Molnárovci na mizine

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
“Molnárovci na mizine”
Epizóda zo seriálu Mafstory
Číslo epizódy Séria 7
Epizóda 2
Scenár Dušan Taragel
Réžia Karol Vosátko
Kamera Emil Mračka
Dátum vydania
Dátum vysielania 10. september 2009
Epizódy chronologicky
← Predchádzajúca Ďalšia →
"Kšeft storočia" "Molnárovci v kríze"

Molnárovci na mizine je názov druhej epizódy siedmej série slovenského seriálu Mafstory.

Epizóda akoby nadväzuje na predchádzajúcu, kedy Molnárovci vďaka nadnárodnému obchodu s paradajkami prišli o všetok svoj majetok. Spôsobili škodu za 350 miliónov eur a exekútor ich odpojil od vody, plynu, telefónu a elektriny. Majú už iba málo peňazí, ktoré sa pomaly míňajú. Namiesto kaviáru jedia zaváraný segedín. Ali vymyslel záchranný plán ‘Libertè’, ktorého naplnením by sa rodina mala pozviechať z biedy. Ale, každý sa im otáča chrbtom. Ich klientelu preberá iná rodina, nikto im nepožičia. Jedinou svetlou nádejou je trezor v pracovni, na ktorý každý zabudol. Lenže ich pôvodné nadšenie sa zmení na sklamanie s ešte trpkejšou príchuťou.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Molnárovci sedia skromne pri večeri. Jedia studený zaváraný segedínsky guláš pri zapálených sviečkach. Vypli im elektrinu, plyn, dokonca aj vodu. Milanko sa obáva najviac toho, že nebudú splachovať. Banán to nemôže ísť ani vybaviť do elektrární – banka im zhabala vodičáky. Operátor zase im odpojil aj mobily, takže Pipinka si nemôže objednať pizzu. Pipina sa naštve a chce ísť do mesta na pizzu, ale potrebuje od Alinka peniaze. Chce tisíc eur. Ale on má iba sedemdesiat. Ali uvidí Pipine v peňaženke päťstovku, ale ona tvrdí, že to je ich svadobná fotka. Ali jej to nezhltne a dáva si ju do peňaženky. Nastáva kontrola peňaženiek. Milanko má desať eur (ktoré si má strčiť do...), Béla nemá nič. Zablokovali im karty, takže si nič nestihli vybrať. Podobne je na tom aj Prco, Banán má stovku, ktorú dá Pipine na tú vytúženú pizzu. Pipine sa nezdá, že ona dala Alinkovi päťstovku a on jej iba stovku. Ale Ali nevie o čom hovorí, veď to bola ich svadobná fotka.

Ali je presvedčený, že napriek tomu, že sú v nepriaznivej situácii, nebudú žiť ako ‘žebráci’. Preto pripravil akčný plán ‘Libertè′, ktorý pozostáva z nasledujúcich bodov:

  1. Milanko kúpi telefónnu kartu, aby Ali mohol volať ministrom a ostatným rodinám.
  2. Banán vyrieši dočasné finančné suchoty, a to tým, že urobí banku v Dunajskej Strede (najprv si však musí ukradnúť auto).
  3. Prco zabezpečí elektrický prúd tým, že prehodí drôty cez stĺpy elektrického vedenia, čím privedie elektrinu k Molnárovcom.
  4. Pipina navštívi všetky svoje kamarátky a požičia si od nich peniaze. Urobí žúr, opije ich a vytiahne od nich peniaze. Len na ten žúr potrebuje peniaze.
  5. Béla má za úlohu z nemocnice doniesť nejaké peniaze.

Zdá sa, že prvý bod akčného plánu bol splnený. Ali už telefonuje iným mafiánskym bossom. Chce si od nich požičať. Milión eur. Lenže každý mu položí telefón. Ako kompenzáciu nechce kamarátov zobrať na jachtu v Marseille, lenže aj tú im ministerstvo zhabalo. Ale zrazu sa rozsvietili lampy. Aj Prco si plní svoju úlohu. Ale ako rýchlo sa to zaplo, tak rýchlo to aj zhaslo. Prichádza Márgit, je nešťastná, v celom meste nejde elektrina. Vraj po celom meste sa šíri zápach spáleného mäsa. Obávajú sa, že niečo sa stalo Prcovi. Prichádza už aj Prco, celý je špinavý. Jediné, čo sa zmohol povedať je: „Etela.“ Poslal ju namiesto seba pripájať drôty na stĺp elektrického vedenia.

Pipina je nahnevaná, zorganizovala stretnutie kamarátok a žiadna neprišla, dokonca ani Kveta. Ale bolo treba aj zaplatiť objednané veci a staré dlhy, tak prišla Pipina o 500 eur. Béla chcel ísť splniť svoju úlohu v rámci Aliho plánu, ale nemocnica je pod nútenou správou a Bélu dnu nevpustili. Najviac mu je ľúto toho chľastu, čo má schovaného v skriniach. Prichádza Márgit, oznamuje správu o Etele Pipine a Bélovi, Milanko už o tom vedel. Lenže Etela ešte žije a potrebuje doktora. Béla ale odmieta ísť. Vraj Etela je niečo, čo nie je zaznamenané v žiadnej encyklopédii, bojí sa, že by ho ešte pokúsala. Nakoniec tam pôjde, pretože zložil Hippokratovu prísahu. Potrebuje ešte pomocníka, ktorého nenájde.

