Medovka lekárska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Medovka lekárska
258 Melissa officinalis L.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Melissa officinalis
L.
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku
medovka na stálom stanovisku
kvitnúca medovka

Medovka lekárska (lat. Melissa officinalis L.) je bylina z čeľade hluchavkovité, ktorá pochádza z okolia východného pobrežia Stredozemného mora. A má široké využitie ako v medicíne aj v kuchyni.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Medovka lekárska vyháňa z trváceho podzemku vyše pol metra vysokú, rozkonárenú stonku, na ktorej sú stopkaté, protistojné, vajcovité, vrúbkovato pílkovité listy. Kvety vyrastajú z pazúch listov v riedkych papraslenoch a sú pyskovité: majú dvojpyskovitý kalich a svetlomodrú dvojpyskovitú korunu, ktorej horný pysk je vykrojený a dolný trojlaločnatý. Štyri tyčinky sú dvojmocné (dve dlhšie a dve kratšie). Plody sú štyri tvrdky. Kvitne v júli a v auguste.

Biotop a pestovanie[upraviť | upraviť kód]

Patrí ku kvetene južných teplých krajov. U nás na Slovensku ju poznáme iba v záhradnej alebo poľnej kultúre. Zo semien si vypestujeme v parenisku priesady, ktoré na jar vysadíme na definitívne vyhnojené a chránené miesto. Novú kultúru môžeme založiť aj vegetatívne rozdelením starých trsov. Medovka je citlivá na chlad.

Zber a využite[upraviť | upraviť kód]

Zbiera sa list (Folium melissae) niekedy aj so stopkou a to v čase pred kvitnutím ručne aj niekoľko krát do roka. Má príjemnú citrónovú vôňu. Sušenie sa ako pri každej siličnatej droge robí rýchlo v tieni a v prievane alebo v sušiarni a to pri teplote do 35 stupňov.

Využitie v kuchyni[upraviť | upraviť kód]

Medovka sa v kuchyni využíva čerstvá, na dochutenie jedál a nápojov (napr. na rôzne dezerty, torty, limonády).

Účinné látky a účinky[upraviť | upraviť kód]

Droga obsahuje 0,2% silice, ktorej hlavné zložky sú citronelal, geraniol, citral a linalol, ďalej obsahuje triesloviny a živicu. Pôsobí proti nadúvaniu, migréne a kŕčom. Má posilňujúce a upokojujúce účinky. Vo farmácii sa z drogy pripravujú rôzne galenické prípravky (liečivé čaje, aromatické vody, odvary, liehy a iné) a získava sa z nej vzácna silica (Oleum melissae), ktorá má uplatnenie najmä v aromaterapii.

Iné projekty[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

  • MACKŮ, Jan; KREJČA, Jindřich. Redakcia DOC. RNDr. Ján Futák, CSc.; PROF. RNDr. Ladislav Šomšák, DrSc.. 4. slovenské vydanie. vyd. Bratislava : veda vydavateľstvo slovenskej akadémie vied, 1987. 476 s. hluchavkovité.
  • DUGAS, Dionýz. Redakcia RNDr. Magdalena Borovcová; ilustrácie Dionýz Dugas; Jana Pohanková, Magdalena Karafová, Oľga Vyhlidalová. [s.l.] : OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s.r.o., 2013. 159 s.
  • ZÁVADOVÁ, Dana. Nielen uspáva. Medovka zlepšuje pamäť aj mozog. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2014-01-15. Dostupné online [cit. 2017-10-31]. ISSN 1336-197X.