Preskočiť na obsah

Priepasné

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Priepasné
obec
Mohyla M. R. Štefánika nad obcou
Štát Slovensko Slovensko
Kraj Trenčiansky kraj
Okres Myjava
Región Kopanice
Nadmorská výška 343 m n. m.
Súradnice 48°42′03″S 17°35′27″V / 48,7009°S 17,5908°V / 48.7009; 17.5908
Rozloha 13,71 km² (1 371 ha) [1]
Obyvateľstvo 354 (31. 12. 2023) [2]
Hustota 25,82 obyv./km²
Prvá pís. zmienka 1957
Starosta Peter Czere[3] (nezávislý)
PSČ 906 15 (pošta Košariská)
ŠÚJ 504696
EČV (do r. 2022) MY
Tel. predvoľba +421-34
Adresa obecného
úradu
Obecný úrad Priepasné 109
Poloha obce na Slovensku
Poloha obce na Slovensku
Map
Interaktívna mapa obce
Wikimedia Commons: Priepasné
Webová stránka: priepasne.sk
Mapový portál GKÚ: katastrálna mapa
Freemap Slovakia: mapa
OpenStreetMap: mapa
Portály, ktorých súčasťou je táto stránka:

Priepasné je obec na Slovensku v okrese Myjava v Trenčianskom kraji.

Obec Priepasné sa rozprestiera v západnej časti Slovenska na 48°50' severnej zemepisnej šírky a 17°30' východnej zemepisnej dĺžky. Územne je začlenená do okresu Myjava v Trenčianskom kraji.

Reliéf obce je členitý, v obci sa striedajú pohoria s výškou približne 500 m n. m. s dolinami. Juhozápadnú hranicu tvorí hrebeň pohoria Bradlo dosahujúci nadmorskú výšku 544 m n. m. Na tomto vrchu sa nachádza národná kultúrna pamiatka, mohyla Milana Rastislava Štefánika, rodáka z obce Košariská.

Najnižšia výška na území obce je 300 m n. m. Ide o miesto na hraniciach územia U Minárčiných a druhé na hraniciach územia Pod Mierkovým. Rozloha obce je 1 371 ha, z toho 500 ha tvorí lesný porast. Obec má cestné spojenie cez susednú obec Polianku s okresným mestom Myjava, vzdialeným 10 km. Ďalej západným smerom s mestom Brezová pod Bradlom, ktoré je vzdialené 7 km a smerom na východ s obcou Košariská vzdialenou 4 km.

Obec Priepasné nepredstavuje jeden monolitný celok sústavne zastavenej plochy (dedina). Osídlenie je kopaničiarskeho charakteru. Jednotlivé kopanice, osady a samoty sú roztrúsené po celom území obce.

Obec má celkovo 19 lokálnych osídlení pomenovaných väčšinou podľa obyvateľov, ktorých mená v danej kopanici prevládajú, prípadne prevládali v minulosti: Batíková, Dlhý Vršek (miestne sa rozdeľuje na Haluzice, Pažite a Výhon), Jandech Dolina, Jurčatári, Končiny, Podmynárová, U Bachárov, U Bielych, U Blatniakov, U Čúvalov, U Hrajnohov, U Kázikov, U Kopeckých, U Markov, U Mosnáčkov, U Petráši, U Potúčkov, U Ševcov a U Zubákov.

Cez obec preteká v rokoch 1962-1963 zregulovaný potok, miestne nazývaný "Priepasňanský potok".

Hranicu obce smerom východným tvorí chotár obce Krajné, smerom na juh až juhovýchod sa rozprestiera územie obce Košariská, na juhozápad až západ sa rozprestiera hranica mesta Brezová pod Bradlom a severnú hranicu hranica obce Polianka. Územné hranice sú riešené v súlade s prírodnými hranicami, ktoré tvorí reťaz pohorí. Najvýznamnejšie z nich sú Bradlo, Batková a Lipovec.

Postupné začiatky rozrastania sa obce sú datované ako súčasť Brezovej, pretože Priepasné spolu s Košariskami patrili k Brezovej až do roku 1926. Cirkevne sa však Košariská-Priepasné odčlenili od Brezovej už v roku 1870, kedy obyvatelia Košarísk dali na súdne trovy v Prahe 150 000 korún, aby dostali povolenie vytvoriť si samostatnú cirkevnú obec, nezávislú od Brezovanov. Samostatná obec vznikla až v roku 1957 odčlenením od susednej obce Košariská.

Názov Priepasné pochádza od slova „pasenie“. Meno obce úzko súvisí s menom obce Košariská, kde sa v dávnej minulosti pásli ovce a tieto ovce sa cez obec Priepasné pásli (prepásali), odtiaľ názov obce Priepasné. Mnoho ľudí si mýli obec Priepasné s menom Priepastné, ako by pomenovanie bolo odvodené od slova priepasť.

Symboly obce

[upraviť | upraviť zdroj]

Prvý znak zaznamenávame na pečatidle z roku 1786, keď sa kopanice Košarísk a Priepasného prvýkrát odčlenili od obce Brezová a utvorili spoločnú obec. V priebehu 18. storočia zanikla, znova bola utvorená v roku 1926 opäť ako obec Košariská-Priepasné. Znakom obce bola stojaca holubica s ratolesťou v zobáku.

