Little Mix

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Little Mix
Little Mix v roku 2015
Little Mix v roku 2015
Základné informácie
Pôvod Londýn, Spojené kráľovstvo
Žáner(-re) Pop, R&B, dance-pop
Pôsobenie 2011 – súčasnosť
Vydavateľstvá Syco, Columbia
Webstránka little-mix.com
Členovia skupiny:
Perrie Edwards
Jesy Nelson
Leigh-Anne Pinnock
Jade Thirlwall

Little Mix je britská štvorčlenná dievčenská hudobná skupina založená v roku 2011. Členky sú Perrie Edwards, Jesy Nelson, Leigh-Anne Pinnock a Jade Thirlwall.

Skupina vznikla v ôsmej sérii britského X-Factoru, kde sa stala vôbec prvou skupinou, ktorá túto súťaž vyhrala. Po vyhraní vydali svoj prvý singel, prerábku „Cannonball“ od Damien Ricieho, ktorý sa dostal na 1. priečku v britskej hitparáde. Ich druhý singel „Wings“ z ich debutového albumu DNA tiež skončil na prvom mieste v Británií.

Little Mix boli prvou dievčenskou kapelou, ktorej singel sa udržal v britskej hitparáde na 1. priečke po dobu troch týždňov. Bol to megahit „Black Magic“ zo štúdiového albumu Get Weird. V roku 2015 vyhrali cenu Teen Choice Awards: Breakout Artist.

2011: Vznik a X-Faktor[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2011, Edwards, Nelson, Pinnock a Thirwall úspešne prešli kastingom ako sólistky v ôsmej sérii britského X-Factoru, ale neprešli prvou výzvou v bootcampe. Napriek tomu sa porotcovia rozhodli dať im druhú šancu v kategórii skupín. Boli rozdelené do dvoch kapiel – Edwards, Nelson, a ďalšie dve dievčatá v skupine Faux Pas a Pinnock a Thirlwall s iným dievčaťom do skupiny Orion, ale ani jedna neprešla do ďalšieho kola „Domy porotcov“. Neskôr, sa porotcovia rozhodli opäť zavolať dve dievčatá z každej skupiny a vytvorili novú skupinu, ktorá sa najskôr volala Rythmix, ktorú poslali prostredníctvom „Domy porotcov“ do živého prenosu.

V prvej Live Show 8. októbra 2011 vystupovali pod vedením svojej inštruktorky Tulisy Contostavlos, s piesňou „Super Bass“ od americkej raperky Nicki Minaj. Ich vystúpenie bolo veľmi úspešné, dokonca aj porotca Gary Barlow ich vyhlásil za „najlepšiu dievčenskú skupinu, ktorá kedy bola v X-Factor“. 26. októbra 2011 Rythmix oznámila, že musia zmeniť svoje meno, pretože istá brightonská detská hudobná charita sa nazýva rovnako. 28. októbra 2011 bolo oznámené, že skupina zmenila svoj názov na Little Mix.

20. novembera 2011 sa Little Mix stala prvou dievčenskou skupinou, ktorá kedy prešla do 7. Live Show. Na prelomení kliatby toho, že skupiny nevyhrávajú, získali pozitívne ohlasy. Počas semifinále vystupovali so skladbami „You Keep Me Hangin On“ od The Suprems (kvôli ktorej boli kritizované od porotcu Louisa Walshova a porotkyňou Kelly Rowlandovou) a „If I Were A Boy“, Beyoncé, za ktorú sa im dostalo chvály.

11. decembra Little Mix vyhrala X-Factor, a stala sa prvou skupinou vôbec a tiež prvou dievčenskou skupinou, ktorej sa to podarilo. Ich víťazná pieseň bol cover „Cannonball“ od Damien Rice, ktorý bol vydaný na digitálne stiahnutie 11. decembra 2011 a v CD forme 14. decembra 2011. The Xtra Faktor: Cesta víťazov bola v televízií na kanále ITV2 17. decembra 2011. Ich debutový singel sa dostal na prvú priečku v UK Singles Chart 18. decembra 2011.

