Britney Spearsová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Britney Spears
Britney Spearsová
Základné informácie
Rodné meno Britney Jean Spears
Narodenie 2. december 1981 (34 rokov)
McComb, Mississippi, USA
Bydlisko Kentwood, Louisiana, USA
Pôsobenie speváčka, tanečníčka, textárka, herečka, spisovateľka, klaviristka, režisérka
Žáner Pop, Electropop, Dance-pop
Hrá na nástroje klavír
Typ hlasu mezzosoprán, soprán
Roky pôsobenia 1992 – súčasnosť
Vydavateľstvá Jive/Zomba, RCA Records
Súvisiace
články
The New Mickey Mouse Club
Webstránka britneyspears.com
britney.com

Britney Jean Spearsová (* 2. december 1981, McComb, Mississippi, USA) je americká popová speváčka, tanečníčka a príležitostná herečka, spisovateľka a textárka. Najznámejšia je vďaka svojim štúdiovým albumom, videoklipom a popovým skladbám ako ...Baby One More Time, Oops!...I Did It Again a Toxic a mnoho ďalších. Je držiteľkou niekoľkých cien MTV Video Music Awards a držiteľkou jednej Grammy Award.

Celosvetovo predala viac ako 78 miliónov platní podľa časopisu Time. Viac ako 44 miliónov albumov v USA. Zaraďuje sa k ôsmim najlepšie zarábajúcim interpretkám v celej histórii Americkej hudby.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Britney Spears sa narodila v meste McComb v štáte Mississippi, ale vyrastala v Kentwoode v Lousiane. Jej otec James Parnell Spears je stavbár a matka Lynne Irene Bridges učiteľka na základnej škole. Britney má dvoch súrodencov brata Bryana a sestru Jamie Lynn ktorá je takisto úspešnou herečkou a speváčkou. Britney bola vynikajúca gymnastka, vyhrávala rôzne súťaže. Pôsobila v miestnej tanečnej revue. Keď mala osem, kňaz miestneho baptistického kostola ju odporučil na konkurz do Mickey Mouse Clubu. Napriek tomu, že bola vtedy veľmi mladá, všimol si ju agent z New Yorku. Potom tri roky navštevovala v New Yorku tanečnú školu a pôsobila v televízii v niekoľkých nekomerčných reklamách.

Neskôr bola do Mickey Mouse Clubu prijatá a pôsobila tam od roku 1993 – 1994. Stretla sa tam s ďalšími začínajúcimi hviezdičkami ako sú Justin Timberlake, Joshua Chasez, Keri Russell, Christina Aguilera alebo Ryan Gosling.

1998 – 2000 ...Baby One More Time a Oops!... I Did It Again[upraviť | upraviť zdroj]

Debutovým singlom Britney bol song s názvom „...Baby One More Time“, ktorý sa začal objavovať na rozhlasových staniciach a na MTV v roku 1998. Singel, kde je Britney ešte hnedovlasá a oblečená do školskej uniformy slávil úspechy po celom svete. Vrcholky hitparád okupoval nielen v Spojených štátoch, ale aj v Austrálii a Veľkej Británii. Rovnomenný album bol v Kanade a v USA na špici nepretržite šesť týždňov.

Počas jedného roku sa stala najúspešnejším teenagerom v histórii. Albumov ...Baby One More Time sa predalo celosvetovo okolo 30 miliónov kusov.

V apríli 1999 sa dostala na titulné stránku časopisu Rolling Stone. Jej snímky, kde sa prezentovala ako lolita, vzbudili veľké pozdvihnutie, keďže na nich mala väčšie prsia než na iných snímkach, z čoho vznikli špekulácie o údajnej plastickej operácii, ktorú mala podstúpiť pred natáčaním videoklipu „Sometimes“. Špekulácia sa nepotvrdila.

Za album ...Baby One More Time dostala mnoho ocenení a bola zvolená najväčšou celebritou sveta. V decembri dostala štyri ceny Billboard Music Award, ďalej potom ceny American Music Award a v neposlednom rade vo februári 2000 dostala 2 nominácie na Grammy Awards.

Po dokončení úspešného turné s názvom Crazy 2K Tour vydala Spears druhú dosku s názvom Oops!... I Did It Again. Ihneď sa dostala na prvé miesta skoro všetkých krajín celého sveta. Len počas prvého týždňa sa v Amerike tohoto albumu predalo viac než 1.3 miliónov kópií a stalo sa tak najrýchlejšie predávajúcim sa albumom speváčky všetkých dôb. Počas roku 2000 sa v Amerike predalo celkovo 10 miliónov kusov, vo Veľkej Británii 900 000 nosičov a v Nemecku 1.2 miliónov kusov. Albumov Oops!... I Did It Again sa predalo celosvetovo okolo 24 miliónov kusov.

V roku 2000 vydala v spolupráci s matkou svoju prvú knihu. Vyhrala niekoľko cien MTV Award, kde vyvolalo diskusiu jej vystúpenie, ktoré absolvovala len sporo odetá. Za druhú dosku dostala dve nominácie na Grammy v kategóriách Najlepší popový album a Najlepšia popová pieseň.

