Anenské údolí (prírodná rezervácia)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anenské údolí
Prírodná rezervácia
Štát Česko Česko
Región Pardubický kraj
Okres Chrudim
Lokalita Hroubovice, Skuteč
Nadmorská výška 320 – 420 m n. m.
Súradnice 49°52′20″S 15°59′26″V / 49,87222°S 15,99056°V / 49.87222; 15.99056
Rozloha 74,19 ha
Vznik 1. február 2001[1]
 - Vyhlásil Okresný úrad Chrudim
Správa AOPK ČR
Kód AOPK ČR 2117
Česko: Anenské údolí
Anenské údolí
Poloha na mape Česka
Wikimedia Commons: Anenské údolí (nature reserve)
Webová stránka: Biolib.cz
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:
Európsky významná lokalita
CZ0534051

Anenské údolí je prírodná rezervácia ev. č. 2117 ležiaca väčšou časťou v k.ú. Skuteč a menšou v k.ú. Hroubovice v okrese Chrudim (Pardubický kraj). Chránené územie spravuje Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR, celková rozloha zvlášť chráneného územia činila 56,2 ha. V roku 2014 bola nariadením Pardubického kraja č.1/2014 rozloha územia rozšírená na 74,19 ha.

Ochrana[upraviť | upraviť zdroj]

Dôvodom ochrany je zachovanie rastlinných spoločenstiev mezofilných lesov, jelšín v okolí potoka, suchomilných trávnikov a vlhkých lúk s výskytom ohrozených druhov rastlín a živočíchov v krajinársky hodnotnom údolí Anenského potoka. Koryto Anenského potoka v južnej časti údolia je upravené napriamením, ale väčšia časť má prirodzený charakter s meandrami.

Prírodné pomery[upraviť | upraviť zdroj]

Vodstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Vyviera tu železitý prameň vody, nad ktorým bola v roku 1831 postavená kaplnka, ktorej patrónkou sa stala svätá Anna. Boli tu vybudované aj malé vodné kúpele, ešte v roku 1920 sa uvádza, že Anenské údolie s kaplnkou sv. Anny u Skutče je pútnické miesto s vaňovými a parnými kúpeľmi a užíva sa prameň železito-vápenatej vody. Stával tu aj výletný hostinec a organizovali sa tu púte.

Anenské údolí, prírodná rezervácia - označenie pri vstupe na chránené územie.

Geológia[upraviť | upraviť zdroj]

Anenské údolí je zaujímavé aj ako geologická lokalita a je súčasťou územia, na ktorom vznikol Národný Geopark Železné hory. Podložie Anenského údolia tvoria kriedové horniny (mezozoika). V spodných vrstvách sa nachádzajú kvádrové pieskovce cenomanu, prevrstvené kremičitými vápnitými ílovcami (opuka) spodného turónu. Územie leží vo východnej časti Chrudimskej tabule, ktorá sa nazýva Hrochotýnecká tabuľa. Nadmorská výška územia prírodnej rezervácie sa pohybuje v rozmedzí 324−420 m n. m.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Počas vertebratologického prieskumu prírodnej rezervácie v priebehu 16 dní od apríla do augusta 2001 bol zaznamenaný výskyt 95 druhov stavovcov (3 druhy rýb, 5 druhov obojživelníkov, 4 druhy plazov, 67 druhov vtákov, 16 druhov cicavcov), z ktorých 21 bolo osobitne chránených.[2]

Ohrozenie a problémy[upraviť | upraviť zdroj]

V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch 20. storočia v Anenskom údolí usporadúval skutečský Automotoklub bývalej organizácie Zväzarmu motokrosové preteky a majstrovstvá vtedajšej ČSSR. Ešte dnes sú na svahoch Anenského údolia viditeľné stopy po motokrosovej trati.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Stránky AOPK ČR [online]. [Cit. 2016-03-13]. Dostupné online. (po česky)
  2. Lemberk, Vladimír, 2001: Obratlovci přírodní rezervace Anenské údolí u Skutče. Východočeský zborník prírodovedný. Práca a štúdie 9: s. 135-147.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anenské údolí (přírodní rezervace) na českej Wikipédii.