Nosorožec tuponosý

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Nosorožec tuponosý
Waterberg Nashorn2.jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ceratotherium simum
Burchell, 1817
Synonymá
Nosorožec biely
Mapa distribuicao original white rhino.png
Rozšírenie nosorožca tuponosého.

██ Nosorožec tuponosý severný

██ Nosorožec tuponosý južný

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Nosorožec tuponosý alebo nosorožec biely alebo nosorožec tuporohý (lat. Ceratotherium simum) je druh z čeľade nosorožcovité a zároveň jediný žijúci člen rodu Ceratotherium. Obýva Afriku a spolu s hrochom je najväčším suchozemským zvieraťom po slonovi. Jeho názov je odvodený od charakteristických rohov v oblasti prednej časti tváre.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Jedinec je vysoký cca 1,5 – 1,8 m a dlhý 3,7 – 4 m, jeho chvost meria okolo 70 cm. Váži do 2,3 tony, pričom samce vážia aj o pol tony viac ako samice. Má dlhú hlavu s dvomi (na prvý pohľad tupými, ale pri dotyku s pokožkou ostrými) rohmi: pri nozdrách má väčší a medzi očami menší roh. Predný roh dosahuje dĺžku až 1,3 m a zadný okolo 40 cm (roh samice je o čosi dlhší). Má krátke končatiny s tromi prstami a predĺžené telo. Výrazný je aj tylový hrb, ktorý je u samcov väčší.

Správanie[upraviť | upraviť zdroj]

Je to najspoločenskejší druh nosorožca, vo všeobecnosti pokojný. Matka ostáva s mláďaťom veľmi dlho, až kým nevznikne malé stádo – do 7 mladých jedincov. Dospelé samce sú zvyčajne samotárske.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Nosorožec biely je výlučný spásač. Široká, rovná horná pera mu spolu s tvrdou spodnou perou umožňujú odhryznúť trávu tesne pri zemi.

Poddruhy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • BURNIE, David. Zviera: Obrazová encyklopédia živočíšnej ríše. ISBN 80-551-0375-5