2001 – 2003 Britney, Crossroads a In The Zone[upraviť | upraviť zdroj]

Na začiatku v roku 2001 podpísala Britney zmluvu s firmou Pepsi, za ktorú dostala 8 miliónov dolárov. Vydala svoju druhú knihu s názvom Matčin dar.

V novembri vydala svoj tretí album nazvaný jednoducho Britney. Počas prvého týždňa sa predalo viac než 746,000 kópií.I keď sa v USA predalo viac než 4 milióny kusov, bol to obrovský prepad oproti prvým dvoma doskám. Album je vôbec prvý, na ktorom sa Britney podieľala ako autorsky tak producentsky. Celkovo sa albumov Britney predalo celosvetovo 15 miliónov kusov. Prvým singlom sa stala skladba I'm A Slave 4 U, ktorá bola pôvodne napísaná pre Janet Jackson. Zo skladby sa stal obrovský hit a vyvolala opäť vlnu záujmu svojim vystúpeniam na MTV Video Music Awards, kde spievala omotaná veľhadom kráľovským, za čo sa na ňu zvalila vlna kritiky organizácie PETA. Ďalšími singlami sa stali aj Boys, I'm Not A Girl, Not Yet A Woman, I Love Rock 'n' Roll alebo Anticipating.

Britney Spearsová

V februári 2002 prišiel do kín prvý film s Britney nazvaný Crossroads. Vo filme sa objavili piesne z albumu Britney. Film bol nakoniec kritikmi roznesený na kopytách, za tento film dostala Britney dokonca cenu Zlatá malina pre najhoršiu herečku spoločne s Madonnou. Film tiež získal cenu Zlatej maliny pre najhoršiu pieseň k filmu, ktorú obstarala Britney. Song sa volal „I'm Not a Girl, Not Yet a Woman“.

Štvorročný vzťah Spears a Timberlakea skončil v marci 2002. Rozchod bol veľmi medializovaný a Britney bola veľmi často obviňovaná za údajnú neveru. Timberlake vydal pieseň „Cry Me a River“, kde spieva o nevere partnerky. Obe strany niesli rozchod veľmi ťažko, rovnako aj verejnosť bola v šoku, keďže patrili medzi veľmi obľúbené páry.

V júni 2002 otvorila v New Yorku reštauráciu s názvom NYLA, ale pre neúspech ju po roku zavrela. Medzitým mnoho kritikov špekulovalo nad tým, že jej hudobný vplyv na svet rapídne poklesol, napriek tomu bola za album Britney nominovaná na cenu Grammy. Nomináciu si odniesla aj skladba Overprotected. A za rok 2003 bola vyhlásená časopisom Forbes celebritou roku. Na hudobnú scénu sa vrátila po dlhšej dobe až v auguste v roku 2003 pri udeľovaní cien MTV Video Music Awards, kde vystupovala spoločne so svojím idolom Madonnou a Christinou Aguilerou. Spoločne s Aguilerou zaspievala Madonnin známy hit Like a Virgin. Vystúpenie opäť vzbudilo veľký rozruch, keďže sa počas neho Britney s Madonnou pobozkali. V roku 2003 speváčka získala svoju hviezdu na Hollywoodskom chodníku slávy.

Speváčkina hviezda na Hollywoodskom chodníku slávy v Los Angeles

V novembri 2003 vydala Britney svoj štvrtý štúdiový album nazvaný In the Zone. S albumom jej pomáhal po dlhej dobe opäť Max Martin, ale pomohli jej aj také osobnosti ako je Moby alebo R. Kelly. Britney si celý album (13 piesní) napísala prvýkrát sama.

Doska sa opäť dostala na prvé miesto amerického albumového rebríčka, čím znovu prepísala hudobné dejiny – všetky albumy na prvom mieste. V prvom týždni In the Zone sa predalo celkovo 609 000 kópií. V Spojených štátoch sa predalo týchto albumov viac než 3 milióny kusov. Prvým singlom sa stal duet so speváčkou Madonnou, ktorý debutoval v USA na 35. mieste, čo bolo najhoršie umiestnenie albumového debutu v jej kariére. Napriek neúspechu v USA sa naopak skladbe veľmi dobre darilo v Európe, keď v niektorých krajinách dosiahla vrchol rebríčkov. Prvým plánom bolo, že Madonna sa vo videoklipe neukáže, avšak pre veľký úspech sa tam objavila. Po dlhej dobe mala Britney i single v Top 10 amerického hudobného rebríčka a to s piesňou Toxic, za ktorý Britney dostala i svoju prvú cenu Grammy. Album In the Zone sa po celom svete predal viac než 10 miliónov kusov.

Veľmi úspešný bol i tretí singel z dosky In The Zone s názvom Everytime. Po vydaní tejto skladby sa vydala Britney na celosvetové turné s názvom „The Onyx Hotel Tour“, ktoré videlo viac než 600 000 fanúšikov a zarobila 34 miliónov dolárov. Koncerty sa odohrávali v Severnej Amerike a takisto v Európe, kde ho ale celé nedokončila, keďže si týždeň pred začiatkom turné poranila koleno pri natáčaní ďalšieho klipu tentoraz k piesni Outrageous.

