Portál:Letectvo/Vybraná osobnosť/6

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
KozhedubIN.jpg

Ivan Nikitovič Kožedub (ukr. Іван Микитович Кожедуб – Ivan Mykytovyč Kožedub; rus. Иван Никитович Кожедуб – Ivan Nikitovič Kožedub; * 8. jún 1920, Obražijevka (dnes Obražijivka), Černigovská gubernia (dnes Sumská oblasť), Ukrajinská SSR, dnes Ukrajina – † 8. august 1991, Moskva, Ruská SFSR, ZSSR, dnes Rusko) bol sovietsky pilot, letecké eso a najúspešnejší spojenecký stíhací pilot druhej svetovej vojny. Bol trojnásobným Hrdinom Sovietskeho zväzu a od roku 1985 bol maršalom letectva.

Narodil sa v rodine roľníka 8. júna 1920 v dedine Obražijevka v Černigovskej gubernii na území vtedajšej Ukrajinskej SSR. Neskôr študoval na strednom chemicko-technologickom učilišti. Navštevoval miestny aeroklub v meste Šostka.

V roku 1940 nastúpil do armády. Absolvoval Čugujevskú leteckú školu a neskôr v nej slúžil ako letecký inštruktor. Po vpáde nacistických vojsk bol spolu s leteckou školou evakuovaný do strednej Ázie. V tejto funkcii lietal na cvičných strojoch U-2 a I-16.

Na front sa mu podarilo dostať až po viacerých žiadostiach. V novembri 1942 bol nakoniec prevelený k 240. stíhaciemu leteckému pluku a 26. marca 1943 sa prvýkrát zúčastnil v rámci Voronežského frontu vzdušných bojov s nepriateľom.

celý článok...
ďalšie osobnosti