Retinol

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Vitamín A)

Retinol alebo vitamín A alebo axeroftol je vitamín.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Retinol patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Nie je citlivý na teplo, ale podlieha zmenám pôsobením svetla a je citlivý na oxidáciu. Jeho sumárny vzorec je C20H30O. Na konci reťazca má alkoholovú funkčnú skupinu.

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Jeho hlavným zdrojom je plnotučné mlieko (do odstredeného mlieka a margarínu sa umelo pridáva), vajcia a pečeň. Provitamín betakarotén sa nachádza v červenom ovocí a zelenine.

Vplyv na zdravie[upraviť | upraviť zdroj]

Retinol je nevyhnutný na neporušenú funkciu epitelov, rast kostí, správnu funkciu očnej sietnice a počas tehotenstva a pri dojčení. Podporuje rast, pomáha normálnej funkcii žliaz a rezistencii voči infekciám. Je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu fotosenzitívneho pigmentu dôležitého pre zrak.

Prejavy nedostatku[upraviť | upraviť zdroj]

Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom, hnačkou, žalúdočnými problémami, nechutenstvom, oslabenou imunitou, problémami so zubami a ďasnami, suchou kožou, šeroslepotou a zníženou tvorbou materského mlieka.

Extrémna hypovitaminóza spôsobuje kožné problémy, infekcie, sterilitu, slabosť, stratu hmotnosti, atrofia žliaz, degeneráciu nervov a suchosť rohovky.

Prejavy nadbytku[upraviť | upraviť zdroj]

Hypervitaminácia sa môže prejavovať hnačkami, zvracaním, nechuťou alebo odlupovaním kože.