Lidl

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Logo
Lidl v Európe

Lidl je nemecká sieť diskontných predajní, ktorá pôsobí vo viacerých štátoch Európy. Zaoberá sa predajom hlavne potravinárskeho a spotrebného tovaru.

História a súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Skupinu Lidl Stiftung & Co. KG oficiálne založili v roku 1973 v Nemeckom meste Neckarsulm, kde sídli dodnes. Zakladateľ bol Dieter Schwarz, syn Josefa Schwarza. Prvá diskontná predajňa sa nachádzala v nemeckom meste Ludwigshafen. Postupné rozširovanie viedlo k počtu až okolo 3100 predajní (stav z r. 2010) v Nemecku a ďalších tisícok predajní v rámci Európy. Na Slovensku sa skupina etablovala v roku 2004 otvorením svojich prvých 14 predajní. V roku 2014 má Lidl na Slovensku 123 predajní, ktoré sa zásobujú z dvoch logistických centier - z Nemšovej a Prešova. Patrí do prvej trojice najväčších obchodných reťazcov na Slovensku, spolu s Tescom a Kauflandom. V posledných desiatich rokoch preinvestoval Lidl na Slovensku 420 miliónov € a v najbližších troch až piatich rokoch plánuje investície v rozsahu 100 miliónov €.[1] Patrí k najväčším zamestnávateľom na Slovensku, zamestnáva 3 600 pracovníkov.

Lidl je súčasť nemeckej podnikateľskej skupiny Schwarz-Gruppe, ktorá prevádzkuje aj sieť supermarketov Kaufland. Obidva patria do "Top 10" maloobchodných sietí predajní potravín na nemeckom trhu. Obrat skupiny za rok 2012 predstavoval sumu 26,936 miliárd eur. Celkový počet zamestnancov k roku 2012 predstavoval 98 821.

Lidl vytvoril a v marketingu používa nasledovné súkromné (privátne) značky, ktoré na prvý pohľad nemajú nič spoločné so značkou Lidl[2]: syry Bluedino, mäsové výrobky Dulano a Pikok, minerálne vody a limonády Saguaro, mliečne výrobky Pilos a Fruit Jumbo, kozmetika Cien, pracie prostriedky Formil, čistiaci prostriedok W5, elektronika Silvercrest, náradie Parkside, módne značky Lupilu, Esmara a Livergy.

Podľa analýzy firmy TNS[3] bol v roku 2013 Lidl šiestym najväčším zadávateľom reklamy na Slovensku s objemom viac ako 20 miliónov €. Jednou z foriem reklamy spustenej v septembri 2013, smerujúcej hlavne na web, je takzvaný súboj kuchárov Paulus vs. Ihnačák[4].

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]