Preskočiť na obsah

Replikant (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Replikant
Originálny názov Replicant
Žáner akčný film
sci-fi
Dĺžka 101 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 2001
Rozpočet 20.000.000$
Filmový štáb
Réžia Ringo Lam
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb

Replikant (angl. Replicant) je americký akčný sci-fi film, ktorý režíroval Ringo Lam. V hlavných úlohách sa predstavili Michael Rooker a Jean Claude Van Damme. Odohráva sa vo Vancouvri, Britská Kolumbia, Kanada a v Seattli, Washington, Spojené štáty. Ide v poradí o druhú Van Dammeovu spoluprácu s čínskym režisérom Ringom Lamom. Van Damme hrá dvoj-úlohu aj v inom Lamovom filme, Maximálne riziko (1996) a tiež vo filme Dvojitý zásah z roku 1991.

Edward "The Torch" Garrotte (Jean Claude Van Damme) je sériový vrah, orientujúci na zabíjanie žien, ktoré potom upaľuje. Ďalší rys jeho obetí je fakt, že všetky ženy sú matky.

Jake Riley (Michael Rooker) je policajný detektív v Seattli, ktorý sa posledné tri roky pokúša chytiť Garrottea. Pár dní pred Jakeovým odchodom do dôchodku Garrotte znovu udrie, ale Jake už na prípade nepracuje.

Tajná vládna agentúra najmä Jakea ako konzultanta k projektu, na ktorom práve pracuje. Vyklonovali Garrottea z dôkazov nájdených na miestach činu a potrebujú Jakea, aby im pomohol vytrénovať tohto replikanta (Jean Claude Van Damme), ktorý má niektoré Garrotteove genetické spomienky, vrátane telepatického prepojenia, ale správa sa ako novorodenec vo všetkých ostatných smeroch. Replikant má telo 40-ročného chlapa, ale myseľ dieťaťa. Jakeova práca je pomôcť použiť replikatna na vystopovanie Garrotta tak, že použije jeho spomienky zakotvené v Garrotteovej DNA.

Ako replikant a Jake pracujú na vystopovaní Garrottea, rastie medzi nimi napätie. Jake cíti, že sa replikant kedykoľvek môže obrátiť proti nemu, pretože Garrotteov zabijacky inštinkt nad ním môže prevládnuť a diktovať replikantove zámery. Replikant sa snaží pochopiť svet a život. Snaží sa tiež pochopiť svoje prepojenie s Garrotteom a prečo sa k nemu Jake správa tak hrubo. Tým, že spolu pracujú, replikant vníma Jakea viac ako priateľa, ako rodinu. Hoci je Jake na neho hrubý, replikant u neho hľadá ochranu a poradenstvo počas toho, ako sa títo dvaja pokúšajú chytiť Garrottea a zastaviť ho raz a navždy.