Mafia: The City of Lost Heaven

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Mafia: The City of Lost Heaven
Základné informácie
Autor/VývojárIllusion Softworks
VydavateľGathering of Developers
SériaMafia
EngineLS3D engine
Posledná plná verzia1.3
Dátum vydania28. august 2002
ŽánerTPS
Módsingleplayer
Prístupnosť
PlatformaPC, PS2 a Xbox
Médium3 CD, 1 DVD
Vstupklávesnica, myš / ovládač

Pozri aj Videoherný portál

Mafia: The City of Lost Heaven je akčná 3D počítačová hra videná pohľadom tretej osoby. Vyvinul ju český vývojársky tím Illusion Softworks. Hráč sa ocitá v úlohe Toma Angela, radového člena mafie vo fiktívnom meste v Spojených štátoch amerických v 30.-tych rokoch 20. storočia. Hra obsahuje celkom dvadsať misií. Pre hru bol oficiálne vytvorený anglický i český dabing.

V súčasnosti už existujú Mafia II aj Mafia III, ktoré príbehom nadväzujú na prvý diel. Remake Mafie I nesie názov Mafia: Definitive Edition a bol vydaný v roku 2020.

Herný svet[upraviť | upraviť zdroj]

Hra sa odohráva vo fiktívnom meste Lost Heaven. Hra obsahuje šoférovanie áut aj presun pešo. V hre je 51 klasických amerických áut a 19 bonusových (odomknutých po splnení príbehových misií).

Polícia môže pokutovať hráča za drobné priestupky ako rýchlosť, jazda na červenú, dopravná nehoda a poškodenie dopravného značenia. Na dopravu slúži aj električka a nadzemná dráha, ktoré však hráč nemôže ovládať.

Hra podporuje model poškodenia takmer u všetkých vozidiel. Dôraz je kladený aj na detaily, ako je prestrelenie nádrže a prehriatie motora.

Polícia[upraviť | upraviť zdroj]

Polícia je dôležitá súčasť herného sveta. Keď hráč poruší zákon za prítomnosti polície, polícia ho začne prenasledovať. Priestupky môžu byť menšie a väčšie zločiny. Za menšie priestupky môže byť hráčovi udelená pokuta (1000$ v jazde, v príbehu len animácia). Vážnejšie zločiny môžu viesť k zatknutiu alebo k prestrelke.

Počet policajtov sa zväčšuje so závažnosťou zločinu a ak sa bude hráč snažiť utiecť, môže to skončiť policajnými zátarasmi, ostnatými pásmi položenými na ceste a policajtmi číhajúcimi na hráča za svojimi obrnenými vozidlami. Policajti sa navzájom informujú vysielačkou (umiestnenou v červených stĺpoch) a telefónom o priestupkoch hráčov. Po spáchaní priestupku o tom vie len policajt, ktorý hráča videl, po zavolaní z „červeného stĺpa“ sú všetci policajti zalarmovaní a hráča prenasledujú. Ak ale spácha priestupok niekto iný, nie je nijako postihnutý.

Niektoré reakcie očakávané ako priestupok sa v hre nevyskytujú. Ako napríklad jazda na zlej strane cesty, jazda po chodníku, sex s prostitútkou za jazdy (toto bolo v pôvodnej verzii hry, neskôr odstránené).

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Hra sa odohráva v 30. rokoch 20. storočia, keď Spojenými štátmi zmieta Veľká hospodárska kríza.

V meste Lost Heaven sú 2 mafiánske rodiny: Salieriho a Morellova rodina, ktoré medzi sebou vedú vojnu. Do tejto vojny sa pripletie aj taxikár Tom Angelo. Jedného dňa po práci fajčí, opretý o svoje auto, keď ho zrazu vystraší zvuk nárazu. Za rohom havarovalo auto, v ktorom sedeli dvaja Salieriho mafiáni, Paulie a Sam, ktorých prenasledujú Morellovi mafiáni. Zranení gangstri vylezú z rozbitého auta a zamieria k Tomovemu taxíku. S pištoľou v ruke ho prinútia nasadnúť a striasť sa prenasledovateľov (prvá misia Ponuka, ktorá sa neodmieta).