 1. Pečatidlo, v strede ktorého je holubica s ratolesťou v zobáku, okolo letopočet 1786. Bez kruhopisu.
 2. Pečatidlo s tým istým motívom, holubica obrátená na opačnú stranu, okolo letopočet 1786. Kruhopis : EX POSESIO KOŠARIC.A.PREPASNE.
 3. Pečiatka z obdobia r. 1945. Znak podľa pečatidla bez kruhopisu.Kruhopis : MIESTNY NÁRODNÝ VÝBOR KOŠARISKÁ-PRIEPASNÉ. V roku 1957 sa obidve jej časti osamostatnili a každá obec má svoje symboly.

Súčasné symboly obce Priepasné boli zaevidované v roku 1996 v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou P-66/96 a slávnostne dané do užívania na zasadnutí Obecného zastupiteľstva v Priepasnom.

Erb obce tvorí v zelenom štíte strieborná pec.

Kultúra a zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Pomník náboženského útlaku evanjelikov v osade U Mosnáčkov, kamenný objekt na pôdoryse obdĺžnika z roku 1938. Pripomína miesto kde sa stretávali evanjelickí veriaci počas obdobia náboženského útlaku po roku 1733. Staviteľom pomníka bol Štefan Pavelka, nechal ho postaviť evanjelický cirkevný zbor v Brezovej pod Bradlom.
 • Chata na Bradle (NKP), bývalá strážnica Mohyly M. R. Štefánika, jednopodlažný trojtraktový funkcionalistický objekt z roku 1936.[4] Autorom objektu je pravdepodobne architekt Dušan Jurkovič, autor mohyly. Objekt má fasádu z pohľadovej režnej tehly a plochú strechu.

Zaujímavosti

[upraviť | upraviť zdroj]

Od roku 1999 je v obci pamätník gen. Dr. M. R. Štefánika, ktorý bol postavený v roku 1999 pri príležitosti 80. výročia jeho smrti. Pamätník naprojektoval Prof. Ing. Arch. Ľudovít Jendreják. Na pamätníku sa nachádzajú mená občanov obce, ktorí padli v I. a II. svetovej vojne. Pamätník sa nachádza pri Obecnom úrade v Priepasnom.

Výraznejšie sa kultúra formuje v obci po prvej svetovej vojne, kedy sa na celom okolí formovali prvé slovenské spolky. V roku 1928 vznikol Slovenský národný bratský spolok a v roku 1929 vznikol Slovenský národný sesterský spolok. Prvé divadelné predstavenia sa v obci hrávali už v roku 1880, kedy bola postavená prvá škola v obci.

Spoločenské organizácie

[upraviť | upraviť zdroj]

V našej obci pôsobí v súčasnej dobe sedem spoločenských a záujmových organizácií, ktoré obohacujú spoločenský a kultúrny život v obci.

 • Dobrovoľný hasičský a záchranný zbor Priepasné
 • Slovenský zväz drobnochovateľov v Priepasnom
 • Únia žien Slovenska v Priepasnom
 • Slovenský Červený kríž v Priepasnom
 • Jednota dôchodcov Slovenska v Priepasnom
 • Poľovnícka združenie Priepasné
 • Telovýchovná jednota Slovan Priepasné
 • Evanjelická cirkev

Na území obci sa nachádzali štyri školy, tri z nich sa ešte zachovali, ale v súčasnej dobe funguje len jedna, v ktorej je dnes materská škola.

Zo športu v obci dominuje futbal a turistika.

Vznik futbalu siaha do roku 1934, keď sa tu odohrali prvé futbalové zápasy pod vedením učiteľa Ondreja Senku.

V obci sa v roku 1959 založila Telovýchovná jednota Slovan Priepasné. Každoročne sa zúčastňujú majstrovských futbalových súťaží. V súčasnosti hrajú III. triedu – juh.

V roku 1979 bol v obci vybudovaný lyžiarsky vlek, ktorý využívali i lyžiari z okolia. V súčasnosti už nie je v prevádzke a ani zariadenie nezodpovedá dnešným požiadavkám. Možnosť lyžovania poskytuje neďaleké Bradlo, kde je i lyžiarsky vlek.

V roku 1989 sa v obci vybudovalo športové zariadenie na ihrisku v roku 1989, kde pribudli šatne, sprchy a ubytovacie priestory pre asi 45 ľudí. Zriadila sa i posilňovňa.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
 1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [online]. Bratislava: ÚGKK SR, [cit. 2011-12-31]. Dostupné online.
 2. Počet obyvateľov podľa pohlavia – obce (ročne) [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, rev. 2024-03-28, [cit. 2024-04-10]. Dostupné online.
 3. Voľby do orgánov samosprávy obcí 2022 : Zoznam zvolených starostov [online]. Bratislava: Štatistický úrad SR, 2022-10-30. Dostupné online.
 4. Register nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok [online]. Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Dostupné online.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
 • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Priepasné

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]