Mafia II

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mafia II
Mafia II logo.png
Základné informácie
Autor/Vývojár2K Czech (Illusion Softworks)
VydavateľTake-Two
SériaMafia
EngineIllusion Engine
Posledná verzia1.0
Dátum vydania28. august 2010
ŽánerTPS
Módsingleplayer, multiplayer (M2M M2-MP)
PrístupnosťPEGI 18 (2003-2009).png
PlatformaPC, PS3 a Xbox 360
Médium2 DVD
Vstupklávesnica, myš

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Mafia II je česká akčná počítačová hra typu strieľačky z pohľadu tretej osoby od firmy 2K Czech (predtým Illusion Softworks), odohrávajúca sa vo fiktívnom meste Empire Bay (Ríšsky záliv) v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Dostupná je aj v českom preklade a s českým dabingom. Dej je zameraný na život sicílskych imigrantov, ktorí sa v USA pokúšajú dosiahnuť lepší život, a to cestou mafie.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Sicílsky emigrant Vito Scalleta sa pokúša nájsť v USA lepší život. Po príchode do krajiny to jeho rodina nemala ľahké; otec Scalleta musel tvrdo pracovať v prístave, a aj to málo čo zarobil stihol vždy prepiť. Otec ale zomrel, a Vito sa za každú cenu pokúša zlepšiť svoju životnú úroveň.

Prvý zločin spácha so svojim kamarátom Joeom Barbarom. Lúpež sa ale nepodarí, Vito je odsúdený a následne poslaný na vojnu. Po návrate domov ho Joe zasvätí do organizácie tamojšej mafie. Spolu stúpajú na vrchol, ale Vito je nakoniec opäť chytený a odsúdený na 10 rokov väzenia.

Po návrate z väzenia Vito začína robiť pre inú rodinu. Postupne sa ale príbeh zamotáva a Vitovi nakoniec ide o život.

Postavy[upraviť | upraviť zdroj]

  • Vito Scalleta - hlavná postava hry, prechádza dejom. Vito sa narodil v roku 1925. Jeho rodina emigrovala zo Sicílie do Empire Bay niekedy v 30. rokoch. V živote sa snaží nespraviť tie isté chyby ako jeho otec.
  • Joe Barbaro - najlepší Viťov kamarát. Dohadzuje mu dôležitých ľudí a sem tam spolu spravia nejaký kšeft. Najprv koná, potom sa pýta. Rád si užíva život, hlavne s alkoholom v ruke a ľahkými ženami.
  • Henry Tomasino - Vitov a Joeov spolupracovník, zoznámia sa s ním pri práci pre rodinu Clemente. Henry si váži česť a slovo mafiána. Vždy myslí a plánuje dopredu.

Engine[upraviť | upraviť zdroj]

Zatiaľ čo predchodca tejto hry Mafia: The City of Lost Heaven fungovala na LSD3 engine, Mafia II je o čosi vyspelejšia a beží na Illusion Engine, ktorý podporuje pokročilé grafické efekty i technológiu PhysX, fungujúcu na nVIDIA kartách. Engine je výborne optimalizovaný, preto hra na i na menej výkonnom PC vyzerá stále dobre a hratelne.

Multiplayer[upraviť | upraviť zdroj]

Tak ako Mafia 1, ani Mafia II oficiálny multiplayer nemá a autori ani jeho tvorbu neplánujú. Niekoľko dní po vydaní hry vzniklo niekoľko neoficiálnych skupín, ktoré sa zaoberajú tvorbou módu, ktorý umožní hrať Mafiu II po LAN-e alebo internete.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

  • Playboy - počas celého deja je možné zozbierať 50 legendárnych časopisov Playboy z 50. rokov 20. storočia. V hre časopis nájdete už v roku 1945 ale v skutočnom svete začal vychádzať až od roku 1953.