Russian; English translation: Heptner, V. G., Sludskii, A. A., Komarov, A., Komorov, N. (1992). Bars (Leopard). Pages 203–273 in: Mammals of the Soviet Union. Volume II, Part 2: Carnivora (Hyenas and Cats). Smithsonian Institution and the National Science Foundation, Washington DC).
  2. a b Jackson, P. & Nowell, K. 2008. Panthera pardus ssp. orientalis. The IUCN Red List of Threatened Species. Version 2014.2. <www.iucnredlist.org>. Downloaded on 22 August 2014.