Pražská pamiatková rezervácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Obľúbený pohľad na historické jadro Prahy s Hradom a Karlovým mostom

Pražská pamiatková rezervácia (skr. PPR) je najväčšou pamiatkovou rezerváciou v Česku a jedna z najväčších rezervácií na svete. Bola vyhlásená nariadením vlády Českej socialistickej republiky č. 66/1971 Zb. Počnúc rokom 1992 je zapísaná pod názvom Praha – historické jadro mesta v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, ku ktorej je však navyše pripojený aj Zámok Průhonice s priľahlým parkom.

Územný rozsah[upraviť | upraviť zdroj]

Nariadenie vlády Českej socialistickej republiky č. 66/1971 Zb. spolu s mapou

Rezervácia zaberá rozlohu o výmere 8,66 km², čo je 1,74 % z celého územia Prahy. Zahŕňa historické jadro mesta, konkrétne najmä tieto mestské časti:

V menšej miere zasahuje aj do týchto štvrtí:

Územný rozsah PPR je veľmi podobný rozsahu Prahy pred pripojením Holešovíc v roku 1884. Približne 1,00 km² z rozlohy rezervácie pripadá na rieku Vltavu. Ochranné pásmo PPR zaberá plochu 89,63 km².

Na území rezervácie je 1 322 pamiatkovo chránených domov, značný počet objektov drobnej architektúry, technické pamiatky a historické záhrady i parky. Z celkového počtu je 60 % objektov starších než 100 rokov, 22% pochádza z obdobia medzi rokmi 19001945 a 8% bolo postavených po roku 1945.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Rotunda svätého Martina, najstaršia zachovaná stavba v oblasti Vyšehradu

Nasledujúci zoznam uvádza len najdôležitejšie pamiatky. Hrubo sú vyznačené objekty, ktoré sú zároveň národné kultúrne pamiatky.

Kostoly a kaplnky

Paláce

Kláštory

Stavby určené pre vzdelanie a kultúru

Ostatné stavby

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]