Ali opäť telefonuje, minister hospodárstva mu môže požičať len sto eur. Prichádza Banán, zakrvavený, nemá ani euro. Banánovi chlapi vypovedali poslušnosť, prešli ku konkurencii, Šoóšovcom, a preberajú ich klientelu. Chcel ich okamžite dať dole, ale oni ho vyhodili z auta počas jazdy. Prišiel do banky, chcel urobiť prepad, ale ochrankár sa do neho pustil, len tak tak utiekol. Chcel ísť informovať Aliho, nasadol na vlak, keďže autá už nemajú, a tam chceli od neho lístok. Nemal, a tak prišla železničná polícia a vyhodili ho z vlaku. Ali volá Šoóšovi, ale vybije sa mu mobil a nemôže si ho nabiť. Ali má ďalší plán, Banán s Prcom pôjdu do osady za Oláhovcami a požiadajú ich, aby im zapojili elektrinu.

Pri obede sa všetci rýpu v segedíne. Iba Béla pije. Požičal si peniaze od Márgit, ktorá dostala dôchodok. Banán prichádza, elektrina bude, len to má háčik. Oláhovci chcú za zapojenie tisíc euro. Ali sa musí obetovať, zaplatí značkovými švajčiarskymi hodinkami za 15 tisíc eur.

Márgit si zariadila bývanie v posilňovni, má tam nafukovačku a zopár svojich vecí. Navštívil ju Ali, ktorého zaujíma Márgitin dôchodok, 130 eur. Nebojí sa, že jej niekto ukradne, pretože si ich schováva do podprsenky. Ali ju neustále presviedča, aby si ich uschovala u neho, u neho by boli bezpečnejšie ako v banke. Ruka zlodeja navyše vkĺzne do podprsenky veľmi ľahko. Ale nikto si nedovolí na Alinka. Márgit si ich teda schováva do gatiek. Ali sa nevzdáva a sľubuje jej dvadsať percentný úrok. Presvedčil ju a celý jej dôchodok je v jeho rukách.

Ali prehľadáva Pipinkine veci, nájde iba 5 eur. Prichádza Banán od Oláhovcov, ktorým hodinky nestačili, tvrdia, že sú falošné šmejdy. Okrem hotovosti príjmu aj zlato alebo diamanty. Ali si spomenie na dar, ktorý dal Pipine – diamantové nohavičky.

Pipinka sa bojí, nechce byť chudobná. Na Aliho sa každý vykašľal. Rodina musí začať šetriť. Ali nevie z čoho, keď im zostalo posledných 120 eur. Pipinka navrhuje predať nejaký nábytok, ale hlavne schovať peniaze do trezora. Alinko úplne zabudol na trezor v stene za obrazom svojho otca, ktorý nikto nenašiel. Našli v ňom kopu peňazí, ale v slovenských korunách. Márgit im poradila, aby ich išli vymeniť do banky. Ali okamžite posiela Milana do banky. A tým by sa mali skončiť ťažké časy u Molnárovcov. Z posledných 120 eur kúpia chlebíčky, šampanské a kaviár na oslavu nových čias.

Všetko je pripravené na oslavu, iba kaviár sa nedal za tie peniaze kúpiť. Ako bonus sa rozsvietili svetlá. Oláhovci zapojili elektrinu, ale iba na týždeň, musia zaplatiť tých tisíc eur a ešte päťsto za meškanie. Diamantové nohavičky zobrali za desať eur. Pipina sa dozvedela, že stratila svoj obľúbený kúsok. Uprostred prípitku návratu svetlých včerajškov prichádza Milan, ktorý dal banke všetky peniaze, ale po prečítaní platobného príkazu mu odmietli vymeniť peniaze. Molnárovci sú opäť na dne. Milan má začať žobrať pred kostol, aby mali aspoň niečo. Ako vrchol, prichádza Etela, ktorej sa každý bojí. Iba Prco nie, ktorý jej ponúka posledný chlebíček.

Výroky[upraviť | upraviť zdroj]

Ali zadáva Pipine úlohu v rámci svojho plánu ‘Libertè’

Ali: „Ty obehneš všetky svoje kamarátky a požičás si od nich peňáze.“
Pipina: „Ja? Ja si mám požičiavať jak nejaká socka?“
Ali: „Aký problém? Šak s tebou chlastávali, vyvážali sa v taxíkoch, všetko si im platila. Kvete si na narodeniny kúpila kabelku z ťavieho hrba za 3 tisíc euri...“
Márgit: „Všade sa šíri taký smrad spáleného mäsa. Fazekašová hovorila, že zas nejaké parašutista určite spadol do tej trafostanice.“
Ali po tom ako sa uškvarila Etela: „No, tak aspoň máme o jeden hladný krk menej.“