Ratajské rybníky

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Ratajské rybníky
Prírodná pamiatka
PP Ratajské rybniky.jpg
Ratajské rybniky
Štát Česko Česko
Región Pardubický kraj
Okres Chrudim
Lokalita Hlinsko
Nadmorská výška 585 – 595 m n. m.
Súradnice 49°46′11″S 15°56′10″V / 49,76972°S 15,93611°V / 49.76972; 15.93611
Rozloha 11,4159 ha
Vznik 1. december 1990[1]
 - Vyhlásil Okresný národný výbor Chrudim
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 1634
Česko: Ratajské rybníky
Ratajské rybníky
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Ratajské rybníky
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
CZ0534055

Ratajské rybníkyprírodnou pamiatkou v Česku (kód ÚSOP 1634[2]) a Európsky významnou lokalitou (kód ÚSOP 2972[3]) na katastrálnom území mesta Hlinska v okrese Chrudim v Pardubickom kraji. Územie prírodnej pamiatky je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Žďárské vrchy, ktorú spravuje Agentúra ochrany prírody a krajiny Českej republiky (AOPK ČR) prostredníctvom Regionálneho pracoviska Správa CHKO Žďárské vrchy[4].

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Predmetom pre osobitne chránené územie je spoločenstvo troch kaskádovito vybudovaných rybníkov, mokradí a vlhkých slatinných lúk v ich okolí s cenným biotopom chránených a ohrozených druhov rastlín a živočíchov.

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Vodstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Sústava troch ratajských rybníkov je prietoková, najvyššie položený je Horný Ratajský rybník, do ktorého sa sťahuje voda z mokradí a rašelinových lúk nad ním a tiež ho napája niekoľko bezmenných potokov stekajúcich po svahu vrchu Čertovina (655 m n. m.).

V kaskáde pod Horným ratajským rybníkom je zemepisne nepomenovaný a najmenší z rybníkov, ktorý je osadený leknami a priamo pod hrádzou je vyvedený prepad vody z neďalekého vodného zdroja. Voda z neho a z odtoku rybníka napája najnižšie položený Dolný Ratajský rybník. Z územia prírodnej pamiatky Ratajské rybníky odvádza vodu bezmenný vodný tok do zhruba sto metrov vzdialeného Blatenského potoka, ktorý je pravostranným prítokom neďalekej rieky Chrudimky.

Flóra a fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Pobrežné porasty rybníkov s hustými skupinami drevín aj solitérnych stromov prechádzajú do druhovo pestrých rašelinových až slatinných lúk a vytvárajú tak priaznivé stanovištia pre hniezdenie vtáctva, bohatú populáciu obojživelníkov a hmyzu, ktorých život je spätý s vodou. Zo žiab je silne zastúpený skokan hnedý, ktorý sa tu rozmnožuje a v jarných mesiacoch sa objavuje v silnom počte.

Na území prírodnej pamiatky žije aj mnoho druhov motýľov, vyskytuje sa tu modráčik bahniskový aj vzácny motýľ vlhkých lúk modráčik krvavcový.

V trvalo zamokrených priehlbinách sa darí ohrozeným druhom machorastov a v lúčnych porastoch za Horným ratajským rybníkom koncom leta rozkvitá vzácny horec pľúcny. Ide o jedinú lokalitu jeho výskytu v CHKO Žďárské vrchy.

Geomorfologicky je územie prírodnej pamiatky súčasťou Českomoravskej vrchoviny.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-03-23]. Dostupné online. (po česky)
  2. [1]
  3. [2]
  4. [3]

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Ratajské rybníky na českej Wikipédii.