Oceánia (ostrovy)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Austrália a Oceánia na satelitnej snímke

Oceánia je súhrnný názov všetkých ostrovov v Tichom oceáne medzi (vrátane) Palau, Novou Guineou, Novou Kaledóniou, Novým Zélandom, Sala-y-Goméz (resp. podľa niektorých názorov Veľkonočným ostrovom), Havajom, Midwayom a Wakeom. Niekedy sa Oceánia považuje za svetadiel.

Často sa ako pojem spája s Austráliou do jedného svetadielu, nazývaného Oceánia v širšom zmysle alebo Austrália a Oceánia - pozri Austrália a Oceánia.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Mapa Oceánie

Celková rozloha: 1,232 miliónov km2. Väčšina ostrovov je koralového alebo vulkanického pôvodu. Typická je silná tektonická činnosť s častými zemetraseniami, činnými sopkami, gejzírmi a teplými prameňmi. Podnebie je zväčša tropické, najjužnejšie ostrovy sú v miernom teplom podnebí. Zrážky sú výdatné, rastlinstvo bujné. Na niektorých ostrovoch sú vlhké tropické lesy (Nová Guinea). Obyvatelia lovia ryby, perly, korytnačky, pracujú v cestovnom ruchu alebo pestujú tropické plodiny (banány, ananásy, chlebovník, kakaovník a pod.). Ostrovy sú významné pre námornú dopravu. Na mnohých sú aj vojenské základne.

Členenie podľa štátov[upraviť | upraviť zdroj]

Nezávislé štáty[upraviť | upraviť zdroj]

Závislé územia[upraviť | upraviť zdroj]

Členenie podľa regiónov[upraviť | upraviť zdroj]