Potápka malá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Potápka malá
Tachybaptus ruficollis 1 (Marek Szczepanek).jpg
Stupeň ohrozenia
VyhynutýVyhynutýVyhynutý vo voľnej prírodeKriticky ohrozenýOhrozenýZraniteľnýTakmer ohrozenýOhrozenýNajmenej ohrozenýNajmenej ohrozenýIUCN stupne ohrozenia
[1]
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Tachybaptus ruficollis
Pallas, 1764
Synonymá
potápka hnedá
Tachybaptus ruficollis-map-distribution.svg
Mapa rozšírenie potápky malej

██ Hniezdiaca

██ Stála

██ Zimujúca

Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Potápka malá alebo potápka hnedá[2] (lat. Tachybaptus ruficollis) je najmenšia potápka z čeľade potápkovitých žijúca na území Slovenska. Obýva palearktickú, etiópsku a orientálnu oblasť. Na Slovensku bolo hniezdenie dokázané alebo pravdepodobné v 49,20 % mapovacích kvadrátov. Čiasťočne sťahovavý druh, zimovanie bolo zistené v 31,20 % mapovacích kvadrátov.[3]

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Potápka malá má zavalitý vzhľad s krátkym krkom. Počas párenia má gaštanovo hnedý krk a jasne žlté kútiky zobáku, inak je prevažne svetlo hrdzavá. Obidve pohlavia vyzerajú rovnako. Mláďatá sú takmer celé čierne s nezreteľnými pozdĺžnymi pruhmi.

Hlas[upraviť | upraviť zdroj]

Pri vábení nápadné neustávajúce trylky obidvoch partnerov (opakuje sa sloha bibibibi), obidvaja partneri plávajú oproti sebe a potom sa ponoria.

Výskyt a stav na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

Odhadovaný počet hniezdiacich párov je 1 000 – 3 000, zimujúcich jedincov 500 – 2 000. Veľkosť populácie i územie na ktorom sa vyskytuje sú stabilné, maximálna zmena do 20%. Ekosozologický status v roku 1995 žiadny. V roku 1998 žiadny. Európsky ochranársky status nezaradený SPEC. Stupeň ohrozenia S – vyhovujúci ochranársky status.[3]

Hniezdenie[upraviť | upraviť zdroj]

Potápka hnedá žije iba na vodných plochách, rybníkoch a jazerách. Hniezdi v apríli až júli dvakrát ročne. Hniezdo je plávajúca kôpka vodných rastlín. Samica znáša 5 – 6 bielych, neskôr hnedých vajec, nekŕmivé mláďatá sa podobne ako pri ostatných potápkach schovávajú na chrbtoch rodičov. Živí sa najmä hmyzom, menej už mäkkýšmi, v zime aj rybkami.

Potápka hnedá je čiastočne sťahovavý vták, často prezimuje u nás na nezamrzajúcich vodných plochách, ale zvyčajne prezimuje v južnej Európe.

Galéria[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. IUCN Red list 2017.3. Prístup 1. januára 2018
  2. KOVALIK, Peter, et al. Slovenské mená vtákov [online]. Bratislava : SOS/BirdLife Slovensko, 2010 (2016), rev. 2016-10-23, [cit. 2016-12-12]. Dostupné online.
  3. a b DANKO, Štefan; DAROLOVÁ, Alžbeta; KRIŠTÍN, Anton, et al. Rozšírenie vtákov na Slovensku. Bratislava : Veda, 2002. Autori druhu Alžbeta Darolová a Štefan Danko. ISBN 80-224-0714-3. Kapitola Potápka malá/Potápka hnedá, s. 63 – 65.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]