Riasavce

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
riasavce
Fächerflügler.png
Xenos peckii (1) samec, (2) samica.
Vedecká klasifikácia
Vedecký názov
Strepsiptera
Kirby, 1813
Vedecká klasifikácia prevažne podľa tohto článku

Riasavce (Strepsiptera) je rad holometabolného hmyzu.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Riasavce sú extrémne špecializovaná skupina hmyzu, silne pozmenená spôsobom života.

Samce sú pohyblivé, s unikátnou stavbou krídel - predné krídla sú premenené na krovkovité rudimenty (v starších systémoch môžu byť riasavce zaraďované k chrobákom, v extrémnych prípadoch iba ako čeľaď), kým zadné krídla sú široké, blanité, so zanikajúcou žilnatinou.

Samice sú neotenické a môžu byť dvojakého typu - u primitívneho podradu Mengenillidia sú larvovité, s ešte funkčnými nôžkami, kým u vyšších riasavcov (podrad Stylopidia) sú apódne, červovité, a nikdy neopúšťajú hostiteľa, z ktorého pomedzi bruškové sklerity vyčnieva len predná časť tela.

Rozmnožovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Samec má zakrpatené ústne orgány, vôbec neprijíma potravu a po kopulácii hynie. Kopulácia je tiež unikátna, pretože samica nemá pošvu: samec preráža chitinizovaným penisom stenu jej tela na ľubovoľnom mieste (tzv. „traumatická inseminácia“). Z vajíčok sa liahnu invázne larvičky - triungulinoidy, ktoré vyhľadávajú hostiteľa.

Potrava[upraviť | upraviť zdroj]

Riasavce parazitujú u mnohých skupín hmyzu, často z kohorty Polyneoptera, ale i u blanokrídlovcov. I keď sú zväčša považované za rarity, v skutočnosti sú skôr ťažko zistiteľné. V strednej Európe prichádza do úvahy asi 25 druhov, napr. Xenos vesparum, parazit ôs z rodu Polistes.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Riasavce
  • Spolupracuj na Wikidruhoch Wikidruhy ponúkajú informácie na tému Riasavce