Preskočiť na obsah

Liberland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Slobodná krajina Liberland
Vlajka Vlajka Štátny znak Vlajka
Vlajka Znak
Národné motto:
Live and Let Live

(Žiť a Nechať Žiť)

Štátna hymna:
"Free and Fair"

(Sloboda a Spravodlivosť)

Miestny názov  
 • dlhý Free Republic of Liberland
 • krátky Liberland
Hlavné mesto Liberpolis
°′ .š. °′ .d.
Najväčšie mesto
Úradné jazyky Angličtina


Štátne zriadenie
Prezident

Minister zahraničných vecí

Minister financií

Republika
Vítek Jedlička

Thomas Walls

Jan Purkrábek

Vznik 13. 04. 2015
Susedia Chorvátsko, Srbsko
Rozloha
 • celková
 • voda (%)
 
7 km²   
 km² ( %)
Počet obyvateľov
 • hustota ()
 

/km²
Mena Liberland Merit (cryptocurrency)
Časové pásmo
 • Letný čas
(UTC)
(UTC)
Internetová doména
Smerové telefónne číslo +422
https://liberland.org/en/

Súradnice: 45°46′06″S 18°52′17″V / 45,768333333333°S 18,871388888889°V / 45.768333333333; 18.871388888889

Slobodná republika Liberland je mikronárod formálne vyhlásený v apríli 2015 Vítom Jedličkom, členom Strany Slobodných občanov a šéfredaktorom webu Reformy.cz, na ploche cca. 7 kilometrov štvorcových medzi Chorvátskom a Srbskom na západnom brehu Dunaja, blízko obcí Zmajevac (Chorvátsko) a Bački Monoštor (Autonómna oblasť Vojvodina, Srbsko).

Geografia a právny status

[upraviť | upraviť zdroj]

Na niektorých mapách je toto územie označené ako Gornja Siga. Oblasť Siga leží v priestore, kde sa vplyvom pohybu riečneho koryta premenila faktická hranica medzi chorvátskym a srbským brehom Dunaja. V dokumentoch z prelomu 20. a 21. storočia je označovaná ako srbské územné vrecko o rozlohe cca 650 hektárov. Kým Srbsko považuje za medzinárodnú hranicu súčasné koryto Dunaja, Chorvátsko trvá na vymedzení podľa historických hraníc katastrov tunajších obcí, pričom tieto hranice fixujú pôvodnú trasu toku Dunaja a vo väčšine prípadov zasahujú aj na východný breh Dunaja. Oblasť Siga je opačným príkladom, pretože leží na západnom brehu a podľa chorvátskeho výkladu (historické katastrálne hranice) patrí Srbsku, zatiaľ čo podľa srbského poňatia (existujúce koryto rieky) Chorvátsku.

Podľa Jedličku si vďaka hraničnému sporu medzi Chorvátskom a Srbskom túto oblasť pozdĺž západného brehu rieky Dunaja nenárokuje Chorvátsko, Srbsko, ani žiadny iný štát a jedná sa tak podľa neho o terra nullius, čiže krajinu nikoho. Jedlička 13. apríla 2015 v tejto oblasti vyhlásil štát Liberland. Hranicu definoval tak, aby nezasahovala do územia Chorvátska ani Srbska. To isté územie si ale od 1. apríla 2015 nárokuje fiktívny štát Pannonia. Chorvátske ministerstvo zahraničných vecí komentovalo aktivity okolo Liberlandu s tým, že "virtuálne žarty, akokoľvek sú občas zaujímavé, zostávajú tým, čím sú, teda virtuálnymi žartami a k nim nemáme žiadny oficiálny komentár."

Ciele a názory

[upraviť | upraviť zdroj]

Mottom Liberlandu je Žiť a nechať žiť. Jedlička uviedol, že "Cieľom zakladateľov nového štátu je vytvoriť spoločnosť, kde poctiví ľudia môžu prosperovať bez toho, aby im štát znepríjemňoval život zbytočnými zákazmi a daňami."[1]

Liberland hneď v prvých dňoch prenikol aj do zahraničných médií.[2][3][4]

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Liberland na českej Wikipédii.