Plameniak menší

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
plameniak menší
Phoenicopterus minor Zwergflamingo.JPG
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Phoeniconaias minor
E. Geoffroy Saint-Hilaire, 1798
Phoeniconaias minor distr map.png
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Plameniak menší (iné názvy: plameniak malý, plameniak červenozobý, plameniak červený, lat. Phoeniconaias minor) je jeden z afrických druhov plameniakovitých.

Rozšírenie[upraviť | upraviť zdroj]

Najviac plameniakov menších žije vo východnej Afrike v oblasti Východoafrickej priekopovej prepadliny v Keni a okolitých štátoch. Ich celková populácia sa odhaduje na viac ako 2,5 milióna jedincov. Nie sú viazaní na jednu oblasť - migrujú na vzdialenosti až tisícov kilometrov. Okrem Afriky sa vyskytujú ešte v severozápadnej Indii v oblasti Kaččhských močiarov.

Spôsob života[upraviť | upraviť zdroj]

Dospelé jedince sa vyznačujú sýto ružovou farbou, majú pri koreni široký zahnutý zobák červenej farby s čiernym koncom, farba očí je žltooranžová. Vo veku 3 až 4 rokov dosahujú pohlavnú zrelosť. Doba hniezdenia je nepravidelná a závisí na vhodnosti podmienok. Vtáci stavajú hniezdne kolónie v stojatej vode, na stavbu hniezd kupolovitého tvaru využívajú najmä bahno. Samice kladú zvyčajne jedno vajce; mláďatá sa liahnu po štyroch týždňoch, sú šedivej farby a skoro opúšťajú hniezdo. Zostávajú spoločne s ostatnými mláďatami v skupinách v kolónii a rodičia ich strážia spoločne; kŕmia ich kašovitým výlučkom z vlastného tráviaceho traktu (natrávená potrava). Hniezdiská ležia najmä vo východnej Afrike - k najväčším patrí silne alkalické Sodné jazero a jeho okolie. Bolo doložené, že vo voľnej prírode sa môžu vtáci dožiť veku až 35 rokov. Mimo obdobia hniezdenia sú prelietaví, preletujú spravidla v noci a lietajú rýchlosťou až 60 km/h.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Potravu plameniaka menšieho tvorí najmä jazerný fytoplanktón - sinice rodu Modularia a druhu Spirulina platensis. Potravu si obstaráva buď pri brehoch jazier, alebo počas plávania priamo z hladiny. Vodu filtruje zobákom, pričom používa jazyk ako piest, ktorým ju nasáva.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Plameňák malý na českej Wikipédii.