STS-82

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 10:02, 2. august 2008, ktorú vytvoril TXiKiBoT (diskusia | príspevky) (robot Pridal: cs:STS-82)
STS-82
Znak misie
Údaje o misii
Názov misie: STS-82
COSPAR ID:1997-004A
Raketoplán:Discovery
Posádka:7
Kozmodróm (rampa): (39-A)
Štart: 11. február 1997
Pristátie: 21. február 1997
Trvanie: 9 dní, 23 hodín, 38 minút, 09 sekúnd
Počet obehov:149
Apogeum:574 km
Perigeum:475 km
Doba obehu:95,2 minút
Inklinácia:28,4698°
Vzdialenosť:?
Hmotnosť:? (pri štarte)
 ? (pri pristátí)
Fotografia posádky

Navigácia
Predchádzajúca misiaNasledujúca misia
STS-81STS-83
Fotografia Hubbleovho vesmírneho ďalekohľadu z približujúceho sa raketoplánu Discovery

STS-82 alebo HST SM-2 (Hubble Space Telescope Servicing Mission) bola misia amerického raketoplánu Discovery, druhá servisná misia k Hubbleovmu vesmírnemu ďalekohľadu. Počas misie prebehlo 5 výstupov do otvoreného vesmíru (EVA), v priebehu ktorých členovia posádky vymenili niektoré časti ďalekohľadu a nainštalovali nové. Raketoplán v čase ukotvenia ďalekohľadu vo svojom nákladovom priestore zvýšil jeho obežnú dráhu zážihom svojich orbitálnych motorov OMS.

Posádka

V zátvorkách je uvedený celkový počet letov do vesmíru vrátane tejto misie.

Priebeh letu

Štart raketoplánu Discovery z rampy 39-A na Kennedyho vesmírnom stredisku sa uskutočnil 11. februára 1997 v čase 03:55:17 miestneho (východoamerického) času (08:55:17 UT). Odpočítavanie prebiehalo bez problémov, štart sa uskutočnil dokonca o jeden deň skôr oproti plánu. Okamžite po navedení na obežnú dráhu vo výške 557-580 km začal raketoplán stíhať ďalekohľad. Pred očakávaným stretnutím raketoplánu s ďalekohľadom prebiehali predovšetkým kontroly a prípravy manipulátoru RMS a náradia. Astronaut Hawley kamerou skontroloval všetky zariadenia umiestnené v nákladovom priestore. Počas druhého letového dňa, 12. februára sa v kabíne raketoplánu znižoval tlak ako súčasť príprav na výstup astronautov do otvoreného vesmíru.

Zachytenie ďalekohľadu sa uskutočnilo 13. februára. Teleskop bol na zachytenie pripravený - mal zavretý kryt optiky a všetky jeho antény boli v bezpečnostnej polohe. V čase 08:34 UT zachytil astronaut Hawley ďalekohľad manipulačným ramenom raketoplánu. Krátko pred 09:00 UT bol teleskop upevnený v lôžku FSS v nákladovom priestore Discovery. Vzápätí Hawley vykonal vizuálnu inšpekciu povrchu ďalekohľadu pomocou televíznej kamery na konci manipulátoru RMS.

EVA-1

14. februára v čase 04:35 UT zahájila dvojica astronautov Lee a Smith prvý výstup do otvoreného priestoru. Počas prvej hodiny výstupu pripravovali náradie a na koniec manipulátoru RMS boli nainštalované úchytky na nohy. Prvá úloha výstupu bola nahradiť pôvodný spektrometer GHRS (Goddard High Resolution Spectrograph) za nový prístroj STIS (Space Telescope Imaging Spectrograph), ktorý umožnil ďalekohľadu získavať 30-krát viac údajov z 500-krát širšieho pásma frekvencií. Lee vliezol dovnútra ďalekohľadu, odpojil káble od GHRS a s pomocou svojho kolegu vytiahol GHRS von. Po provizórnom uložení GHRS v nákladovom priestore Smith uvoľnil STIS a zasunul ho do ďalekohľadu. Po skončení tejto operácie sa Lee vrátil dovnútra ďalekohľadu, skontroloval usadenie prístroja a pripojil zostávajúce káble. GHRS bol potom uložený do kontajnera, v ktorom sa vrátil na Zem. Úlohou druhej časti výstupu bola výmena FOS (Faint Object Spectrograph) za NICMOS (Near Infrared Camera and Multi-Object Spectrometer). NICMOS bol náhradou za pôvodnú kameru FOS a skladal sa z troch kamier pre rôzne vlnové dĺžky. Postup jeho montáže bol podobný ako výmena GHRS za STIS. Po otestovaní prístrojov povelmi zo Zeme bol prístrojový úsek uzavretý. Dvojica astronautov sa vrátila do prechodovej komory v čase 11:16 UT. Výstup trval 6 hodín 42 minút.

