Pružinka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pružinka
potok
Zdrojnica Žilinská kotlina
Ústie Váh
Dĺžka 17,7 km
Povodie Váh
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-08-014
Číslo recipienta 4-21-08-2756
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Pružinka je vodný tok na Strednom Považí, preteká územím okresov Považská Bystrica a Púchov. Je to ľavostranný prítok Váhu s dĺžkou 17,7 km a priemerným prietokom 1,2 m³/s v ústí.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Domanižskej kotline pri osade Briestenné v nadmorskej výške približne 480 m n. m.

Smer toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie najprv na západ, v obci Pružina sa stáča na severozápad. Po pribratí pravostranného Sverepca pokračuje k obci Beluša na západ. Pred touto obcou sa delí na dve ramená, hlavné pokračuje juhojuhozápadným smerom centrom obce až k miestu, kde sa obe ramená znovu spojujú, potom sa ohýba severozápadným smerom, podteká Nosický kanál a na krátkom úseku tečie k ústiu na juhozápad.

Geomorfologické celky[upraviť | upraviť zdroj]

Prítoky[upraviť | upraviť zdroj]

  • pravostranné: potok z oblasti Za Ostrým vrchom, potok z lokality Hvíždelky, Zákopčianka, Podskalský potok, prítok z juhojuhovýchodného svahu Prielohov (522,1 m n. m.), potok z obce Horný Lieskov, prítok prameniaci severne od kóty 376,0 m, Sverepec, prítok prameniaci východne od kóty 386,7 m, Visolajský potok, prítok z oblasti Praveca, Konopný potok (ústi do hlavného ramena v Beluši)
  • ľavostranné: tri krátke prítoky z oblasti Pod Sekanou, tri krátke prítoky prameniace západne od obce Pružina, prítok od samoty Podstrážie, Strážovský potok, prítok zo severného úpätia Ostrej Malenice (909,2 m n. m.), prítok z východného svahu Babieho (481,0 m n. m.), Slopniansky potok, prítok prameniaci severne od kóty 470,3 m, prítok prameniaci východne od Borovej hôrky (471,6 m n. m.), dva prítoky z oblasti Krškovho lazu, prítok zo severozápadného svahu Borovej hôrky, prítok prameniaci západne od osady Pápežov laz, Kamenický potok, prítok zo západoseverozápadného svahu Vŕšku (461,8 m n. m.) - miestne zvaný Kyslá voda

Ústie[upraviť | upraviť zdroj]

Pružinka sa vlieva do Váhu, pričom pred obcou Beluša sa koryto vetví na dve ramená, hlavné koryto ústi do Váhu západne od obce v nadmorskej výške cca 244,5 m n. m., kým vedľajšie rameno ( Staré koryto ) sa zväčša vracia do hlavného koryta v centre Beluše, oddeľuje sa ďalšie rameno, ktoré ústi do Slatinského potoka západne od Hlože v nadmorskej výške približne 246 m n. m.

Obce[upraviť | upraviť zdroj]