Potápka malá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Potápka malá
Tachybaptus ruficollis 1 (Marek Szczepanek).jpg
Stupeň ohrozenia
Vyhynutý Vyhynutý Vyhynutý vo voľnej prírode Kriticky ohrozený Ohrozený Zraniteľný Takmer ohrozený Ohrozený Najmenej ohrozený Najmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tachybaptus ruficollis
Pallas, 1764
Synonymá
potápka hnedá
Tachybaptus ruficollis-map-distribution.svg
Rozšírenie potápky malej
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Potápka malá alebo potápka hnedá[2] (lat. Tachybaptus ruficollis) je najmenšia potápka z čeľade potápkovitých žijúca na území Slovenska. Má zavalitý vzhľad s krátkym krkom. Počas párenia má gaštanovo hnedý krk a jasne žlté kútiky zobáku, inak je prevažne svetlo hrdzavá. Obidve pohlavia vyzerajú rovnako. Mláďatá sú takmer celé čierne s nezreteľnými pozdĺžnymi pruhmi.

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vábení nápadné neustávajúce trylky obidvoch partnerov (opakuje sa sloha bibibibi), obidvaja partneri plávajú oproti sebe a potom sa ponoria.

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Potápka hnedá žije iba na vodných plochách, rybníkoch a jazerách. Hniezdi v apríli až júli dvakrát ročne. Hniezdo je plávajúca kôpka vodných rastlín. Samica znáša 5 – 6 bielych, neskôr hnedých vajec, nekŕmivé mláďatá sa podobne ako pri ostatných potápkach schovávajú na chrbtoch rodičov. Živí sa najmä hmyzom, menej už mäkkýšmi, v zime aj rybkami.

Potápka hnedá je čiastočne sťahovavý vták, často prezimuje u nás na nezamrzajúcich vodných plochách, ale zvyčajne prezimuje v južnej Európe.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2016.3. Prístup 10. decembra 2016
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-12-12]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]