Poecilia formosa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Poecilia formosa
Pofor u0.gif
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Poecilia formosa
Girard, 1859
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Poecilia formosa je sladkovodná ryba z čeľade živorodkovité (Poeciliidae).

Výskyt[upraviť | upraviť zdroj]

Žije v Severnej Amerike, v teplých, sladkých vodách severovýchodného Mexika a v najjužnejších oblastiach amerického štátu Texas (rieky Rio Grande a Nueces).

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Rozmnožuje sa gynogeneticky. Napriek tomu, že samica potrebuje na oplodnenie samca, samčí genetický materiál sa neintegruje do vajcových buniek, ktoré sú už diploidné (okrem výnimočných prípadov). Dcérske potomstvo sa teda skladá z identických klonov matky. V dôsledku sú v populácii tejto rybky výlučne samičky. Anglický názov Amazon molly prirovnáva P. formosa ku kmeňu žien-bojovníčok Amazoniek.

Vo voľnej prírode sa samice typicky pária so samcami z jedného zo štyroch rôznych druhov, buď Poecilia latipinna, Poecilia mexicana, Poecilia latipunctata, alebo zriedkavo aj Poecilia sphenops. Je možné, že sa v populácii P. formosa zriedkavo vyskytujú aj triploidné samce, ktoré by mohli navodiť partenogenézu. Takéto triploidné samce sú však v prírode veľmi zriedkavé a nie sú nevyhnutné na zachovanie druhu, preto sa populácia považuje za čisto samičiu.

Pohlavnú dospelosť dosahujú v období medzi prvým až šiestym mesiacom po vyliahnutí, a potom produkuje 60 až 100 mláďat každých 30 – 40 dní. Tento fakt má za následok veľký potenciál na rast populácie, ak sú prítomní samci jedného zo štyroch spomenutých druhov. Široká variabilita v dosahovaní pohlavnej dospelosti a v množstve potomstva sú dané dedične, teplotou vody alebo dostupnosťou potravy. V teplejších vodách (okolo 27 °C) s nadbytkom potravy dospievajú rýchlejšie a majú viac potomstva.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]