V júli 2004 oznámila Britney svoj vzťah s tanečníkom Kevinom Federlinom, tri mesiace nato, čo sa v jednom Hollywoodskom klube zoznámili. Nestretla sa ale s pochopením keďže bol Federline ženatý s herečkou Shar Jacksonovou a mal s ňou dve deti. Napriek tomu sa Britney s Kevinom v noci 18. septembra 2004 vzali.

2004 – 2006 Manželstvo, prvé dieťa a Greatest Hits: My Prerogative[upraviť | upraviť zdroj]

Britney počas The Onyx Hotel Tour (2004).

Britney v marci 2004 odštartovala svoje v poradí už štvrté turné a nazvala ho The Onyx Hotel Tour. Počas turné k albumu In The Zone muselo byť predčasne ukončených 37 koncertov kvôli zraneniu kolena, ktoré Britney utrpela pri natáčaní klipu k Outrageous. Aj napriek tomu bolo turné komerčne úspešné, keď na 54 koncertoch v Európe a v Severnej Amerike zarobilo 34 milónov amerických dolárov.

Počas druhej polovice roku 2004 Britney oznámila prerušenie hudobnej kariéry s cieľom založiť si rodinu. Ihneď po uzavretí manželstva s Federlinom povedala časopisu People „Chcem byť mladá mamička, na budúci rok budem mať 23 a už chcem byť matkou“. Aj tak priemysel s nálepkou „Britney“ fungoval ďalej v septembri 2004 vydala Britney svoj prvý parfum „Curious“. Po jednom roku predaja si Britney zarobila 100 miliónov dolárov a vynieslo jej to nálepku najlepšie predávaného parfumu.

Prvú hitovú kolekciu s názvom Greatest Hits: My Prerogative vydala koncom roku 2004. Album debutoval na štvrtom mieste amerického albumového rebríčka (nižšie predaje vznikli zrejme kvôli nedostatku propagácie).V prvom týždni sa albumov v USA predalo viac než 255 000 kusov. Vo Veľkej Británii sa predalo v prvom týždni 115 000 kópií, čím prevýšila predaje podobných kolekcií takýchto speváčok ako je Madonna, Shania Twain alebo Whitney Houston. Na Britneyinej výberovke sa objavili i tri nové single s názvami My Prerogative alebo Do Somethin'. Albumov sa nakoniec predalo okolo 8 miliónov kusov na celom svete.

Spears oznámila tehotenstvo prostredníctvom svojho tlačového hovorcu v apríli 2005, v tomto mesiaci bola totiž Britney hospitalizovaná v nemocnici na pozorovanie. Neskôr sa zverila časopisu People: „ Trochu som krvácala, musela som byť neustále pod dozorom“. Navzdory jej dychtivosti mať dieťa sa priznala ďalšiemu časopisu ELLE „Chystám sa na cisársky rez, neviem prečo, ale asi preto, že sa strašne bojím bolesti.“14. septembra 2005 sa Britney a Kevinovi narodil syn Sean Preston. Pôrod mal byť až na ďalší deň, ale sťahy prišli skôr. Manžel Britney ju počas pôrodu držal za ruku. Neskôr bola prevezená na VIP pôrodnícke oddelenie v Santa Monice. Od narodenia svojho prvého dieťaťa sa v jej hudobnej kariére toho moc nestalo. Jej nakladateľstvo vydalo remixový album nazvaný" B in the Mix: The Remixes" a v februári roku 2006 vydala nový parfum nazvaný „In Control“.

V máji 2006 oznámila Britney druhé tehotenstvo. A verejne prehovorila o špekuláciách o jej skorom rozpadu v manželstva a všetko vyvrátila, zároveň potvrdila, že nového albumu sa fanúšikovia dočkajú najskôr až o rok.

12. septembra 2006 sa jej narodil druhý syn, ktorý dostal meno Jayden James. Necelé dva mesiace po narodení oznámila, že požiadala o rozvod so svojím manželom Kevinom Federlinom kvôli neprekonateľným povahovým rozdielom. Ihneď tiež požiadala o zverenie starostlivosti obidvoch synov.

2006 - 2007 Druhé dieťa, rozvod a Blackout[upraviť | upraviť zdroj]

26. januára 2007 zomrela jej teta Sandra Bridges Covington na rakovinu. 16. Februára. Po týždňoch prenasledovania paparazzimi, divokých večierkov a alkoholu sa Britney Spears rozhodla podstúpiť liečenie v príslušnom zdravotníckom zariadení. Viac-menej na liečení nevydržala ani 24 hodín. Nasledujúcu noc sa objavila v kaderníckom salóne v Malibu, kde jej odmietli oholiť vlasy. Preto sa ujala nožničiek sama a ostrihala sa dohola. Potom zamierila priamo do tetovacieho štúdia, kde si nechala urobiť tetovanie. Vlasy spoločne s nedopitým nápojom, zapaľovačom a nožničkami, ktorými sa ostrihala sa objavili na internete na predaj.

