Preskočiť na obsah

Rosinka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rosinka
potok
Potok vo Višňovskej doline
Štát Slovensko Slovensko
Región Žilinský
Okres Žilina
Prítoky
 - ľavostranné Mlynárov potok,
Malá voda
 - pravostranné Jarok, Trnovka
Mesto Žilina
Prameň
 - poloha Minčol, Lúčanská Fatra
 - výška 940 m
Ústie Váh
 - poloha Žilina
 - výška 340 m
 - súradnice 49°12′54″S 18°46′34″V / 49,215°S 18,7761°V / 49.215; 18.7761
Dĺžka 12 km
Rád toku III.
Hydrologické poradie 4-21-06-008
Číslo recipienta 4-21-06-6392
Poloha ústia
Poloha ústia
Wikimedia Commons: Rosinka
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Rosinka je potok na Hornom Považí, v okrese Žilina.[1] Je to ľavostranný prítok Váhu a je tokom III. rádu. Potok Rosinka (v minulosti uvádzaný názov Višňovka) vyteká z Višňovskej doliny v Malej Fatre v povodí Váhu. Predstavuje unikátnu lokalitu s veľkou prírodnou zachovalosťou, s bohatým zastúpením viacerých vzácnych čistomilných druhov makrozoobentosu.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení v Lúčanskej Fatre na SZ úpätí vrchu Minčol (1 364 m n. m.) vo výške okolo 940 m n. m.[2]

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Od prameňa tečie SZ smerom Višňovskou dolinou. V podobe bystriny sa asi po 3 km dostáva v nadmorskej výške cca 550 m n. m. do Žilinskej kotliny a zároveň obce Višňové, kde priberá niekoľko prítokov. Jej tok vytvára prirodzenú nivu, kde je sústredená zástavba, rozširujúca sa v strede obce. Rosinka tu ešte priberá vody ľavostranného Mlynárovho potoka a pravostranného, nazývaného Jarok. Na konci Višňového je nadmorská výška 420 m n. m. a znižuje sa aj sklon toku. Približne 7 km od prameňa sa tak bystrina spomaľuje a vteká do obce Rosina.

Tu je údolie potoka už široké a poskytuje priestor na rozvoj obce. Mierne kľukatým tokom sa v dolnej časti obce odkláňa od hlavnej cesty, vedúcej do Žiliny, aby v nadmorskej výške cca 370 m n. m. opustila obec. V rovinatom prostredí ešte priberá ľavostrannú Malú vodu, jediný významnejší prítok v obci.

Po kilometri pokojného toku lúkami sa opäť dostáva do obytnej zástavby, teraz už žilinskej mestskej časti Trnové. Tu priberá pravostranne Trnovku a vteká do časti Rosinky, ktoré sú predzvesťou jej konca. Rovinaté brehy tu vystupujú a vytvárajú akúsi Rosinskú bránu, ktorou Rosinka vteká do Váhu, upraveným korytom priamo pod priehradným múrom Vodného diela Žilina. Vody, pozberané na SZ svahoch Lúčanskej Malej Fatry odovzdáva najväčšej slovenskej rieke po viac ako 10 km putovaní SZ smerom a prekonaní výškového rozdielu 600 metrov.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Názvy vodných tokov [online]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra SR, [cit. 2022-03-09]. Dostupné online.
  2. Malá Fatra - Martinské hole, Letná turistická mapa 1:50 000, Vojenský kartografický ústav, š.p., Harmanec, 2000
  3. Mapový portál HIKING.SK [online]. Denník N, [cit. 2022-03-09]. Dostupné online.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Rosinka

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]