2012 – 2013: DNA a medzinárodný prielom[upraviť | upraviť zdroj]

Pred vydaním ich prvého albumu skupina urobila cover – acappela verziu skladby „End of Time“ od Beyoncé a nahrala ho na YouTube. Tento cover bol veľmi chválený, najmä pre ich vzájomnú harmóniu. Neskôr v auguste vydali ďalší cover skladby „We Are Young“ od Fun. ft. Janelle Monae, ktorý opäť získal pozitívny ohlas pre ich harmóniu.

Little Mix na DNA Tour

6. júna sa v show Alan Carr: Chatty Man objavil útržok ich debutového singlu „Wings“ pred tým, ako bol v auguste vydaný. Little Mix prvýkrát s ich debutovým singelom „Wings“ vystupovali 1. júla na T4 on the Beach. Ich singel sa dostal na prvé miesto v UK Singles Chart. 31. augusta 2012 vyšla ich autobiografia s názvom Ready To Fly, vydaná Harper Collins. Druhý singel, „DNA“ bol vydaný v októbri 2012. V októbri tiež išli na promo-tour do Austrálie. Ich debutový album DNA bol vydaný 19. novembra 2012. Album dosiahol rovnako ako v UK, tak aj v Írsku, 3. miesto.

3. februára 2013 vydali tretí singel z albumu DNA „Change Your Life“, ktorý bol zaradený ako č. 12 na UK Singles Chart. V marci 2013 bolo oznámené, že „How Ya Doin?“ bude vydaný ako ich štvrtý a posledný singel z ich debutového albumu. 21. marca oznámila, že ich ďalší singel, „How Ya Doin?“, bude spoločne vydaný s víťazkou cien Grammy Missy Elliott.

2013 – 2014: Salute[upraviť | upraviť zdroj]

Little Mix na Salute Tour (2014)

V marci 2013 bolo oznámené, že pracujú na ich druhom albume. Chceli, aby v ich albumoch bolo počuť viac R&B. Nelson dodala: „Ja by som si priala, aby bolo viac tanečné. Niečo ako: 'Prídete do klubu a chcete na toto tancovať. Nie ten David Guetta zvuk, ale viac R&B – trochu ako spolupráca Eve a Gwen Stefani: Let Me Blow Ya Mind.“

23. septembra 2013, „Move“ bol prvýkrát predstavený na BBC Radio 1.

4. októbra skupina nahrala video na ich oficiálnu YouTube stránku, že ich druhý štúdiový album bude mať názov Salute a k predobjednávke bude k dispozícii 7. októbra. 7. októbra bol aj oficiálne vydaný ich prvý singel z nového albumu „Move“. Album bol vydaný 11. novembra 2013 v UK a v USA 4. februára 2014. Do tohto albumu sa zapojili viac písaním, než do svojho debutu. 21. novembra 2013 vydali ich druhý singel „Little Me“, pretože má špeciálnu správu a znamená pre ich veľa.

5. apríla 2014 bolo oznámené, že pieseň „Salute“ bude vydaná ako tretí singel. Oficiálny videoklip bol vydaný 2. mája 2014 a počas 24 hodín malo viac než 1 milión zhliadnutí.

Členky[upraviť | upraviť zdroj]

Perrie Edwards[upraviť | upraviť zdroj]

Perrie Louise Edwards, narodená 10. júla 1993, je z South Shields (Tyne and Wear). Narodila sa matke Debbie Duffyovej a otcovi Alexandrovi Edwardsovi, má staršieho brata Jonnieho a mladšiu sestru Caitlin. Jej prvý song v súťaži bol „You Oughta Know“ od Alanis Morissette. Bola zasnúbená so Zaynom Malikom (bývalý člen kapely One Direction), kvôli ktorému čelila kyberšikane. V auguste 2015 zasnúbenie Zayn zrušil. Podľa väčšiny ľudí a kritikov má najlepší hlas z Little Mix. Momentálne tvorí pár s futbalistom Alexom Oxlade-Chamberlainom.

