Pyramída Ameneja Aamua

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Svetové dedičstvo UNESCO
Svetové dedičstvo UNESCO
Pyramída Ameneja Aamua
ÚDAJE
Lokalita: Dahšúr
Staviteľ: Amenej Aamu
Obdobie: 13. dynastia
Typ: pravá
Materiál: nepálená tehla
Základňa: 52,5 m
Hrobka Ka: žiadna
Pyramídy kráľovien: žiadna
 

Súradnice: 29°46′54.83″S 31°13′17.46″V / 29,7818972°S 31,2215167°V / 29.7818972; 31.2215167

Dispozícia pyramídy a jej komplexu.

Pyramída Ameneja Aamua alebo Pyramída Ameneja Kemaua je kráľovská hrobka, ktorá leží pri juhovýchodnom okraji jazera Dahšúr pri rovnomennej dedine v Egypte.

Pyramídu nechal postaviť faraón 13. dynastie Amenej Aamu[1] (okolo 1750 pred Kr.), inak neznámy panovník, možno totožný s faraónom Sehotepibrem z Turínskeho zoznamu kráľov.

Pyramída a komplex[upraviť | upraviť zdroj]

Nadzemná časť objektu je skoro úplne zničená. Podzemná časť je trochu viac zachovaná. Do subštruktúry sa vstupuje vchodom spred východnej steny pyramídy, ktorý nie je umiestnený osovo voči nej. Od vstupu pokračuje zostupná chodba až po prvý z troch uzatváracích kamenných blokov, od ktorého sa chodba trikrát lomí v rôznych úrovniach a končí v pohrebnej komore, ležiacej takmer pod zvislou osou pyramídy. Na vzdialenejšej polovici jej dna je vytesaná jama, v ktorej je umiestnený obrovský kremencový monolit, do ktorého bol vyhĺbený otvor pre rakvu s múmiou a menší pre kanopickú skrinku. Na druhej strane pri vchode do komory ležal kryt, ktorý po pohrebe presunuli na druhú stranu miestnosti, a tak uzavrel rakvu a kanopy v monolite. Približne v strede pozdĺžnej steny komory, v úrovni konca zasunutého krytu, sa nachádza výklenok s tretím uzatváracím kamenným blokom, ktorý sa po uzatvorení rakvy v monolite vysunul a v strede prehradil pohrebnú komoru. Zlodeji však aj tento systém prekonali a hrobku vylúpili.[2] V komore ostali len úlomky alabastrových kanôp s menom majiteľa, podľa ktorých ho dnes možno určiť.[3]

Výskum[upraviť | upraviť zdroj]

Pyramídu objavil roku 1957 americký matematik, archeológ a etnograf Charles Arthur Musès, dôkladnejší výskum urobili až talianski egyptológovia Vito Maragioglio a Celeste Ambrogio Rinaldi v roku 1968.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Meno môže znieť aj Amenej Kemau. Prvá alternatíva staroeg. Aamu – „Ázijec“ je podľa Vernera pravdepodobnejšia. (Verner 2008, s. 339)
  2. Verner 2008, s. 340
  3. Lehner 1997, s. 185

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]