Megalosaurus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Megalosaurus

Moderná rekonštrukcia výzoru megalosaura.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Megalosaurus bucklandi
Buckland (rodové meno), Mantell (druhové meno), 1824 (rodové meno), 1827 (druhové meno)
Synonymá
Scrotum humanum
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Megalosaurus (v preklade veľký jašter) bol veľký, približne 9 metrov dlhý dravý dinosaurus. Známy je z nekompletných pozostatkov. Vyskytoval sa pred 166 až 160 miliónmi rokov (kelovej až oxford) na území dnešného Anglicka a azda aj Francúzska a Portugalska.

Dlhé desaťročia predstavoval Megalosaurus rodové meno, ktoré sa dávalo pestrej škále problematických pozostatkov teropódov. Zdalo sa tak, že žil takmer sto miliónov rokov na rôznych kontinentoch. Ako druh rodu Megalosaurus bol napríklad pôvodne pokladaný aj Dilophosaurus alebo Eustreptospondylus.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Megalosaurus je po zube sauropóda opísaného ako Rutellum implicatum (opísaný v roku 1699) druhý vedecky popísaný dinosaurus. Jeho prvé pozostatky boli nájdené v roku 1676, o rok neskôr boli v Natural History of Oxfordshire Robertom Plotom identifikované za časť stehennej kosti akéhosi obra. V roku 1763 ju Richard Brookes pomenoval ako Scrotum humanum, pretože výzorom pripomínala dvojicu mužských semenníkov. Neskorší autori však toto pomenovanie, hoci by malo mať z historického hľadiska prednosť pred menom Megalosaurus, nepovažujú za seriózne. Samotná časť stehennej kosti bola neskôr stratená, ale jej detailná ilustrácia svedčí, že naozaj patrila megalosaurovi.

Začiatkom 19. storočia boli objavené ďalšie pozostatky megalosaura, ktoré vyústili v jeho opis Williamom Bucklandom v roku 1824. Buckland mal k dispozícii časť sánky, niekoľko stavcov, fragmenty panvy, lopatky a končatín. Nepriraďoval už pozostatky megalosaura obrovi, v megalosaurovi totiž videl obrovského príbuzného dnešných jašterov. Až o niekoľko rokov neskôr bol vytýčený pojem dinosaurus.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Megalosaurus predstavoval svojho času, počas strednej a začiatkom vrchnej jury, jedného z najväčších predátorov. Mal veľkú podlhovastú hlavu s dlhými zubami, svalnatý, no ohybný krk, krátke trojprsté predné končatiny, dlhé zadné končatiny nesúce váhu celého tela a chvost vyvažujúci prednú časť tela.

Pôvodne bol bežne zobrazovaný ako štvornohý živočích. Neskoršie nálezy však túto predstavu vyvrátili.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]