Jesy Nelson[upraviť | upraviť zdroj]

Jessica Louise "Jesy" Nelson, narodená 14. júna 1991, je z Romfordu (Londýn). Nelsonová sa narodila slobodnej matke, Janis, a má troch súrodencov – sestru Jade a bratov Jonathana a Josepha. Predtým, ako sa pripojila k skupine, pracovala ako barmanka. Jej prvý song v súťaži bol „Bust Your Windows“ od Jazmine Sullivan. Pred vznikom Little Mix si prešla kyberšikanou a bojovala, aby prešla X-Factorom. Keď Jesy prišla prvýkrát do X-Factoru (ešte bez ostatných), na twitteri sa objavili hnusné správy o jej hmotnosti. „Bolo to ťažké, keď tam bolo toľko negatívnych komentárov“, povedala novinárom Jesy. „Ale mám teraz ostatných z LM a tí sú teraz ako moja rodina. Za každý zlý komentár sú tu stovky pekných komentárov“. Ostatní ju údajne nazvali Street Mix, pretože ona je proste „cool“. Na oficiálnych stránkach X-Factoru priznáva, že miluje Nandos's (rovnako ako Niall Horan) a moc rada sleduje The Jeremy Kyle Show. Rozišla sa so svojím priateľom Shanom (krátko pred LM) a povedala, že sa musí venovať hlavne kariére. V júli 2015 sa zasnúbila s Jakom Rochom z kapely Rixton. Momentálne je nezadaná.

Leigh-Anne Pinnock[upraviť | upraviť zdroj]

Leigh-Anne Pinnock, narodená 4. októbra 1991, je z High Wycombe (Buckinghamshire). Má dve staršie sestry, Sarah a Sian-Louise. Jej rodičia sa rozviedli v roku 2009. Leigh-Anne predtým, ako našla úspech s dievčatami (pred vznikom skupiny), prerušila na rok štúdium a pracovala ako servírka v Pizza Hut. Jej prvá pieseň v súťaži bola „Only Girl (In the World)“ od Rihanny. Tvorí pár s Andrem Grayom.

Jade Thirlwall[upraviť | upraviť zdroj]

Jade Amelia Thirlwall, narodená 26. decembra 1992, je z South Shields (Tyne and Wear). Narodila sa slobodnej matke Norme a žila so svojím bratom Karlom. Ako študentka sa vo svojom kraji zúčastnila na mnohých speváckych súťažiach. Je blízka priateľka s víťazom 6. série X-Factoru, Joe McElderrym, ktorý je tiež zo South Shields. Títo dvaja spolu predtým spievali. Thirlwallová sa zúčastnila aj 5. série v roku 2008 a 7. série v roku 2010, ale bola vždy vylúčená. Od deviatich rokov chodila na hudobnú školu, ale bola odmietnutá z bootcampu v X-Factore, kvôli nedostatku dôvery. Ale, jej odhodlanie sa vyplatilo, keď sa vrátila do X-Factoru v roku 2011, hoci bola odmietnutá ako sólový spevák, dali ju dohromady s ostatnými členmi z Little Mix. „Bývala som „bifľoška“ školy a deti mi závideli, pretože som bola lepšia ako všetci ostatní. Smiali sa na mne, ale ja som tu a teraz“. Jade mala priateľa Bena, s ktorým chodila 2 roky, po dobu show, v rozhovore ale povedala: „Je to ťažké, a ja by som pochopila, keby to bolo príliš veľa pre neho, lebo toto a LM bude vždy na prvom mieste“. Často je priraďovaná ku štýle Cheryl Cole, ktorá je aj s Beyonce Knowles jej idol. V súčasnosti je vo vzťahu s členom skupiny The Struts. Presnejšie, s ich basistom Jedom Elliottom.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

 • DNA (2012)
 • Salute (2013)
 • Get Weird (6. novembra 2015)
 • Glory Days (18. novembra 2016)
 • LM5 (16. novembra 2018)

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

 • X Faktor Live Tour (2012)
 • DNA Tour (2013)
 • Salute Tour (2014)
 • Demi Lovato - Neon Lights Tour (2014)
 • The Get Weird Tour (2016)
 • Ariana Grande - Dangerous Woman Tour (2017)
 • Summer Shout Out Tour (2017)
 • Glory Days Tour (2017)
 • Summer Hits Tour (2018)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Little Mix

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Little Mix na českej Wikipédii.