Ondatra pižmová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Ondatra pižmová
Ondatra pižmová
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Ondatra zibethicus
Linné, 1766
Mapa rozšírenia. Červenou je pôvodné rozšírenie
Mapa rozšírenia. Červenou je pôvodné rozšírenie
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Ondatra pižmová (zastarano krysa pižmová, potkan pižmový, hovorovo pižmovka; lat. Ondatra zibethicus) je veľký vodný hlodavec. Jej pôvodnou domovinou je Severná Amerika, kde sa vyskytuje hlavne v nížinách. V Európe a na slovenskom území sa začala rozširovať začiatkom 20. storočia. Pôvodne bola importovaná ako kožušinové zviera. Pravdepodobne sa do voľnej prírody rozšírila z chovov v Čechách.

Veľkosť[upraviť | upraviť zdroj]

Dorastá do veľkosti 25 – 40 cm, chvost má dlhý 20 až 30 cm. Dosahuje hmotnosť 1 – 2 kg.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Farba povrchu tela je gaštanovohnedá, na brušnej časti je kožušina bledšia. Je výborným plavcom, pri plávaní využíva predovšetkým zadné nohy, kde má tuhú srsť a náznaky plávacích blán. Predné nohy má pri plávaní uložené vo zvláštnych priehlbinách na hrudi. Dlhý silný a z bokov sploštený chvost je pokrytý drobnými šupinami. Pri plávaní slúži ako kormidlo. Má silné predné zuby. Ondatru ľahko spoznáme podľa pižmového zápachu, ktorý vytvára žľaza pri análnom otvore.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Ondatry pižmové

Ondatra obýva brehy vôd rozličného typu, najradšej stojaté alebo pomaly tečúce, kde je dostatok pobrežnej vegetácie. Živí sa totiž predovšetkým rastlinnou potravou. Obľubuje koreňové časti rastlín, ktoré hryzie dlátovitými zubami bez toho, aby jej do úst vnikla voda. Doplnkovú potravu tvoria mäkkýše a menšie živočíchy. Je dobrým plavcom a vie sa výborne potápať. V brehoch si vyhrabáva hlboké nory. Na zimu stavia z rákosia plávajúce hrady.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Ondatra máva tri až štyri vrhy ročne. Doba rozmnožovania začína v marci. Samica rodí po troch – štyroch týždňoch 5 – 14 mláďat, ktoré sú 3 týždne závislé na jej mlieku. Po 10 dňoch vedia plávať. Pohlavne dospievajú po 4 – 5 mesiacoch.

Výskyt na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Na Slovensku sa ondatra pižmová vyskytuje napríklad v Slatine a na Malom Dunaji, na farme v Kotešovej – Oblazov v prítoku Váhu. Tiež bola pozorovaná vo Vrútkach v rieke Turiec ale aj pri obci Strečno na rieke Váh a na Vodnom diele Žilina, pri Žiline v Lietave v potoku Lietavka, v Trnave, v Senici, vo Veľkých Kostoľanoch, na potoku Blava v Malženiciach,v časti Štrky v rieke Trnávka, v potoku Lužianka v Leviciach, Pavlov dvor, najnovšie v Piešťanoch v potoku Dubová, v potoku Cajlok z Pezinku.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]