Novorusko (historické územie)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Novorusko (iné názvy: Nová Rus, Novoruský kraj, Novorossija; po rusky Новороссия, Новая Россия, Новороссийский край, Новая Русь, po ukrajinsky Новоросія) je historické označenie územia na severnom pobreží Čierneho mora, ktoré na sklonku 18. storočia dobyla, obsadila a potom aj ruskými a ukrajinskými osadníkmi kolonizovala Ruská ríša. Ide o južnú časť bývalých tzv. Divokých polí. Administratívne bolo dobyté územie začlenené do založenej Novoruskej gubernie, ktorej správnym strediskom bol Dnipro (vtedajší názov: Novorossijsk), neskôr Odesa.

Územie bolo pred ruským obsadením súčasťou Osmanskej ríše. Dnes je súčasťou Ukrajiny, z malej časti tiež Ruska a Moldavska, resp. Podnesterska. Po boľševickom prevrate v Rusku sa prestal názov Nové Rusko používať.[1]

Termín sa začal znovu používať v dôsledku nepokojov na Ukrajine v roku 2014, pričom ho používajú prevažne miestni separatisti či ruskí predstavitelia na označenie tohto prevažne ruskojazyčného územia, na ktoré podľa nich nemá Ukrajina historický nárok.

Iný pohľad na termín zastáva časť ukrajinského obyvateľstva, ktorá doň vkladá a svojim spôsobom zdôrazňuje (obzvlášť od protiústavného prevratu v r. 2014) vlastnú duchovnú blízkosť ku kultúre národov Ruskej federácie. Ide o stret dvoch politických síl, kde podľa jedných je konečným cieľom Ukrajiny sa nachádzať v civilizačnej sfére krajín západnej Európy a podľa druhých je ukrajinský národ svojou mentálnosťou a duchovnými hodnotami cudzí liberálnym hodnotám Západu a naopak identitu svojho národa táto časť Ukrajincov spája s ruskou civilizáciou tzv. Ruským mirom.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. heslo Nové Rusko v VSE

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Nové Rusko na českej Wikipédii.