Michaela Musilová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michaela Musilová
slovenská astrobiologička
Michaela Musilová pred NASA
Michaela Musilová pred NASA
Štát pôsob.USA
Narodenie11. október 1988 (33 rokov)
Bratislava, ČSSR
Národnosťslovenská
Zamestnanieriaditeľka výskumnej stanice HI-SEAS
Známa vďakasimulovaným vesmírnym misiám na Mesiac a Mars
Alma materUniversity College London
California Institute of Technology
Profesiaastrobiologička
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Michaela Musilová
Michaela Musilová pri výskume

Dr. Michaela Musilová, PhD. (* 11. október 1988, Bratislava)[1] je slovenská astrobiologička a riaditeľka simulovaných marťanských a mesačných misií na výskumnej stanici HI-SEAS v USA.[2]

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Michaela Musilová v skafandri pred stanicou HI-SEAS na Havaji

Študovala a robila výskum na California Institute of Technology (USA), University College London (UK), University of Bristol (UK), Chiba University (Japonsko) a na ďalších univerzitách. Viac krát pracovala pre NASA (USA), spolupracovala na viacerých projektoch Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a pracovala pre niekoľko svetových observatórií. Ako veliteľka posádky viedla vyše 20 simulovaných misií na Mars a Mesiac, pod záštitou NASA, ESA a iných medzinárodných organizácií. V súčasnosti pôsobí aj ako hosťujúca profesorka na FEI STU v Bratislave[3] a na International Space University (Francúzsko), je podpredsedníčkou Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA)[4] a vedúcou konzultantkou pre výskum pre Mission Control Space Services (zameriava sa na rozvoj medzinárodných výskumných spoluprác / Kanada).

Medzi ocenenia, ktoré získala, patri Emerging Space Leaders Grant od International Astronautical Federation, Women in Aerospace – Europe Student & Young Professional Award a bola zaradená medzi 30 najtalentovanejších mladých Slovákov pod 30 vo Forbes Slovensko. Michaela je aj aktívne angažovaná v Medzinárodnej cene vojvodu z Edinburghu. Je patrónkou programu na Slovensku[5] a bola zvolená ako Emerging Leader Representative za celosvetový program. Pravidelne prezentuje po celom svete, píše články pre Space.com[6] a je spoluautorkou knihy autobiografie Žena z Marsu.[7]

HI-SEAS[upraviť | upraviť zdroj]

Je riaditeľkou stanice HI-SEAS, pôvodne vyvinutej pre NASA na výskum ľudských vzťahov a psychologických ťažkostí, ktorým budú musieť čeliť astronauti počas dlhodobých pobytov vo vesmíre. Stanica HI-SEAS je otvorená pre vesmírne agentúry a firmy z celého sveta. Organizuje a vedie najmä simulované misie na Mesiac a Mars v spolupráci s NASA a Európskou vesmírnou agentúrou. Ich cieľom je pripraviť personál a technológiu na to, aby raz ľudstvo mohlo žiť a pracovať na týchto mimozemských objektoch. „Robíme rôzne výskumy, pestujeme rastliny v simulovaných podmienkach, skúmame lávové tunely, pretože v podobných by na Marse aj dnes mohol existovať život, testujeme aj robotov a robotické vozidlá, medzi inými aj rover slovenskej výroby od firmy RoboTech Vision“, ako uviedla pre Forbes.[8]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. DVOŘÁKOVÁ, Helena. Mama a dcéra Musilové skúmajú tajomstvá Zeme a vesmíru. pravda.sk (Bratislava: Perex), 2017-04-20. Dostupné online [cit. 2021-03-07]. ISSN 1336-197X.
  2. About HI-SEAS [online]. hi-seas.org, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  3. Svetová Žena z Marsu pôsobí aj na STU [online]. Bratislava: Slovenská technická univerzita, 2020-12-09, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  4. Naši členovia [online]. Bratislava: Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  5. Michaela Musilová, patrónka DofE [online]. dofe.sk, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  6. Articles by: Michaela Musilova [online]. space.com, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  7. Výnimočný príbeh Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru [online]. zenazmarsu.sk, [cit. 2021-03-07]. Dostupné online.
  8. Michaela Musilová velila simulovaným misiám na Mars. Toto je jej 8 rád, ako si poradiť s izoláciou. Forbes (Bratislava: Barecz & Conrad Media), 2020-03-27. Dostupné online [cit. 2021-03-07].

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • MUSILOVÁ, Michaela; LACKOVIČOVÁ, Lucia. Žena z Marsu : výnimočný príbeh úspešnej Slovenky, ktorá odhaľuje záhady vesmíru. 1. vyd. Žilina : Artis Omnis, 2020. 428 s. ISBN 978-80-8201-077-3.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]