20. februára 2007 sa Britney rozhodla znova nastúpiť do rehabilitačného strediska na liečenie a verejne požiadala všetkých publicistov, aby ju nechali na chvíľu na pokoji a rešpektovali súkromie. To sa nestalo a vo chvíli keď paparazzi objavili stredisko, kde Britney je, rozhodla sa táto speváčka opäť liečbu nedokončiť. V stredisku nevydržala ani deň.

21. februára 2007 boli obidve deti zverené do starostlivosti Kevinovi Federlinovi. V tú noc sa Britney objavila pred jeho domom a žiadala deti späť. Keď zistila, že je prenasledovaná novinármi tak ich napadla dáždnikom.

V tú noc Britney nastúpila tretíkrát na liečenie a Kevin Federline bol kontaktovaný súdom ohľadne opatrovníctva detí. Sudca, ktorý mal na starosti rozvod Kevina Federlina a Britney Spears vyhlásil, že pokiaľ Britney tentoraz nedokončí liečbu a rehabilitačné zariadenie opustí skôr, nebude mať žiadnu nádej na získanie detí v rozvodovom konaní.

Liečebňu po úspešnom liečení opustila 20. marca 2007 a začala sa opäť plne venovať svojím deťom a prípravám na nový album.

V septembri 2007 začal spor o opatrovníctvo synov Seana Prestona a Jaydena Jamese. Súd nariadil Britney, aby sa každý týždeň podrobila testom na drogy a alkohol. O niekoľko dní neskôr bola Britney Spears obvinená z riadenia auta bez vodičského preukazu a hrozil jej až rok väzenia. Vďaka tejto udalosti dostal deti do plnej starostlivosti bývalý manžel Kevin Federline, Britney bola dovolená iba jedna návšteva za týždeň a to ešte dohľadom.

Britney takmer po 3 rokoch vystúpila na javisko, prvýkrát dňa 1. mája 2007 v House Of Blues v San Diegu a potom nasledovalo ešte ďalších 5 vystúpení v iných mestách. Všetky boli vypredané v priebehu niekoľkých minút. Všetky vystúpenia odspievala na playback. 31. augusta vyšiel nový singel nazvaný Gimme More a hudobná televízia MTV oznámila, že Britney zaháji udeľovanie cien MTV Video Music Awards práve s týmto singlom. Vystúpenie ale bolo kritikmi odsúdené, keďže Spears spievala na playback a takmer netancovala. Nový album pod názvom Blackout vyšiel 30. októbra. Album Blackout sa u kritikov stretol s nečakane vysokým úspechom. Britney však album nepropagovala a tým ho pochovala. V decembri 2007 však vydala do sveta nečakane podarený videoklip "Piece of Me", ktorý sa dostával na predné priečky hitparád.

2008 Osobné problémy a comeback s albumom Circus[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2008 bola Britney Spears hospitalizovaná kvôli jej psychickému stavu, keď vo svojom dome držala svojich dvoch synov a odmietla ich vydať bývalému manželovi Kevinovi Federlinovi. Dobrovoľne však liečebňu po pár dňoch opustila, aby sa do nej vo februári zase vrátila.

Z albumu Blackout vydala v roku 2008 aj skladbu "Break The Ice", ktorá mala u kritikov veľmi dobré ohlasy avšak u divákov nebodovala. Videoklip k skladbe je animovaný.Po návrate z liečebne však u Britney Spears nastal zlom. Prepustila manažéra Sama a vrátila sa k pôvodnému manažérovi Larrymu Rudolphovi, ktorý ju pred desiatimi rokmi dostal na výslnie. Pravidelne začala navštevovať Bally Total Fitness, kde pracovala na svojej postave a v marci 2008 nečakane oznámila, že si zahrá epizódnu rolu v úspešnom americkom seriáli How I Met Your Mother. Epizóda s Britney Spears sa stala najsledovanejšou epizódou How I Met Your Mother vôbec a dokonca dostala najvyššie hodnotenie v histórii seriálu. Začalo sa teda okamžite hovoriť o jej ďalšom pôsobení v tomto úspešnom sitcome.

12. mája 2008 sa Britney Spears opäť objavila v How I Met Your Mother a podľa tvorcov je možné, že si zahrá i v novej sezóne. Takisto bolo prekvapivo oznámené, že Britney Spears natáča svoj šiesty štúdiový album, ktorý by mal vyjsť na konci roku 2008. V júli tohoto roku Britney natáčala scény do pripravovaného klipu dievčenskej formácie Pussycat Dolls "When I grow up", jej scéna bola ale vo finálnom klipe vystrihnutá. V júli Britney natáčala scény, ktoré boli prehrávané na veľkoplošnej obrazovke pri Madonninom "Sticky And Sweet Tour".