EVA-2

Druhý výstup do otvoreného priestoru prebehol nasledujúci deň, čiže 15. februára. Absolvovala ho dvojica Harbaugh a Tanner. Oficiálny začiatok výstupu bol v čase 03:25 UT. V priebehu výstupu vymenili nefunkčný senzor FGS, magnetofón ESTR-2 a nainštalovali nové zariadenie OCE-EK (Optical Control Electronics Enhancement Kit). Astronauti tiež konštatovali značné poškodenie fólií tepelnej izolácie, chrániacej niektoré diely ďalekohľadu, spôsobené sedemročným pobytom vo vesmíre. V priebehu výstupu sa dvadsaťminútovým zážihom motorov OMS zvýšila dráha raketoplánu, a rovnako aj ďalekohľadu, o 3,3 km. Výstup bol zakončený v čase 10:52 UT a trval 7 hodín 27 minút.

EVA-3

Počas šiesteho letového dňa sa uskutočnil tretí výstup do kozmu, ktorý absolvovala dvojica Lee a Smith. Počas výstupu vymenili DIU-2 (Data Interface Unit-2 (DIU-2)) - blok dátového rozhrania pre prenos údajov medzi vedeckými prístrojmi a služobnou časťou observatória. Okrem toho nahradili jeden magnetofón ESTR (Engineering/Science Tape Recorder) polovodičovým SSR (Solid State Recorder), ktorý má desaťkrát väčšiu kapacitu a nakoniec ešte vymenili jeden zo štyroch stabilizačných zotrvačníkov RWA (Reaction Wheel Assembly). Počas výstupu bola opäť zvýšená dráha ďalekohľadu. Výstup sa skončil v čase 10:04 UT po 7 hodinách a 11 minútach.

Lee a Smith počas výstupu do otvoreného vesmíru

EVA-4

17. februára v čase 03:45 UT začal štvrtý výstup do kozmu, ktorý absolvovali Harbaugh a Tanner. Najprv vymenili ovládanie natáčania solárneho panelu SADE (Solar Array Drive Electronics). Prvý bol vymenený už počas prvej údržbárskej misie. Potom sa obaja astronauti presunuli k špičke ďalekohľadu, kde vymenili nainštalovali nové ochranné prikrývky magnetometra MSS (Magnetic Sensing System). Tento prístroj slúži na hrubé určenie orientácie ďalekohľadu v magnetickom poli Zeme. V okolí tienidla tiež prikryli časť zničenej tepelnej izolácie niekoľkovrstvovým materiálom. Počas ich práce zároveň veliteľ a pilot pripravovali ďalšie záplaty, ktoré mali slúžiť na pokrytie poškodení nájdených počas druhého výstupu. Výstup skončil v čase 10:19 UT.

EVA-5

Posledný výstup do kozmu nebol pôvodne plánovaný, ale uskutočnil sa z rozhodnutia riadiaceho strediska v priebehu misie. Vedci sa totiž obávali, že poškodenia nájdené v tepelnej izolácii ďalekohľadu môžu spôsobiť nežiaduce odrazy svetla a predovšetkým lokálne prehriatie citlivých prístrojov. 18. februára v čase 03:15 UT teda Lee a Smith opäť vystúpili do otvoreného priestoru. Na poškodené miesta pripevnili šesť záplat vyrobených z kusu fólie, drôtu, svoriek, plastických povrázkov a padákových šnúr. Výstup skončil v čase 08:32 UT a trval 5 hodín 17 minút. Na jeho konci sa objavila falošná signalizácia o poruche jedného zo zotrvačníkov. Chyba však bola len v signalizácii.

Po ďalšom zvýšení dráhy komplexu a úspešnom ukončení záverečných kontrol mohol byť Hubbleov vesmírny ďalekohľad opäť vypustený. Steve Hawley vyzdvihol ďalekohľad z nákladového priestoru a v čase 06:41 UT ho uvoľnil z manipulátora. Jeho dráha bola teraz zhruba o 10 km vyššie ako pred stretnutím s raketoplánom. Po úhybnom manévri sa Discovery od ďalekohľadu vzdialil. Počas desiateho letového dňa (20. februára) prebiehali prípravy na pristátie a tradičná konferencia.

Pristátie

Raketoplán Discovery pristál v noci na dráhe 15 Kennedyho vesmírneho strediska. Išlo o deviate nočné pristátie raketoplánu na Floride. Discovery dosadol hlavným podvozkom na dráhu v čase 08:32:26 UT.

Zdroje

Iné projekty

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému STS-82