Miroslav Kováč (generál)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Kováč
Narodenie 23. február 1958 (64 rokov)
Martin, Česko-Slovensko
Alma mater Vojenská akadémia A. Zápotockého v Brne
Štátne občianstvo Česko-Slovensko Československo
Slovensko Slovensko
Vojenská kariéra
Ozbrojené sily Slovensko Ozbrojené sily SR
Hodnosť Army-SVK-OF-07.svg Generálmajor
V službe 1981 – 2010
Velil Sily výcviku a podpory
Účasť v bojoch

Generálmajor Ing. Miroslav Kováč (* 23. február 1958, Martin) je slovenský generál vo výslužbe. V roku 2007 bol ustanovený do funkcie veliteľa Síl výcviku a podpory ozbrojených síl SR.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1981 absolvoval Vojenskú vysokú školu vo Vyškove na Morave a zároveň bol menovaný do hodnosti poručík ako vojak z povolania. Následne vykonával základné veliteľské funkcie v tankovom vojsku. Po ukončení postgraduálneho štúdia na Vojenskej akadémii A. Zápotockého v Brne bol v roku 1990 ustanovený do funkcie na operačnom oddelení veliteľstva divízie v Prešove.

Po rozdelení Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa v roku 1993, stal náčelníkom operačného oddelenia na veliteľstve 2. armádneho zboru v Prešove. Od roku 1997 do roku 1999 absolvoval jazykový kurz a štúdium na Veliteľskej akadémii generálneho štábu v Hamburgu (NSR). Po ich absolvovaní sa stal v roku 2002 veliteľom 1. mechanizovanej brigády v Prešove. V tejto funkcii ho prezident SR v roku 2003 vymenoval do prvej generálskej hodnosti brigádny generál. Od roku 2005 vykonával funkciu zástupcu veliteľa Pozemných síl OS SR v Trenčíne a v roku 2006 funkciu náčelníka Štábu personálneho manažmentu na generálnom štábe v Bratislave. V roku 2010 svoju vojenskú kariéru ukončil vo funkcii veliteľa Síl výcviku a podpory ozbrojených síl SR v Trenčíne.

Ovláda anglický, nemecký a ruský jazyk.

Miesta vojenského pôsobenia[upraviť | upraviť zdroj]

Vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Za službu vlasti, Čestný odznak OS SR, Za vernosť OS SR, Za službu v mierových pozorovateľských misiách, Pamätná medaila ministra obrany a ďalšie.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Fotografia

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Štaigl, J. a kolektív: Generáli - slovenská vojenská generalita 1918 – 2009, Magnet Press, Slovakia 2009, str. 86