Dňa 7. septembra 2008 Britney tretíkrát zahajovala udeľovanie cien 2008 MTV Video Music Awards. I keď spevácky nevystupovala, satirická scénka s Jonahom Hillom bola predtočená. Odniesla si ceny "Najlepšie ženské video", "Najlepšie popové video" a "Video roku" za videoklip k piesni Piece Of Me (Kúsok mňa).

Svoje šieste štúdiové album vydala v decembri 2008 a dostalo názov Circus. Doska sa hneď po vydaní vyšplhala na 1. miesto v americkom hudobnom rebríčku a stala sa tak najmladšou umelkyňou, ktorá debutovala s piatimi doskami na 1. mieste, čím si vyslúžila aj zápis do Guinessovej knihy rekordov. Prvý vydaný singel s názvom "Womanizer" sa stal obrovským celosvetovým hitom a vyšplhal sa na prvé miesto rebríčka Billboard Hot 100 ako jej vôbec prvý singel od ...Baby One More Time. K sklabe bolo natočené úspešné video, ktoré má na VEVO už cez 100 000 000 videní. Britney tam vystupuje ako domáca žienka, sekretárka, čašníčka alebo šoférka. Z tohto albumu boli vydané aj ďalšie single a to Circus a If U Seek Amy. Singel Circus debutoval na 3. mieste a bolo k nemu natočené aj video, kde sa nachádzajú aj živé slony. V tejto súvisloti bola na Britney podaná žaloba, vraj slony sú v klipe týrané. Britney súd vyhrala, a tak boli všetky obvinenia stiahnuté. Skladba Radar, ktorá sa nachádza na albume Blackout (2007) sa vyskytla aj na deluxe verzii albumu Circus, keďže skladba mala úspech v britských rádiách sa ju speváčka rozhodla nakoniec vydať. V poradí už druhé animované video bolo natočené k piesni Kill The Lights, kde Britney spieva o novinároch podobne ako v singli Piece Of Me. Aj napriek všetkému táto skladba už nebola vydaná ako singel.

V ten istý rok si prebrala aj cenu pre najväčší comeback v histórií keď aj napriek veľkým osobným problémom sa dokázala vrátiť na scénu.

2009 - 2010 Circus Tour a The Singles Collection[upraviť | upraviť zdroj]

V januári 2009 získal jej otec súdný príkaz proti jej bývalému manažérovi, bávalému priateľovi a právnikovi aby sa k nej a jej rodine nepribližovali na 250 yardov.

V marci 2009 sa vydala na celosvetové tour s názvom The Circus Starring: Britney Spears, alebo skrátene Circus Tour. Turné bolo veľmi úspešné, a preto bolo dvojnásobnený počet vystúpení na 97. Show bola plná klauov, akrobatov a kúzelníkov a so zárobkom 131 milónov amerických dolárov sa stalo sa piatym najúspešnejším turné pre rok 2009 a 18. najziskovejšie vôbec. S každou show prišlo na miesto koncertu aj 200 zamestnancov a 60 ton materiálu sa prevážalo 34 kamiónov. Celkové výdaje na turné boli 50 milónov dolárov.

V novembri 2009 vydala svoje druhé album s najväčsími hitmi s názvom The Singles Collection. Album okrem vydaných skladieb obsahovalo singel "3" a ako jej tretia skladba sa dostal na 1. miesto rebríčka Billboard Hot 100 a zo singlu sa stal celosvetový hit. K skladbe bol natočený aj videoklip.

V máji 2010 potvrdila vzťah so svojím osobným agentom Jasonom Trawickom , ktorého už nezamestnávala ako agenta keďže sa s ním chcela sústrediť na osobný život. V tomto roku tiež začala svoju spoluprácu s módnou značkou Candie's.

28. októbra 2010 televízna stanica Fox odvisielala časť seriálu Glee s názvom Britney/Brittany, kde si Britney taktiež zahrala. Túto časť si pozrelo 13,3 milónov divákov a stala sa najsledovanejšou časťou vôbec.

2011 - 2012 Femme Fatale, X-Factor a Femme Fatale Tour[upraviť | upraviť zdroj]

28. marca 2011 vydala nový album, v poradí už siedmy. Ten dostal názov Femme Fatale. Pilotným singlom z albumu sa stala skladba Hold It Against Me.

Pieseň ihneď debutovala na prvom mieste v Kanade, Belgicku, Dánsku, na Novom Zélande, ale aj v hitparáde Billboard. Jednalo sa tak už o jej štvrtý singel, ktorý okamžite obsadil prvú priečku hitparád a aj vďaka tomu sa stala druhým umelcom v histórii, ktorému sa podarilo mať pilotný single na špici hitparád hneď niekoľkokrát . Prvým umelcom bola kolegyňa Mariah Carey. Vo videoklipe k piesni hrá popovú hviezdu z vesmíru, ktorá pristane na Zemi, aby tu našla slávu. Stane sa celebritou, ale jej popularita ju nakoniec premôže a zničí.

