Mandľa (semeno)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konzumné mandle.
Nezrelá kôstkovica na strome.

Mandľa je semeno mandle, spravidla mandle obyčajnej (Prunus dulcis), stromu z čeľade ružovité. Ostáva po odstránení oplodí z kôstkovice, ktorá je plodom stromu. Mandle majú podlhovasté plody, sú drsné šedé s kožovitý obalom (škrupinou).

Zloženie[upraviť | upraviť kód]

Mandle sa delia na dva druhy: sladké a horké. Sladké mandle majú škoricovú drsnú kožu. Uľahčenie stiahnutia tejto kože sa dosahuje poliatím vriacou vodou. Mandle sa v surovom stave používajú na dekoráciu (lístky a plátky). Grilované mandle sa spracovávajú do likérov a marcipánu. Svetovo známy je Lübecký Marcipán.

Francúzska výsadba sa skladá z druhu Ferragnés (približne 60%) a Ferraduel (približne 30%). Ferraduel sa pri jeho ploskom vzhľade používa hlavne na výrobu Dragées. Tieto plody sú zrelé okolo polovice septembra. Mimoeurópske druhy ako najčastejšie predávaná takzvaná Nonpareil-Mandel pochádzajú pôvodne z Kalifornie. Ďalšie druhy pochádzajú zo Španielska, najčastejšie známe Marcona mandle, ale aj iné druhy (Valencia). V Taliansku nájdeme druh Avola. Z francúzskych mandlí symbolizuje druh mandlí "" korunu mandlí a rastie oblasti Provensálska. Tento viac ako 100 rokov kultivovaný druh mandlí je veľmi vážený cukrármi nakoľko je veľmi sladký. Podobne aj druh Ferrastar, ktorý je nakupovaný čokoládovými fabrikami. Ďalší, avšak dostupnejší druh je Perragne´s-Mandel, ktorý má tiež veľmi dobrú sladkú chuť. Tieto mandle sa používajú na všestranné využitie. Mandle Avola sú veľmi obľúbené pri použití aróm a preto sú najčastejšie používané pri výrobe Dragées. Avola mandle sa dajú porovnať s menšími španielskymi mandľami Marcona, ktoré majú typickú chuť a používajú sa hlavne na nugát.

Horké mandle nie sú surové na použitie vhodné, nakoľko obsahujú glykozid amygdalín.

Výživné hodnoty[upraviť | upraviť kód]

Výživná hodnota mandlí je 2383 kJ, prípadne 570 kcal na 100g. Mandle obsahujú mandľový olej, vitamíny skupiny B, E a A. Obsah kalcia (252mg), magnézia (170 mg) a draslíka (835 mg) je vyšší ako v ostatných orechoch.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]