Lucia Poppová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Lucia Poppová
Lucia Popp small.JPG
Základné informácie
Narodenie 12. november 1939
Záhorská Ves
Úmrtie 16. november 1993 (54 rokov)
Mníchov
Pôsobenie speváčka,
Žáner opera,
Typ hlasu soprán

Lucia Poppová (* 12. november 1939, Záhorská Ves – † 15. november 1993, Mníchov, v zahraničí známa ako Lucia Popp), bola slovenská operná speváčka (sopranistka) svetového významu.

Život a kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne začala študovať medicínu, ale po druhom semestri odišla na Vysokú školu múzických umení v Bratislave. Bola žiačkou významnej slovenskej opernej speváčky a pedagogičky Anny Hrušovskej. Od roku 1963 pôsobila v Rakúsku, kde sa preslávila interpretáciou Kráľovnej noci (Čarovná flauta) a v Nemecku (Kolín nad Rýnom, Mníchov), ako členka Štátnej opery vo Viedni účinkovala tiež v New Yorku a iných operných mestách. V roku 1966 debutovala v Covent Garden a v roku 1967 v Metropolitan Opera.

Vynikala najmä ako interpretka postáv v dielach W. A. Mozarta a Richarda Straussa. Bola tiež vyhľadávaná ako koncertná a komorná speváčka. Hrala vo filme Jánošík I-II. Mala titul "Kammersängerin" viedenskej a mníchovskej Štátnej opery. Počas svojej kariéry nahrala nespočetné množstvo opier a piesní, medzi inými Nápoj lásky (L'elisir d'amore), Figarova svadba (Le nozze di Figaro), Príhody Lišky Bystroušky, Rigoletto a iné. Výber z Mozartových árií v jej interpretácií vydalo vydavateľstvo EMI v prestížnej edícií "Great Recordings of the Century". Každoročne sa na jej počesť usporadúvajú koncerty v Slovenskej Filharmónii v Bratislave - Hommage a Lucia Popp.

Zomrela v Mníchove na rakovinu mozgu vo veku 54 rokov. Je pochovaná v Bratislave (Slávičie údolie).

Výber z diskografie[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]