Májka fialová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
májka fialová
Meloe violaceus oelkaefer 20050410.JPG
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Meloe violaceus
Marsham, 1802
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Májka fialová (lat. Meloe violaceus) je chrobák z čeľade májkovité (lat. Meloidae).[1] Má skrátené krovky, ktoré len z časti zakrývajú zadoček. Vylučuje prudko jedovatú tekutinu.

Život a vývoj[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelá májka dosahuje veľkosť 10 – 40 mm. Samičky sú väčšie ako samčekovia, pretože majú bruško plné vajíčok.

Vývoj májky je dosť komplikovaný a spôsobuje, že májky sú pomerne vzácne.

Z vajíčka, ktorých samička nakladie až 10 000, sa vyliahne malá larva (triungulinus), ktorá sa, najčastejšie na kvete, prichytí k nejakému hmyzu, obyčajne k včele alebo čmeliakovi.

Toto štádium májky bolo pôvodne nesprávne pomenované ako samostatný druh – včelia voš. Larva sa živí včelími vajíčkami. Potom sa premení na larvu druhého štádia. Tá sa živí larvami včiel a medom. Dvakrát sa zvlieka.

Neskôr sa premení na na larvu 3. štádia, ktorá prezimuje. Na jar nasleduje premena na štvrtú larvu, ktorá sa zakuklí a z kukly sa vyliahne dospelý chrobák.

Dospelá májka sa živí rastlinnou potravou.

Jedovatosť májky[upraviť | upraviť zdroj]

Májka fialová v Mučínskej vrchovine

Májka je okrem spôsobu vývoja zaujímavá aj tým, že v nebezpečenstve, napríklad pri dotyku, vylučuje žltkastú tekutinu - hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín. Môže byť smrteľný aj pre človeka už pri dávke 30 mg. Jed bol v minulosti používaný travičmi. Postihnuté miesto napr. na koži sa ťažko hojí.

Výskyt na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Májka sa na Slovensku vyskytuje na celom území. Obľubuje hlavne lúky. V blízkosti Bratislavy sa s ňou môžeme stretnúť napríklad v okolí Bielej vody alebo na Devínskej Kobyle. Hojná je aj v okolí čunovských jazier.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Májka patrí na Slovensku medzi chránené živočíchy. V prílohe č. 6 k vyhláške Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 24/2003 Z.z., ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov je zaradená medzi druhy národného významu. Spoločenská hodnota jedného jedinca je 90 eur.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. BRTEK, Ľubomír; KORBEL, Ladislav. Veľká kniha živočíchov: hmyz, ryby, obojživelníky, plazy, vtáky, cicavce. Ilustrácie Jindřich Krejča. 3. vyd. [s.l.] : Príroda, 1997. ISBN 9788007009905.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]