Album sa dočkal veľkej chvály po celom svete. Podľa návštevníkov webových stránok MTV je marcové album Femme Fatale najlepším albumom roka 2011. Rolling Stone, jeden z najprestížnejších a najvýznamnejších hudobných magazínov, označil album ako jej doposiaľ najlepší album a udelil mu hodnotenie 4/5, čo je najlepšie hodnotenie, aké od tohto časopisu dostala. Britský Digital Spy dal albume dokonca 5/5, čo je rovnako ako u predchádzajúceho najlepšie hodnotenie , ktoré kedy nejakému albume Britney dal. Album pochválil aj britský bulvárny denník The Sun a dokonca aj Perez Hilton . Photoshootom k tomuto albumu sa neskôr (2013) nechala inšpirovať Christina Aguilera, ktorá svoj videoklip nakrúcala na rovnakom mieste, na akom pred tromi rokmi fotila Britney Spears v bodkovanom body.

Niekoľko týždňov po pilotnom singli oznámila vydanie druhého singla, ktorým sa stal Till The World Ends, na ktorom sa autorsky podieľala aj speváčka Kesha .

V lete vydala dokument I Am The Femme Fatale. Dokument jej sleduje v dobe keď sa pripravuje na vydanie svojho siedmeho štúdiového albumu Femme Fatale a ponúka aj exkluzívne zábery zo štúdia pri natáčaní najnovšieho videa Till The World Ends, skúšok a predovšetkým z mini tour v Las Vegas. Pri mini tour oznámila v televízii že sa chystá vyjsť na svoje nové turné. Femme Fatale Tour sa stalo so zárobkom 69 miliónov amerických dolárov 11. najzárobkovejším tour roku 2011. Femme Fatale Tour bol taktiež zaznamenaný na DVD a v 3D verzii. Záznam pochádza z Toronta , kde bol zaznamenávaný počas dvoch dní.

30. augusta 2011 v Los Angeles v noci boli odovzdávané ceny MTV Video Music Awards. V rámci tohto večera si odniesla hneď 2 ceny, a to za najlepší popový videoklip k piesni Till The World Ends. Ďalej pre ňu bola pripravená pocta a taktiež prebrala cenu Michaela Jacksona Video Vanguard Award ako uznanie za jej dlhú a prínosnú kariéru. V rozhovore pre MTV News potom uviedla, že ďalším singlom z albumu Femme Fatale bude pieseň Criminal. Šesť rokov po vydaní prvej remixové zbierky B In The Mix: The Remixes sa rozhodla vydať pokračovanie a vydala B in the Mix: The Remixes Vol. 2. Pôvodne sa špekulovalo, že na doske sa objavia nové songy + aj skôr nezverejnené piesne, nakoniec sa na albume neobjavila žiadna novinka.

V roku 2012 sa stala tvárou hry Twister Dance na ktorú aj natočila reklamu, ktorú režíroval Ray Kay. Stala sa tiež jedným zo štyroch porotcov americkej verzie súťaže X- Factor . Vyšiel tiež jej nový parfum Fantasy Twist a stanica FOX odvysiela ďalšiu epizódu Glee s poctou Britney. Ďalej sa taktiež Britney stala najzárobkovejšou ženou na svete so zárobkom 58 miliónov dolárov (v sume nezapočítaný X Factor, za ktorý dostala 20 milónov dolárov). Britney hosťovala tiež na albume #willpower amerického speváka will.i.ama v singli Scream & Shout. Tento song bol tiež #1 na iTunes v 54 krajinách sveta a stal sa tak prvým singlom v histórii, ktorý sa na iTunes umiestnil v toľkých krajinách.

2013 - 2014 Nový partner, Britney Jean, angažmá v Las Vegas[upraviť | upraviť zdroj]

Britney Spears začiatkom roka 2013 oficiálne potvrdila, že pracuje na ôsmej štúdiovej doske, ktorá by mala vyjsť ešte toho istého roku na jeseň. Tím Britney potvrdil producentov ako Ina Wrolsden, Darkchild, Danja, Sia Furler a will.i.am. Kvôli práci na novom albume odmietla porotcovanie v ďalšej sérii Amerického X- Factoru.

Na konci februára Britney navštívila večierok Eltona Johna , na ktorý prišla v elegantnej čiernej róbe . Veľkým prekvapením pre všetkých bola jej nová farba vlasov - hnedá. Tiež sa začala objavovať na verejnosti s novým priateľom, o štyri roky mladším Davidom Lucadom.

Britney podpísala zmluvu, týkajúcu sa angažmá v Las Vegas v Planet Hollywood, ktoré odštartuje v zime 2013. Show sa bude neustále meniť, aby neutíchol záujem a skúšky na nej začali už v júli . Britney sa k tomu vyjadrila takto: " Cvičím naozaj veľmi tvrdo na moje nadchádzajúce predstavenie v Las Vegas. Vystúpenia nebudú jednoduché. Bude to párty od začiatku až do konca a aby som to dosiahla, musím byť v tej najlepšej kondícii a ísť na plný plyn. Som tak nadšená, pretože show bude postavená na najnovšiej umeleckej technológii a bude naozaj špičková." Rekonštrukcia Planet Hollywood stála 20 miliónov dolárov.

