Levie srdce (film)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Levie srdce
Originálny názov Lionheart
Žáner Akčný film
Dĺžka 105 minút
Štát USA
Pôvodný jazyk anglický
Rok 1990
Spoločnosť Universal Pictures
Rozpočet 6.000.000$
Zárobok 24.078.196$
Filmový štáb
Réžia Sheldon Lettich
Scenár S.N. Warren
Jean Claude Van Damme
Sheldon Lettich
Produkcia Eric Karson
Ash R. Shah
Anders P. Jensen
Hudba Jerry Goldsmith
Herecké obsadenie
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Levie srdce (angl. Lionheart) je americký akčný film režiséra Sheldona Letticha z roku 1990 s Jeanom Claude Van Dammem v hlavnej úlohe.

Zápletka[upraviť | upraviť zdroj]

Van Damme hrá Lyona Gaultiera, vojaka francúzskej cudzineckej légie nachádzajúcej sa v Djibouti v Severnej Afrike. Dezertuje potom, čo ho nechcú pustiť, aby šiel za svojim bratom, ktorý je v nemocnici po útoku gangstrov a utečie do Spojených štátov, pretože chce pomôcť bratovej rodine, ktorý medzitým zraneniam podľahol. Docestuje do New Yorku a potrebuje sa dostať do Kalifornie, kde bývajú. Na svojej ceste stretáva muža menom Joshua, ktorý za peniaze organizuje bojové zápasy. Ďalej ide s ním a stretáva Cynthiu, ktorá sa špecializuje na to isté. Rýchlo príde na to, že je to najlepší spôsob, ako zarobiť peniaze, ktoré potrebuje, tak bojuje v bojoch s holými rukami a bez pravidiel. Dostane sa do Los Angeles a vypátra, kde býva žena jeho mŕtveho brata. Tá je spočiatku spupná a odmieta od neho pomoc v akejkoľvek podobe, hoci ju očividne potrebuje. Lyon sa rozhodne bojovať, aby pomohol švagrinej a neteri a finančne ich podporuje prostredníctvom Joshuu, ktorý sa vydáva za úradníka z poisťovne a pravidelne im nosí šeky.
Medzitým Lyona vypátra légia a pokúša sa ho zatknúť. Jemu sa to samozrejme nepáči, takže nasleduje súboj. Síce im ujde, ale so zlomeným rebrom. Krátko na to má náročný zápas s bojovníkom menom Atilla. Po intenzívnom zápase, z ktorého vyplýva, že Atilla vyhrá, Lyon sa vzoprie, pozbiera všetky svoje sily, aby ho porazil. Zápasu sa zúčastnia aj príslušníci légie a chcú ho zatknúť. Eskortujú ho späť do jeho bytu a dajú mu nejaký čas nato, aby sa umyl a pripravil na deportáciu do Severnej Afriky. Po emocionálnom rozlúčení Lyon s príslušníkmi légie v aute spomalia. Nechajú Lyona odísť, s rešpektom voči jeho vôli aj počas zápasu aj pri neustálom pomáhaní svojej švagrinej. Lyon sa vracia do bytu, kde sú všetci, švagriná, neter i Joshua prekvapení a vďační, že sa vrátil.