Platyceratops

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Platyceratops
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Platyceratops tatarinovi
Aliafanov, 2003
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Platyceratops („plochá rohatá tvár“) bol rod malého rohatého dinosaura, žijúceho v období vrchnej kriedy (stupeň kampán, asi pred 75 až 72 miliónmi rokov) na území dnešného Mongolska. Pravdepodobne ide o príslušníka čeľade Bagaceratopsidae.

Typový a jediný druh Platyceratops tatarinovi opísal paleontológ Aliafanov v roku 2003.

Klasifikácia[upraviť | upraviť kód]

Platyceratops patrí medzi rohaté dinosaury (ceratopsy), skupinu bylinožravých dinosaurov s papagájovitými zobákmi, ktoré sa vyskytovali v Severnej Amerike a Ázii počas obdobia vrchnej kriedy, ktorá skončila zhruba pred 65 miliónmi rokov.

Môže ísť o jedinca rodu Bagaceratops.[1]

Potrava[upraviť | upraviť kód]

Rovnako ako všetky ostatné rohaté dinosaury, aj Platyceratops bol bylinožravec. Keďže krytosemenné rastliny boli ešte v tomto období menej hojné ako dnes, je možné, že sa tento dinosaurus živil relatívne hojnými papradinami, cykasmi a ihličnanmi. Svojim silným zobákom bol schopný obštipkávať aj silné konáre a výhonky.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. MAKOVICKY, Peter J., NORELL, Mark A. Yamaceratops dorngobiensis, a new primitive ceratopsian (Dinosauria: Ornithischia) from the Cretaceous of Mongolia. American Museum Novitates, 2006, roč. 3530, s. 1 – 42. Dostupné online. DOI10.1206/0003-0082(2006)3530[1:YDANPC2.0.CO;2].

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]