Adriana Kohútková

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Adriana Kohútková
Adriana Kohútková na na hudobnom festivale Špilberk, Brno 2008
Adriana Kohútková na na hudobnom festivale Špilberk, Brno 2008
Základné informácie
Narodenie 6. jún 1966 (57 rokov)
Bratislava, Slovensko
Pôsobenie slovenská operná speváčka, sólistka Opery SND
Žáner opera,
Typ hlasu soprán

Adriana Kohútková (* 6. jún 1966, Bratislava) je slovenská operná speváčka. Študovala spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave u profesorky Hany Štolfovej-Bandovej.

Kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 sa stala sólistkou opery Slovenského národného divadla v Bratislave, kde stvárnila množstvo rolí svetového repertoáru (Gildu v Rigolettovi, Konstanzu v Únose zo serailu, Donnu Annu v Don Giovannim, Neddu v Komediantoch, Aminu v Belliniho Námesačnej, Violettu v La traviate, Luciu di Lammermoor, Máriu v Dcére pluku, Tatianu v Eugenovi Oneginovi a ďalšie).

So súborom opery Slovenského národného divadla tiež hosťovala v Paríži (Olympia – Hoffmannove poviedky) a v Japonsku (Musetta - Bohéma). Roku 1996 naspievala titulnú postavu vo svetovej premiére CD nahrávky opery E. Chabriera – Gwendoline pod taktovkou Jeana Paula Penina. Pre spoločnosť HNH International nahrala dve Respighiho opery. Za stvárnenie postáv Melisandy (1996), Šemachánskej cárovnej (2002) a Tatiany (2006) jej bola udelená cena Slovenského literárneho fondu. V lete 2002 spievala s veľkým úspechom Konstanzu v Únose zo serailu na opernom festivale v Budapešti.

V zime roku 2003 sa predstavila ako Mařenka v Predanej neveste v divadle G. Verdiho v Terste, na jeseň v ďalšej produkcii v Zürichu. V októbri 2004 hosťovala so Slovenským národným divadlom v Japonsku ako Violetta (opera La traviata od Giuseppe Verdiho). Potom nasledovali koncerty v Tokiu s Českou filharmóniou (Janáčkova Glagolská omša, Dvořákova Stabat Mater) pod taktovkou Z. Mácala.

V roku 2005 do jej repertoáru pribudli postavy Armgard v opere Rýnske nymfy Jacquesa Offenbacha, ktorej produkcia sa konala v Ljubljane ako svetová premiéra, Rusalka (7. mája - premiéra v Štátnej opere Praha) a Tatiana v Eugenovi Oneginovi (v legendárnej réžii Petra Konwitschneho). V júli sa predstavila ako Violetta na opernom festivale v Ljubljane pod taktovkou L.Voltoliniho a v októbri na festivale v Salzburgu. V decembri sa Adriana Kohútková po prvý raz predstavila publiku ako operetná speváčka v Lehárovej Veselej vdove (Hana Glawari).

Adriana Kohútková je stálym hosťom Národního divadla Praha, Štátnej opery v Prahe, spolupracuje s orchestrami: Slovenská filharmónia, Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Orchester Suisse Romande, Symfonický orchester Düsseldorf, Janáčkova filharmónia Ostrava, Bamberskí symfonici, Česká filharmónia, Symfonický orchester hl.mesta Prahy FOK, a dirigentmi ako O. Lenárd, J. Bělohlávek, P. Maag, Z. Mácal, S. Cambrelling, Y. Darlington, O. Dohnányi, R. Weikert, J. Kovatchev, J. Judd, F. Haider, S. Baudo, P. Altrichter, V. Válek, R. Štúr a ďalší.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]