Preskočiť na obsah

STEREO (satelity)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
STEREO-A

PrevádzkovateľUSA, NASA-GSFC
VýrobcaUSA, JHU-APL
Typ misie slnečná sonda
DružicaSlnka
Dátum štartu26. október 2006
KozmodrómCape Canaveral
Nosná raketaDelta 2
Trvanie2 roky
COSPAR ID2006-047A Space 40
Kat. číslo29510
Hmotnosť624,2 kg (vzletová)
STEREO-B

PrevádzkovateľUSA, NASA-GSFC
VýrobcaUSA, JHU-APL
Typ misie slnečná sonda
DružicaSlnka
Dátum štartu26. október 2006
KozmodrómCape Canaveral
Nosná raketaDelta 2
Trvanie2 roky
COSPAR ID2006-047B Space 40
Kat. číslo29511
Hmotnosť624,2 kg (vzletová)

STEREO (z angl. Solar Terrestrial Relations Observatory) je dvojica kozmických observatórií slúžiacich na výskum Slnka. Sú označené písmenami A a B.[1] Sú súčasťou programu NASA Solar Terrestrial Probes program (STP). Sondy sú umiestnené na obežnej dráhe okolo Slnka a cieľom ich dvojročnej misie je študovať slnečné javy, najmä výrony koronálnej hmoty (CME) a pochopiť mechanizmus ich vzniku.

Sondy odštartovali 26. októbra 2006 s nosnou raketou Delta 7925. Spočiatku sa družice pohybovali po značne výstrednej eliptickej dráhe okolo Zeme a ich apogeum siahalo až po obežnú dráhu Mesiaca. Po navedení na východiskovú dráhu sa dvojica sond oddelila od tretieho stupňa rakety a vzápätí aj od seba navzájom. Pokračovali v postupnom vzďaľovaní sa od Zeme, pričom prebiehali skúšky, kalibrácie a zapínanie ich prístrojov. Riadiace stredisko observatórií sa nachádza v areáli Applied Physics Laboratory (APL).

Družice obiehajú Slnko po veľmi podobnej obežnej dráhe ako Zem, ale jedna približne 45° pred ňou a druhá 45° za ňou. Družica letieca "pred" Zemou je označená ako STEREO-A (z angl. ahead – vpredu), družica "za" Zemou ako STEREO-B (z angl. behind – za). Táto dvojica sond predstavuje tretiu misiu NASA zameranú na prieskum Slnka. Predchádzali im misie TRACE a SOHO. Celkový rozpočet misie predstavuje asi 550 milionov USD.[2]

Umiestnenie prístrojov na sonde STEREO

Základné teleso oboch sond má tvar kvádra s rozmermi 1,14×1,22×2,03 metra. Každá nesie pár dvojdielnych solárnych panelov s rozpätím 6,5 metra, ktoré im dodávajú na začiatku životnosti 637 W energie. Systémy sond riadi počítač s kapacitou 8 Gbit pre záznam nameraných údajov. Na komunikáciu používa každá z nich jednu smerovú parabolickú anténu a 4 nesmerové antény. Orientáciu sledujú sledovače Slnka, hviezd a inerciálna plošina a zabezpečujú ju silové zotrvačníky. Každá sonda je vybavená tiež 12 hydrazínovými raketovými motorčekmi na korekcie dráhy.[3]

Vedecké vybavenie

[upraviť | upraviť zdroj]
  • SECCHI (Sun-Earth Connection Coronal and Heliospheric Investigation) – súbor prístrojov pre štúdium slnečno-zemských vzťahov. Toto zariadenie poskytne údaje na vytvorenie trojrozmerného obrazu slnečnej koróny a heliosféry. Nesie tiež pointačný ďalekohľad pre presnú orientáciu.
  • S/WAVES (STEREO/WAVES) – súprava prístrojov na detekciu rádiových zábleskov, porúch a vzplanutí. Prístroj bude schopný sledovať vznik a vývoj týchto porúch a ich šírenie od Slnka až po dráhu Zeme.
  • IMPACT (In-situ Measurements of Particles and CME Transients) – súbor prístrojov na meranie medziplanetárneho magnetického poľa a energetických častíc.
  • PLASTIC (PLAsma and SupraThermal Ion Composition) – súbor prístrojov na výskum vlastností meziplanetárnej plazmy. Tento experiment poskytne kľúčové merania hmotnosti a náboje ťažkých iónov a parametre CME plazmy odlišujúce sa od okolitej plazmy koróny.

Referencie

[upraviť | upraviť zdroj]
  1. Súpis termínov z astronómie. Kultúra slova (Bratislava: Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV a Matica Slovenská), 2014, roč. 48, čís. 2, s. 90. Dostupné online [cit. 2017-07-07]. ISSN 0023-5202.
  2. http://www.kosmo.cz/modules.php?op=modload&name=kosmo&file=article&sid=974
  3. http://www.lib.cas.cz/space.40/2006/I047B.HTM

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]