V apríli Britney vyšiel jej v poradí dvanásty parfum Island Fantasy, distriubuovaný v Európe a USA, následne nafotila photoshoot pre magazín Shape, objavila sa v reklame pre baseballový tím Dodgers a potvrdila účasť na festivale Wango Tango. Ďalej Brit nahrala pieseň "Ooh La La" pre film Šmolkovia 2.

Britney počas festivalu Wango Tango 2013.

8. augusta 2013 Britney je opäť blondínka. Tú istú dobu sa už objavili mená nových piesní. Obchodné reťazce v USA i Európe začali s predpredajom singlu Ooh La La, o ktorý bol obrovský záujem. Priebežne sa objavovali správy o tom, že je tehotná, všetky boli ale vyvrátené. Britney však priznala, že si raz myslela, že je tehotná, ale nebola.

Dlhú dobu sa nič zvláštne nedialo, Britney usilovne pracovala na Albume 8. Keď sa objavila po nejakej dobe na verejnosti, bola veselá a vysmiata. Taktiež vyhrala anketu o najočakávanejší album roka, v ktorej porazila napr. Eminema, Lady Gaga alebo Beyoncé v ankete o najočakávanejší album roka 2013. Ako reakciu na túto anketu poslala správu na Twitteri, v ktorej fanúšikom ďakovala za pomoc. "Som pod veľkým tlakom. Som naozaj natešená, až Vám pošlem ochutnávku zo svojho nového albumu... Nemôžem sa dočkať, až s Vami budem zdieľať, na čom práve pracujem. Toto bude moja najosobnejší album vôbec", napísala. Po nie príliš veľkom úspechu augustového singlu Lady Gaga sa na Twitteri objavil nový trend; " Prosím, Britney, zachráň pop - music !"

Posledný augustový deň bol uvedený názov pilotného singlu Work Bitch. Tiež bol prezradený názov piesne od Miley Cyrus- SMS (Bangerz), v ktorej Britney hosťuje.

1.10. 2013 vyšiel videoklip, ktorý si za asi týždeň pozrelo vyše 20 000 000 ľudí. Videoklip sa stal druhým najdrahším v histórii (stál 6 000 000 dolárov). Fanúšikovia mali radosť nie len z jej vypracovaného tela, ale aj z toho, že Britney vo videoklipe opäť tancuje. V piatok 17.10. vyšiel v Európe fyzický nosič singlu Work Bitch. Skladba zožala úspech a umiestnila sa na popredných miestach rebríčkov. 5. novembra vyjdala druhý singel s názvom Perfume. V Amerike sa nakoniec pieseň usadila až na 78. mieste.

Album Britney Jean vyšiel 28.11. v Nórsku, o deň neskôr po celej Európe a 3. decembra 2013 v USA . Doska sa stretávala s pozitívnymi , ale aj negatívnymi hodnoteniami zo strany ako internetových hudobných portálov, tak aj fanúšikov, ktorých v tej dobe bolo 35 000 000 "vojakov".Album sa stal v prvom týždni predaja po celom svete #1 v 35 krajinách. V USA sa však umiestnilo až na 4. mieste, čo bolo najhoršie umiestnenie albumu v jej kariére. Predajnosť sa blíži k miliónu, no ak by sa album dočkal dostatočnej propagácie bolo by to omnoho viac. Tretieho singlu sa fanúšikovia nedočkali.

8. januára 2014, Spears vyhrala cenu ako najobľúbenejší popový umelec na 40. People Choice Awards v Microsoft Theater v Los Angeles. V auguste 2011, potvrdila, že obnovila jej zmluvu s RCA, a potvrdila písanie a nahrávanie nových piesní. Cez svoj Twitter účet oznámila, že v auguste 2014 vytvorila kolekciu spodnej bielizne "Intimate Britney Spears". To bolo možné zakúpiť od 9. septembra 2014 v Spojených štátoch a Kanade prostredníctvom internetových stránok. Od 25. septembra bolo k dispozícii v Európe. Kolekcia sa teraz predáva vo viac ako 200 krajinách, vrátane Austrálie a Nového Zélandu. Dňa 25. septembra 2014, Spears potvrdila v Good Morning Veľká Británia, že predlžila zmluvu s Planet Hollywood Resort & Casino, aby aj naďalej pôsobila v Britney: Piece of Me počas nasledujúcich dvoch rokoch.

2015 - súčasnosť Pretty Girls, prípravy na nový album[upraviť | upraviť zdroj]

Začiatkom roka Britney zarmútila správa, že jej bývalý priateľ, ktorý jej pomohol dostať sa zo závislosti na alkohole neštastne zahynul v Afganistane po zostrelení jeho vrtuľníka, ktorý pilotoval.

