Jang Li-wej

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Li-wej Jang)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Jang Li-wej
čínsky pilot a kozmonaut
čínsky pilot a kozmonaut
Narodenie 21. jún 1965 (51 rokov)
Suej-čung, Čína
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons Jang Li-wej

Plukovník Jang Li-wej (杨利伟, pchin-jin: Yang Liwei, * 21. jún 1965, Suej-čung, Čína) je vojenský pilot a prvý čínsky kozmonaut (taikonaut).

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Jang Li-wej pochádza z provincie Liao-ning na severovýchode Číny. Jeho matka pracovala ako učiteľka, otec ako účtovník štátneho majetku. Je ženatý (jeho manželka je tiež dôstojníčkou armády) a má jedného syna.

Ako pilot čínskej Ľudovej oslobodeneckej armády slúži od roku 1983. V roku 1998 sa stal jedným z účastníkov vo výbere budúcich kozmonautov a od roku 1999 sa zúčastnil výcviku, aj vo Hviezdnom mestečku v Rusku.

Let do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

15. októbra 2003 o 1:00 UTC (9:00 pekingského času) odštartoval podplukovník Jang na palube kozmickej lode Šen-čou 5 (神舟五号, Shenzhou 5) vynesenej raketou Čchang-čeng 2F z kozmodrómu Ťiou-čchüan (酒泉, Jiuquan) v provincii Kan-su na prvý čínsky pilotovaný kozmický let. Štart, ktorého sa zúčastnil čínsky prezident Chu Ťin-tchao bol vopred oznámený, no nebol vysielaný televíziou v priamom prenose, ale (z obavy pred prípadným zlyhaním) s niekoľkominútovým meškaním. Let prebehol celkom bez porúch a televízia vysielala zábery Janga, ako v kabíne kozmickej lode ukazuje vlajočky ČLR a OSN. Po 14 obehoch Zeme vo výške 332 až 336 km návratový modul 16. októbra o 22:22 UTC úspešne pristál v plánovanej oblasti na stepiach Vnútorného Mongolska.

Po pristátí Jangovi blahoželal premiér Wen Ťia-pao, o niekoľko dní neskôr bol povýšený na plukovníka a získal mnoho vyznamenaní. To, že Čína dokázala ako tretia krajina na svete (po Rusku a Spojených štátoch) vyslať vlastnými silami človeka do vesmíru vyvolalo v tejto krajine veľkú vlnu národnej hrdosti.

Na jeho počesť nesie planétka č. 21064 meno Yangliwei.

V rozhovore pre štátnu televíziu Jang Li-wej po návrate na Zem vyvracal desaťročia tradované tvrdenie o mimoriadnej viditeľnosti Veľkého čínskeho múru z vesmíru.

Aj keď je prvým čínskym občanom, ktorý uskutočnil let do vesmíru, nie je prvým človekom čínskeho pôvodu, ktorému sa to podarilo. Taylor Wang, rodák zo Šanghaja bol členom posádky amerického raketoplánu v roku 1985. V tej dobe však už desať rokov mal občianstvo USA.