Preskočiť na obsah

Medzinárodná federácia krajinných architektov

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Medzinárodná federácia krajinných architektov Európa
International Federation of Landscape Architects
Základné informácie
Krátky názovIFLA EUROPE
PredchodcaEurópska federácia krajinnej architektúry (EFLA), Medzinárodná federácia krajinných architektov (IFLA)
Vznik1948, Cambridge, Spojené kráľovstvo
ÚstredieAvenue Louise 149/24, 1050 Brussels, Belgicko
Ďalšie informácie
Oblasť pôsobeniakrajinná architektúra
Členstvonárodné združenia krajinných architektov v , EHP, Švajčiarsku a pridružených krajinách (krajiny formálne žiadajúce o členstvo v EÚ)
PrezidentNigel Thorne
reprezentant pre SlovenskoIng. Magdalena Horňáková
Hlavný orgánšesťčlenná Výkonná rada

Medzinárodná federácia krajinných architektov Európa (angl. International Federation of Landscape Architects, skratka: IFLA, IFLA EUROPE) je organizácia, ktorá zastupuje krajinných architektov na celom svete. Jej cieľom je zastrešovať a podporovať rozvoj povolania krajinných architektov a ich efektívnej účasti na realizácii atraktívneho, spravodlivého a trvalo udržateľného prostredia.[1] Na jej čele je prezident. Víziou IFLA je upevniť význam všetkých aspektov týkajúcich sa krajiny a krajinnej architektúry ako fyzických, sociálno-ekonomických, kultúrnych, vizuálnych, koncepčných a priestorových súvislostí európskych spoločenstiev.[2]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Organizácia vnikla v anglickom Cambridgi v roku 1948 s pôvodným názvom "International Federation of Landscape Architects – IFLA". Jej prvým prezidentom sa stal Sir Geoffrey Jellicoe, britský krajinný architekt. Pôvodne zastupovala 15 krajín z Európy a Severnej Ameriky. V roku 1978 sa presunulo jej sídlo do Versailles. V apríli 1989 sa konalo stretnutie v Belgicku, na ktorom vznikla podobná organizácia: Európska federácia pre krajinnú architektúru (EFLA), ktorú založili delegáti z dvanástich európskych krajín: Belgicka, Dánska, Francúzska, Nemecka, Grécka, Talianska, Írska, Luxemburska, Portugalska, Španielska, Holandska a Spojeného kráľovstva.

V roku 2006 bolo na Valnom zhromaždení EFLA a delegátov centrálnej oblasti IFLA schválené rozhodnutie o zlúčení týchto dvoch reprezentatívnych organizácií pod novým názvom IFLA EUROPE. Prvého januára 2007 bolo zlúčenie dokončené a zvolané zasadnutie delegátov z dvanástich zakladajúcich krajín. Federácia v súčasnosti zastupuje 76 členských združení z Afriky, Ameriky, Európy a Oceánie či z blízkovýchodného regiónu. Organizácia pravidelne organizuje výstavy krajinárskych diel.[1] V súčasnosti je jej ústredie v Bruseli. Slovenskou reprezentantkou IFLA na Slovensku je Ing. Magdaléna Horňáková.

Členstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Členstvo v IFLA môžu získať národné združenia krajinných architektov v Európskej únii, Európskom hospodárskom priestore, Švajčiarsku a tiež združenia z pridružených krajín (krajiny formálne žiadajúce o členstvo v EÚ). Iné krajiny sa môžu zúčastňovať rokovaní a stretnutí ako nehlasujúci pozorovatelia.[2]

Spolupráca[upraviť | upraviť zdroj]

IFLA úzko spolupracuje aj s Európskou radou škôl pre krajinnú architektúru (ECLAS) a Združením európskych študentov krajinnej architektúry (ELASA)

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b SOBOLA, Marek. Medzinárodná výstava diel krajinnej architektúry organizovaná IFLA Europe [online]. [Cit. 2019-01-08]. Dostupné online. Archivované 2018-12-10 z originálu.
  2. a b SLOVENSKÁ KOMORA ARCHITEKTOV. Medzinárodná federácia krajinných architektov (IFLA) – Slovenská komora architektov [online]. [Cit. 2019-01-08]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]