Mór Déchy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 14:19, 21. december 2015, ktorú vytvoril Vegbot (diskusia | príspevky) (typo gram, replaced: 4556 m → {{m|4556|m}} (8), o.i. → o. i., Popis → Opis (2))
Mór Déchy
maďarský geograf, cestovateľ
Mór Déchy
Narodenie4. november 1847
Budín, Maďarsko
Úmrtie8. február 1917 (69 rokov)
Budapešť, Maďarsko
Národnosťmaďarská
Profesiageograf
PodpisMór Déchy, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Mór Déchy

Mór Déchy (* 4. november, 1847 Budín – † 8. február 1917, Budapešť) bol maďarský geograf a cestovateľ, autor vedeckých publikácií o horách, vysokohorský priekopník, fotograf a horolezec.

Krátky životopis

Narodil sa v rodine železničného inžiniera. Rodičia sa postarali o jeho vzdelanie a výučbu cudzích jazykov. Navštevoval piaristické gymnázium v Temešvári a v Budapešťi a po jeho dokončení študoval geografiu a geológiu na univerzite vo Viedni. V roku 1884 sa oženil s dcérou bohatého bankára Paulinou Steinbergovou. Narodili sa im dve deti, Mária a Ivan.

Počas života sa zasadzoval za ochranu prírody a vyzýval úrady na vytvorenie uhorského národného parku. V roku 1872 sa podieľal na založení Maďarskej geografickej spoločnosti a bol jej členom až do svojej smrti. Stal sa členom korešpondentom Maďarskej akadémie vied a členom zahraničných zemepisných spoločností. Podieľal sa na založení Uhorského karpatského spolku, bol členom londýnskej Royal Geographical Society (Kráľovskej geografickej spoločnosti), talianskeho Alpínskeho klubu a mnohých iných. Bol ocenený mnohými vysokými štátnymi vyznamenaniami. Bol poctený čestným doktorátom na univerzite v Kluži. Bol autorom mnohých geografických štúdií a publikácií. Fotografie a zbierku hornín venoval maďarskému Kráľovskému geologickému ústavu a maďarskému Národnému múzeu.

Cesty po svete

Navštívil Alpy (1872, 1874 a 1876), bol v Pyrenejach, na Kaukaze (sedemkrát v rokoch 1884 – 1902), precestoval nórske pohoria a navštívil Karpaty. Okrem iných krajín precestoval Vysoký Atlas v Maroku. V roku 1878 sa zúčastnil na horolezeckej výprave na sedemtisícový Muztagata v Pamíre. V Alpách vystúpil o. i. na Monte Rosa (4 556 m) Jungfrau (4 158 m), Matterhorn (4 478 m) a Mont Blanc (4 807 m), ako prvý spolu s horskými vodcami Aloisem i Johannom Pinggerąom 8. júla 1872 vystúpil v Južnom Tirolsku na Trafoier Eiswand (3 553 m) a Petersenspitz (3 472 m). Ako prvý vystúpil severnou stenou na Wildspitz (3 768 m). Dňa 23. augusta 1884 vo večerných hodinách vystúpil na Elbrus (5 642 m). So svojimi priateľmi skúmal ľadovce v okolí hory. Vykonal aj iné expedície v tejto oblasti. V neskorších rokoch bol jeden z najväčších odborníkov na Kaukaz. Cestu do Ázie uskutočnil v roku 1879. Rozhodol sa putovať k hrobu Sándora Csomu Kőrösiho v Dárdžilingu (Darjeeling) v Západnom Bengálsku. Pôvodne sa chcel, po prechode Tibetu a Himalájí, dostať do Indie. Cestou však ochorel na maláriu.

Výstupy vo Vysokých Tatrách

V roku 1874 navštívil Vysoké Tatry. Spoločne s ďalšími horolezcami a sprievodcami urobil niekoľko prvovýstupov, okrem iných na Vysokú a Velickou próbou na Gerlachovský štít. To nebolo všetko, lebo 4. septembra 1874 s Jánom Rumanom a Martinom Spitzkopfom vystúpil na Vysokú žľabom z Dračieho sedla. Navštívil aj Kačaciu dolinu. Tieto horolezecké i turistické výstupy opísal v roku 1875 v geografickom diele Jelentés a Magas Tátrában tett utazásról i v miestnej tatranskej tlači.

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Mór Déchy

Externé odkazy

Zdroje

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Mór Déchy na poľskej Wikipédii a Déchy Mór na maďarskej Wikipédii.