Lucia Poppová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Lucia Poppová
Lucia Popp small.JPG
Základné informácie
Narodenie 12. november 1939
Záhorská Ves
Úmrtie 16. november 1993 (54 rokov)
Mníchov
Pôsobenie speváčka
Žáner opera
Typ hlasu soprán

Lucia Poppová (* 12. november 1939, Záhorská Ves – † 16. november 1993, Mníchov) v zahraničí známa ako Lucia Popp, bola slovenská operná speváčka (sopranistka) svetového významu.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne začala študovať medicínu, ale po druhom semestri odišla na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Bola žiačkou významnej slovenskej opernej speváčky a pedagogičky Anny Hrušovskej. Od roku 1963 pôsobila v Rakúsku, kde sa preslávila interpretáciou Kráľovnej noci (Čarovná flauta) a v Nemecku (Kolín nad Rýnom, Mníchov), ako členka Štátnej opery vo Viedni účinkovala tiež v New Yorku a iných operných mestách. V roku 1966 debutovala v Covent Garden a v roku 1967 v Metropolitan Opera.

Vynikala najmä ako interpretka postáv v dielach W. A. Mozarta a Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná ako koncertná a komorná speváčka. Hrala vo filme Jánošík I-II. Mala titul "Kammersängerin" viedenskej a mníchovskej Štátnej opery. Počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier a piesní, medzi inými Nápoj lásky (L'elisir d'amore), Figarova svadba (Le nozze di Figaro), Príhody Lišky Bystroušky, Rigoletto a iné. Výber z Mozartových árií v jej interpretácií vydalo vydavateľstvo EMI v prestížnej edícií "Great Recordings of the Century". Každoročne sa na jej počesť usporadúvajú koncerty v Slovenskej Filharmónii v Bratislave - Hommage a Lucia Popp.

Zomrela v Mníchove na rakovinu mozgu vo veku 54 rokov. Je pochovaná v Bratislave (Slávičie údolie).

Výber z diskografie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]