Púpava lekárska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Púpava lekárska
Taraxacum plant.jpg
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Taraxacum officinale
Cassini
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Púpava lekárska (Taraxacum officinale) je rastlina z podčeľade čakankovité (Cichoriaceae).

Púpava je trvácna bylina s krátkym jednoduchým podzemkom, ktorý prechádza do mäsitého koreňa. Z podzemku vyrastá prízemná ružica listov. Čepele listov sú celistvookrajové, riedko zúbkaté, zbiehavé. Zo stredu ružice vyrastá holá, bezlistá, valcovitá, dutá stonka, vysoká 20 - 30 cm, ktorá nesie kvetný úbor zavinutý v množstve zelených lístočkov a zložený z mnohých svetložltých, jazykovitých kvetov. Plod je malá, elipsovitá nažka s chocholcom. Vo všetkých orgánoch rastliny sa nachádza mliečna šťava.

Kvitne od apríla do októbra na suchých miestach, na medziach, úhoroch, rumoviskách, pri okrajoch ciest... Možno zbierať všetky časti rastliny. Koreň sa zbiera pred rozkvitnutím alebo na jeseň, vňať s koreňom (marec-apríl) aj kvety.

Celá rastlina je jedlá, je bez zápachu a má mierne horkastú chuť. Koreň má priaznivé účinky pri ochoreniach sleziny, celkovej slabosti, pri anémiach, na zlepšenie zloženia krvi, pri ateroskleróze a pri chronických kožných ochoreniach.

Hoci je púpava lekárska (tiež známa ako púpava lekárska) brána skôr ako burina, už samotný jej druhový názov napovedá, že sa jedná o významnú liečivku. Doporučovaná je najmä pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek a obličkových kameňoch. Pozitívne účinky má však aj na tráviace sústava, takže ju možno užívať pri žalúdočných poruchách, prekyslení žalúdka, ale aj pri prudkom črevných kataru, nechutenstvo alebo zápche.[1]

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. HERBACEA. Púpava lekárska: burinu s významnými liečivými účinkami. Herbacea.sk, 2016-12-10. Dostupné online [cit. 2016-12-10].

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]