Nasleduje naháňačka mestom, z ktorej vyjde víťazne Tom. Potom oboch gangstrov odvezie do obávanej štvrti "Little Italy" k Salieriho baru. Keď dorazí na miesto, je vyzvaný, aby počkal, že sa mu Don Salieri odvďačí. Potom obaja muži zmiznú v bare. Onedlho sa otvoria dvere, z ktorých vyjde mohutnejší z dvoch gangsterov, Sam. Ako ide k Tomovmu taxíku, siaha do vnútorného vrecka. Tom si myslí, že je zle, ale než stačí naštartovať, je Sam pri ňom a z vrecka ťahá obálku s peniazmi a dáva mu ju spolu s návrhom, aby sa pridal k ich gangu. Tom len poďakuje s tým, že si to rozmyslí.

Tom sa nakoniec rozhodne návrh prijať; keď totiž jedného dňa odpočíva na parkovisku, prídu ľudia od Morella a pokúsia sa mu zničiť auto a zmlátiť ho (misia Utečenec). Tom utečie do Salieriho baru, kde môže nájsť potrebnú ochranu. Obrátiť sa na políciu by nemalo zmysel, pretože aj tam má Morello svojich ľudí. Navyše vidina veľkých zárobkov je pre taxikára lákavá. A tak sa Tom Angelo stáva členom Salieriho mafie, kde spočiatku zastáva funkciu vodiča. Vojna gangov začína.

Ako prvú úlohu musí Tom zničiť ako odplatu tri automobily protivníka (Molotov Party - tu sa do hry dostala historická nepresnosť, pretože označenie Molotovov koktail pochádza až z roku 1939). Nasleduje kapitola Bežná rutina, v ktorej sa pokojné vyberanie výpalného zvrhne v prestrelku a Tom prvýkrát zabíja. Kapitola Fairplay sa točí okolo automobilových pretekov, ktorých sa nakoniec Tom musí sám zúčastniť. V kapitole Sára sa potom Tom zblíži s dcérou čašníka Luigiho, svojou budúcou ženou. v tejto misii Luigi povie Tomovi, že jeho dcére niektorí chlapci robia problémy. Luigi teda poprosí Toma aby jeho dcéru odprevadil Tom v tom nevidí problém a súhlasím Lugi potom zavolá Sáru a povie jej o čo ide. Sára súhlasí A tom povieš na ňu počká vonku Sára ide von a potom idú po ulici a hovorí spolu. potom ale dôjdu do uličky Kde sa nachádzajú chuligáni A Tom povie nech im dajú pokoj nech idú preč. chuligánom sa to ale nepáči a vyzvú tomák zápasu tom ktorý všetkých zmláti a potom príde k Sáre ktorá zistí že je tom zranený pod a dôjdu domov Kde Sára Toma ošetrí.

V kapitole Radšej si zvykaj sa Tom a Paulie vyporiadajú s partiou výtržníkov; táto akcia ale neskôr spôsobí Salieriho organizácii značné problémy. V misii Coura/Kňaz má Tommy za úlohu zavraždiť prostitútku Michelle, ktorá udáva členov Salieriho klanu polícii. Nakoniec však prejaví súcit a uspokojí sa s jej sľubom, že okamžite opustí mesto.

V misii Výlet do prírody má ísť o jednoduché prevzatie zásielky alkoholu na odľahlej farme. Pochopiteľne sa všetko zvrtne a Sam je takmer zabitý. Ten istý deň consigliere Frank pod nátlakom odovzdáva polícii dôležité účtovné knihy. Na Salieriho príkaz sa Tom vydáva zlikvidovať Franka na lostheavenské letisko (Omerta). Nakoniec ale Franka nezabije, len ho prinúti vrátiť dokumenty a necháva ho odletieť do Európy. Salieriho organizáciu je potrebné definitívne zabezpečiť proti trestnému stíhaniu v misii Návšteva lepšej spoločnosti, keď Tom ukradne prokurátorovi vyšetrovací spis.

V misii Skvelý obchod sa konečne podarí získať zásoby alkoholu, aj keď sa to nezaobíde bez streľby a granátov. Tom následne zachráni Salierimu život v misii Dobrú chuť, keď sa ukáže, že Morello podplatil Carla, Salieriho vodiča. Carlo za to zaplatí životom. Čoskoro na to zomrie aj radný, významný Morellov spojenec (misia Všetko najlepšie).