Britney celý rok usilovne pracovala vo svojej show v Las Vegas, ktorá mala trvať len do konca roka 2015, no nakoniec predlžila zmluvu o 2 roky. Objavila sa správa, že Britney nahrala novú pieseň s DJ-om Giorgiom MoroderomTom's Dinner", v ktorej vraj jej hlas nebol nijak upravovaný. Taktiež pokračovala v propagácii svojej kolekcie spodnej bielizne, ktorú bola prezentovať v Londýne a Varšave. Kolkeciu bolo možné kúpiť na prelome rokov 2014 a 2015 aj na Slovensku.

Vo februári sa začali objavovať informácie, že Britney by mala čoskoro vydať nový singel. Speváčka tieto informácie potvrdila a dodala, že pôjde o duet a rozhodovala medzi Lady Gaga, Katy Perry a Iggy Azalea. Nakoniec sa však rozhodla pre Iggy. Časom bolo prezradené aj to, že pieseň sa bude volať Pretty Girls. V rebríčku Billboard Hot 100 umiestnila na 29. mieste a na Slovensku na 81. mieste. K skladbe bol natočný aj videoklip v štýle 80. rokov. Britney a Iggy vystupovali so skladbou na Billboard Music Awards 2015 a vyslužili si nominácie na Teen Choice Awards 2015. Singel sa stal najpredávanejšou ženskou spoluprácou roka 2015. Pieseň dobyla rebríček Billboard Hot Dance Club Songs krátko po tom ako si Britney a Iggy nepriamo vymenili názory na Twitteri.

Britney sa počas leta objavovala na udalostiach ako Teen Choice Awards, kde získala aj cenu módnej ikony, ďalej to boli aj MTV Video Music Awards a športové ceny ESPY Awards.

Koncom roka sa objavili informácie, že na novom albume Britney spolupracuje s hudobníkmi ako Danja, DJ Mustard a Mischke Butler. DJ Mustard sa vyjadril, že Britneyin nový singel bude masívny a možno sa nebude jednať o štúdiový album ale o EP.

Rok 2016 začal pre Britney úspešne, keď si 6. januára 2016 na People Choice Awards prevzala cenu za najobľúbenejšiu celebritu na sociálnych sieťach.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • V roku 2001 privodilo jedno texaské rádio fanúškom šok, keď pustilo do éteru správu, že Britney Spears mala spoločne so svojím priateľom Justinom Timberlakom autonehodu, pri ktorej speváčka zahynula, v skutočnosti boli obidvaja živí. Podobný kúsok sa podaril aj televíznej stanici CNN, ktorá v októbri 2001 opäť priniesla správy o Britneyinej smrti, tentoraz pri leteckom neštastí.
 • 3. januára 2004 sa Britney vydala za svojho kamaráta z detstva Jasona Allana Alexandera. Svadba sa konala v malej kaplnke v Las Vegas. Spears mala na sebe džínsy a baseballovou čapicou. Na príkaz jej rodiny a manažéra bolo manželstvo 5. januára anulované. Celkovo trvalo 55 hodín. V žiadosti o anulovanie uvádzala Britney Spears, že si neuvedomovala vážnosť situácie a že išlo iba o žart, ktorý presiahol svoje medze. S Jasonom nemá žiadne spoločné záľuby a nevie si predstaviť, že by s ním zdieľala domácnosť alebo s ním chcela mať niekedy deti. Nakoniec povedala v jednom televíznom programe: „Úprimne, som chcela vedieť, aké je to byť vydatá“.
 • Počas jari 2005 natočila Britney so svojím manželom Kevinom reality show nazvanú Britney & Kevin: Chaotic. Reality show však kritici nemilosrdne zotreli a ani sledovanosť nebola taká, aká sa očakávala.
 • Britney a Christina Aguilera boli kedysi veľmi dobré priateľky až pokým sa Christina viackrát nelichotivo vyjadrila na adresu Britney, keď ju napríklad v jednom rozhovore nazvala "malé stratené dievča". Naštrbené vzťahy mali už aj počas spoločného vystúpenia s Madonnou počas MTV Video Music Awards (2003), keď spoločne odspievali skladbu "Like A Virgin". K ich súčasnému vzťahu sa ani jedna zo speváčok nevyjadrili.
 • Britney je prvá speváčka, s ktorou sa Madonna rozhodla nahrať duet. Tým duetom je skladba Me Against The Music z albumu In The Zone (2003).
 • Keď začala mať herečka Amanda Bynes psychické problémy a oholila si hlavu, Britney jej aktívne pomáhala toto obdobie prekonať, delila sa s ňou o svoje vlastné skúsenosti .

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Bližšie informácie v hlavnom článku: Diskografia Britney Spears

Štúdiové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Remixové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Kompilačné albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Turné a koncerty[upraviť | upraviť zdroj]

Britney počas Femme Fatale Tour (2011)

Turné[upraviť | upraviť zdroj]

Angažmá v Las Vegas[upraviť | upraviť zdroj]

Filmografia[upraviť | upraviť zdroj]

 • Longshot (2001)
 • Crossroads (2002)
 • Austin Powers v Zlatom úde (2002)
 • Pauly Shore Is Dead (2003)
 • Fahrenheit 9/11 (2004)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Britney Spears na anglickej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).