Nosorožec tuponosý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
nosorožec tuponosý
Waterberg Nashorn2.jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Ceratotherium simum simum[1]
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Ceratotherium simum cottoni[2]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ceratotherium simum
Burchell, 1817
Synonymá
nosorožec biely
Mapa distribuicao original white rhino.png
Rozšírenie nosorožca tuponosého.

██ Nosorožec tuponosý severný

██ Nosorožec tuponosý južný

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Nosorožec tuponosý alebo nosorožec biely alebo nosorožec tuporohý (lat. Ceratotherium simum) je druh z čeľade nosorožcovité a zároveň jediný žijúci člen rodu Ceratotherium. Obýva Afriku a spolu s hrochom je najväčším suchozemským zvieraťom po slonovi. Jeho názov je odvodený od charakteristických rohov v oblasti prednej časti tváre.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jedinec je vysoký cca 1,5 – 1,8 m a dlhý 3,7 – 4 m, jeho chvost meria okolo 70 cm. Váži do 2,3 tony, pričom samce vážia aj o pol tony viac ako samice. Má dlhú hlavu s dvomi (na prvý pohľad tupými, ale pri dotyku s pokožkou ostrými) rohmi: pri nozdrách má väčší a medzi očami menší roh. Predný roh dosahuje dĺžku až 1,3 m a zadný okolo 40 cm (roh samice je o čosi dlhší). Má krátke končatiny s tromi prstami a predĺžené telo. Výrazný je aj tylový hrb, ktorý je u samcov väčší.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Je to najspoločenskejší druh nosorožca, vo všeobecnosti pokojný. Matka ostáva s mláďaťom veľmi dlho, až kým nevznikne malé stádo – do 7 mladých jedincov. Dospelé samce sú zvyčajne samotárske.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Nosorožec biely je výlučný spásač. Široká, rovná horná pera mu spolu s tvrdou spodnou perou umožňujú odhryznúť trávu tesne pri zemi.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

  • nosorožec tuponosý južný (Ceratotherium simum simum) jeho populácia je s celkovým počtom cez 20 000 jedincov zabezpečená, ale aj tak potrebuje ochranu.
  • nosorožec tuponosý severný (Ceratotherium simum cottoni) je kriticky ohrozený s počtom len 2 jedincov (oba jedince sú samice).

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2019.1. Prístup 30. júna 2019.
  2. International RHINO foundation, hodnotenie situácie nosorožcov v roku 2018