Vojna gangov sa priostruje. Po niekoľkých neúspešných pokusoch je zabitý Sergio Morello (Bastard so šťastím) a nakoniec Salieri celkom ľahko dostane aj jeho brata "Dona" Morella (kapitola Smotánka, ktorá má dva alternatívne konce). Zabitím potenciálne nebezpečného politika v misii Volebná kampaň sa zdá Salieriho víťazstvo byť úplné.

V misii Len tak pre radosť vysiela Salieri Toma, Paulieho a Sama pre získanie zásielky kubánskych cigár. Pri plnení úlohy ale Tom zistí, že v škatuli s cigarami boli ukryté diamanty. Utvrdí ho to v presvedčení, že Salieri pred nimi zatajuje časť výnosov; preto prijme od Paulieho ponuku trochu si finančne pomôcť spoločným prepadnutím banky. Samotné prepadnutie (melouch) prebehne úspešne, ale na druhý deň nájde Tom Paulieho v jeho byte mŕtveho v kaluži krvi; peniaze z lupu sú tiež stratené. Do bytu zavolá Sam a varuje Toma, že Salieri sa dozvedel o ich akcii a chce zabiť aj jeho. Ponúkne schôdzku v mestskej galérii. Ukáže sa, že Sam nemá v úmysle Toma chrániť a namiesto toho ho nalákal do pasce. V boji proti neuveriteľnej presile mafiánov (Smrť umenia) Tom zabije všetkých protivníkov a nakoniec aj Sama. Ten mu pred smrťou oznámi niektoré fakty, najmä to, že Salieri vedel o Tomovej nespoľahlivosti, a že nechal nakoniec nájsť a zastreliť prostitútku Michelle (ktorá sa napriek svojmu sľubu vrátila do Lost Heaven) aj Franka; nakoniec varuje Toma, že si ho mafia rovnako nájde.

Tom sa rozhodne spolupracovať s políciou a FBI a svedčí proti mafii. V retrospektíve potom odkrýva celý svoj príbeh spolupráce s mafiou. Po procese, v ktorom sú vynesené vysoké tresty a niekoľko rozsudkov smrti, dostáva Tommy novú identitu a s rodinou sa odsťahuje na druhý koniec krajiny, kde pracuje ako vodič pre malé firmy.

Epilóg sa odohráva 25. septembra 1951. K Tommyho domu prichádzajú v červenom športovom aute Vito Scaletta a Joe Barbaro (Mafia II). Potom, čo hlavného hrdinu oslovia jeho pôvodným menom (Tommy Angelo), Joe vytiahne spod saka luparu a so slovami „Pozdravuje vás pán Salieri“ z bezprostrednej blízkosti vypáli. Príbeh sa uzatvára vnútorným monológom Tommyho, umierajúceho na zakrvavenom trávniku.

Mesto[upraviť | upraviť zdroj]

Fiktívne mesto Lost Heaven vychádza z podoby amerických miest (New York) v 30. rokoch 20. storočia. Veľký vplyv ale malo aj české mesto Brno, v ktorom sídli Illusion Softworks. Mesto je rozdelené do 8 štvrtí: Central Island, Works Quarter, Little Itália, China Town, Hoboken, New Ark, Oakwood, Oak Hill. V meste sa nachádza Salieriho bar (základňa Salieriho mafie), nemocnica, radnica, prístav, kino (Twister), divadlo a pretekársky okruh pre formule. Na začiatku je mesto rozdelené medzi mafiu Dona Salieriho a Dona Morela, postupne ale mesto ovládne Salieri.

Hudba[upraviť | upraviť zdroj]

Pri jazde mestom hrá typická dobová hudba. Každá mestská štvrť má vlastnú skladbu. Jednotlivé misie sú doplňané skladbami Symfonického orchestra Bohemia Praha, ktorý vytvoril aj hlavnú zvučku k hre.

Módy[upraviť | upraviť zdroj]

Oficiálne neexistujú žiadne nástroje na modifikáciu hry (či už misií alebo modelov), avšak komunita fanúšikov si vytvorila vlastné nástroje, vďaka ktorým máme dnes širokú základňu módov. Najzákladnejším je "MafiaDataXtractor", ktorý dokáže rozbaliť súbory hry (misie, modely, zvuky, texty) a tiež je možné následne upravovať. Okrem neho existujú programy Mafia Text Editor v1.1 (úprava textov hry), BScriptView 6.0 (úprav scriptov, misie), DCED 2 v1.00 (úprava modelu sveta, misií) a ďalšie.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]