Marché du Film

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Medzinárodný filmový trh Marché du Film sa koná súbežne s Medzinárodným filmovým festivalom v Cannes od XXII. ročníka festivalu v 1959. Je to jedna z najväčších udalostí na svete, pokiaľ ide o rokovania, stretnutia, propagáciu a distribúciu filmov. Stretávajú sa tu všetky oblasti filmového priemyslu - režiséri, producenti i filmové inštitúcie, festivaly a samozrejme aj zástupcovia distribučných spoločností. Riaditeľom trhu je Jérôme Paillard (2004).

Od roku 2004 je súčasťou Marché du Film Producers Network. Je to priestor pre producentov, ktorí produkovali minimálne jeden celovečerný film uvedený v kinách v priebehu posledných troch rokov. Poskytuje priestor pre zoznamovanie sa s inými svetovými producentmi.

Slovensko na Marché du Film[upraviť | upraviť zdroj]

2004 - 2006[upraviť | upraviť zdroj]

Slovensko sa po prvý raz objavilo na Marché du Film v roku 2004 v spoločnom pavilóne Slovenska, Česka a Poľska. Zo slovenskej strany pavilón financuje Slovenský filmový ústav (SFÚ), Slovenská asociácia producentov v audiovízii (SAPA) a Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky. Účelom pavilónu bolo prezentovať kinematografiu všetkých troch krajín. V roku 2004 svojou účasťou prispeli aj ministri kultúry Slovenska Rudolf Chmel, Poľska Waldemar Dąbrowski a Česka Pavel Dostál[1]. V roku 2005 to boli opäť minister kultúry Poľska Waldemar Dąbrowski, námestníčka MK ČR Petra Smolíková a štátna tajomníčka MK SR Ágnes Biró[2].

2007[upraviť | upraviť zdroj]

Na LX. ročníku sa po prvý raz prezentujeme v spoločnom pavilóne Slovenska a Česka. Zo slovenskej strany pavilón opäť financuje SFÚ, SAPA a MK SR. Na trhu bola premietnutá ukážka k filmu Bathory a nasledujúce filmy:[3]

Film Réžia Krajina pôvodu
Obsluhoval jsem anglického krále Jiří Menzel Česko Česko, Slovensko Slovensko, Nemecko Nemecko, Maďarsko Maďarsko
Rozhovor s nepriateľom Patrik Lančarič Slovensko Slovensko
Tajnosti Alice Nellis Česko Česko, Slovensko Slovensko
T.M.A. Juraj Herz Slovensko Slovensko, Česko Česko

2008[upraviť | upraviť zdroj]

Na LXI. ročníku sa už po druhý raz prezentujeme v spoločnom pavilóne Slovenska a Česka. Zo slovenskej strany pavilón opäť financuje SFÚ, SAPA a MK SR. Na trhu prezentujeme náš MFF Artfilm Trenčianske Teplice / Trenčín a česko-nemecko-slovenský koprodukčný projekt Tomáša Mašína historickú drámu 3 sezóny v pekle[4].

2009[upraviť | upraviť zdroj]

Na LXII. ročníku sa prezentujeme už tretíkrát v spoločnom pavilóne Slovenska a Česka. Zo slovenskej strany pavilón financuje SFÚ, MK SR, SAPA, ktorá pri príležitosti 10. výročia vzniku prezentuje svoju „históriu“ a Audiovizuálny fond. Mali sme aj účasť na 6. ročníku Producers Network. Zástupcovia zo Slovenska boli producent Marko Škop a režisér Juraj Lehotský, tvorcovia filmu Slepé lásky. Na trhu boli premietnuté filmy:[5]

Film Réžia Krajina pôvodu
Bathory Juraj Jakubisko Slovensko Slovensko, Česko Česko, Maďarsko Maďarsko, UK UK
Nebo, peklo... zem Laura Siváková Slovensko Slovensko, Česko Česko
Tobruk Václav Marhoul Česko Česko, Slovensko Slovensko

2010[upraviť | upraviť zdroj]

Na LXIII. ročníku sa prezentujeme už po štvrtýkrát v spoločnom pavilóne Slovenska a Česka. Pavilón organizuje zo slovenskej strany SFÚ v spolupráci so SAPA s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a Audiovizuálneho fondu. Účasť na 7. ročníku Producers Network mala spoločnosť Jakubisko Film. [6] Prezentovali historickú drámu Slovanská epopej a životopisný seriál M.R.Štefánik.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Ľubica Mistríková. Slovensko na medzinárodnom filmovom trhu v Cannes. Film.sk, jún 2004. Dostupné online.
  2. Miro Ulman. Priestor pre spoluprácu. Film.sk, jún 2005. Dostupné online.
  3. Miro Ulman. Cannes úspešné aj pre Slovensko. Film.sk, jún 2007. Dostupné online.
  4. Miro Ulman. Z Cannes do celého sveta. Film.sk, jún 2008. Dostupné online.
  5. Katarína Tomková. Opäť v Cannes. Film.sk, jún 2009. Dostupné online.
  6. Katarína Tomková. Ako bolo v Cannes? Ďakujem, dobre.. Film.sk, jún 2010. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]