Pyridoxín

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Pyridoxín

Pyridoxín je jedna z látok patriacich medzi vitamín B6.

Charakteristika: Zúčastňuje sa pri tvorbe červených krviniek a protilátok, zdravú kožu a trávenie. Zvýšená spotreba je u žien užívajúcich hormonálne antikonceptíva. Mierni nutkanie na zvracanie a sucho v ústach. Znižuje napätie svalov, pôsobí proti kŕčom a močopudne.

Pyridoxín hrá dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Významným zdrojom sú mäso, mliečne výrobky, celozrnné produkty, banány a kvasnice. Nedostatok môže byť spojený s deficitom aj iných B vitamínov, môže k tomu dôjsť u mladých ľudí a pri konzumácii príliš veľkého množstva alkoholu. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.


Prírodne zdroje: pečeň, kurčatá, ryby, múka, zemiaky, vajcia, banány Odporúčaná denná potreba: 2,2 mg

Prejav nedostatku: nervozita, depresia, zápaly jazyka, anémia

Odporúčané pri chorobe: Hepatopatia, Cirhóza, Závislosť na benzodiazepínoch, Akné, Predmenštruačný syndróm (PMS), Polyneuropatia, Predmenštruačná dysforická porucha (PMDD),

„Poznámka:“ Všetky vitamíny skupiny B sú látky vo vode rozpustné, preto prechádzajú do vnútra buniek v obmedzenom množstve, nakoľko obal bunky je zložený z tukových častí.